Impresionisté

5. února 2016 v 22:15 | Dvě TeRezi A |  Literatura, Hudba a Výtvarné umění
Konečně! Dočkali jsme se i druhého dílu britského seriálu Impresionisté, ale netušili jsme, že bude ještě další dil. No, nevadí.
Paříž po válce. Holé zdi, město zničené ... ale pravé bitevní pole impresionistů byl pařížský Salon.
"Svoboda a revoluce vedou jen k násilí a teroru."-"Kdo boří tradice, ten nemá žádnou budoucnost..." v Salonu rozhoduje "markýz". Monet ví, že s politiky impresionisté svou bitvu nevyhrají. Porota v pařížském Salonu impresionistům nebyla nakloněna.
Manet: "Co pořád máš s těmi baletkami?"-"I ty Brute?"-"Nemaluji tanečnice, maluji pohyb!" Edgar Degas nemaluje představení, ale zákulisí. Skutečný život. A vždycky je tam něco ve stínu.
Manet a Degas měli dobré rodinné zázemí, byli na tom trochu líp než ostatní impresionisté.
Renoir maluje svou Vyhlídku v Bouloňském lesíku, ale ten obraz taky nepřijali do Salonu.
Degasův papá přesvědčuje syna o jeho talentu. Je zklamaný, že nevidí žádné jeho dílo v Salonu. Degas má špatný zrak, nesnáší sluneční světlo.
Naopak Monet měl světlo za svoji múzu. Světlo se neustále mění, prchavé barevné tóny, chce zachytit okamžik právě v tu chvíli, je to neustálý souboj s časem, ohnivý ruděžhnoucí sluneční kotouč: Claude Monet-"Imprese: Východ slunce" Jak namalovat prchavé světlo?
Degas byl jiný než ostatní impresionisté, u něj člověk nikdy nevěděl, na čem je.
Monet maluje pole, červené máky v poli, svoji ženu a syna ... "Pole ti nikam neuteče..."
Impresionisté malovali srdcem, ne hlavou. Ze všeho pro ně bylo nejdůležitější hledat nové způsoby, jak zachytit okolní svět.
Edgar Degas-"Taneční třída, Renoir-"Lóže", Paul Cézanne-"Dům oběšencův" Uspořádali Vernisáž, ale neměli úspěch, žeprý vyhlásili válku kráse. Monet maloval obraz "Krůty".
Časem se to pomalu začíná obracet ... kritika už není tolik kritická ... stíny působí jako mihotavý obraz doby. V závěru tohoto dílu Monetova manželka umírá. Je to až nenormální malovat poslední obraz člověka, který nás opouští navždycky. Nejdřív malíř, až potom manžel.
(Terezka malovala Monetovu manželku a syna v poli s vlčími máky pomocí počítače podle Monetova obrazu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama