Marie Terezie-jediná česká panovnice

1. ledna 2016 v 14:12 | Dvě TeRezi A |  Dějepis a Historie
Už jsme psali, že Terezka měla od paní učitelky půjčenou knížku od Martiny Drijverové "Čeští panovníci byli taky jenom lidi".
Marie Terezie byla jedinou českou panovnicí. Narodila se roku 1717 a všichni věděli, že bude chytré a zdravé dítě. Ráda tančila, zpívala a malovala. Už v pěti letech se zamilovala do Štěpána Lotrinského. V sedmi letech tančila a zpívala v opeře. Ve třinácti letech zpívala před publikem a v patnácti hrála v komedii. Pomohlo ji to jako panovnici při vystupování před lidmi. Marie Terezie byla taky odvážná, energická, rozhodná a dobře odhadovala povahu lidí. Její začátek panovnické kariéry nebyl moc snadný. Tehdy se dostala do konfliktu s Pruskem. Vypadalo to, že Prusko vyhraje, ale nakonec Marie Terezie zvítězila. Válka s Pruskem trvala sedm let. Marie Terezie začala s reformami, které byly na tu dobu moderní. Zavedla třeba povinnou školní docházku, značení domů podle obrázků. Marie Terezie vládla se svým synem Josefem, zemřela v roce 1780. The End (vyprávěla Terezka)

Terezčina oblíbená panovnice Marie Terezie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 2:33 | Reagovat

Marie Terezie je vskutku obdivuhodná panovnice a jedná se rovněž i o mou oblíbenkyni. Snad víc než její politická činnost mě vždy udivovalo to, jak talentovaná byla ve všem, co se od princezny a později i panovnice očekávalo. Je skoro až nad lidské chápání, jak se jí jakožto nezkušené, nezasvěcené a tak mladé ženě podařilo udržet si své země a ještě je povznést tak, že z jejích reforem čerpáme ještě dnes. A co se týče Marie Terezie jako matky, nelze opět než vzdát jí hold za to množství potomků. Samozřejmě, rolí ženy pochopitelně bylo postarat se o následníka trůnu a čím větší rezervu si udělá, tím líp, jenže ona mezi ostatními dámami své doby vynikala ještě tím, že při tom rození se nepřestávala starat o svou monarchii, o to víc, že její manžel o podobné aktivity nejevil zájem, a tak na to byla prakticky sama.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama