Monet - impresionisté

3. února 2016 v 20:02 | Dvě TeRezi A |  Literatura, Hudba a Výtvarné umění
Na i-vysílání jsme viděli britský seriál o impresionistech.
První díl byl velmi zajímavý a inspirující.
Impresionisté přinesli nový směr.
Malovali vodu, světlo, barvy, přírodu, lidi, .. všechno to pozorovali novýma očima.
Ale dost dlouho trvalo, než to lidé pochopili.
Seriál vznikl díky zápiskům, rozhovorům a korespondenci francouzských impresionistů.
Vlastně celý příběh vyprávi hlavní hrdina Claude Monet. Dalšími hrdiny jsou ještě jeho dva přátelé a spolužáci: Bazille a Renoire.
Moře bylo jako živé. Inspirace je něco jako cukr, dobrý je, když se k něčemu přidá. Manet byl jejich vzorem a později přítelem, jeho Snídaně v trávě, návrat k přírodě, to byl jejich svět. Na obraze bylo vidět i to, co měli k jídlu. Jaktože stín nemá barvu, ptají se mladí přátelé impresionisté?
Claude Monet: světlo v lese, hra stínů a světelných paprsků, když tady stojím, musím si to namalovat. Frédéric Bazille, Pierre Auguste Renoire byli společně s Monetem v lese. Zjisťují, že malířství je nebezpečné povolání, že les také ukrývá i mnoho nebezpečí. V lese byl totiž v tu dobu i mistr světa v hodu diskem a Monet málem přišel o nohu.
Protože opustili studium malířství, neměli už takovou podporu od rodičů, chyběly jim peníze. Monetovi neustále kručelo v břiše, zachránil ho přítel Bazille a pytel fazolí a čočky.
A Edouard Manet namaloval další obraz Olympia. Zaskočila ho ta zloba, co jedu na něj tehdy naplivali, pro nic za nic. Jenom proto, že nic takového nikdy před tím neviděli. Prostitutka se na ně dívá přímo z plátna. Monet maloval obraz velký jako celá stěna domu, nemohl ho domalovat. Pařížskému Salonu končil termín za čtyři dny. Monet domaloval Ženu v zeleném, kterou mu nakonec do Salonu vzali. Spletli si ho s Manetem. Monetovo jméno se totiž lišilo jediným písmenem. To jméno přivádělo Maneta k zoufalství. Vyzval na souboj svého jediného přítele. O souboji kolovaly legendy. O Monetově Ženě v zeleném napsal dokonce Emil Zola. Konečně se stalo, že se Monet a Manet osobně seznámili. Monet se opět vrátil k moři, kde maloval pláž. Život se mnohdy postaví proti nám, přesto se nesmíme nikdy vzdávat svých pošerilých snů. Monet se dozvídá od své přítelkyně, co mu stála modelem jeho "ženy v zeleném", že spolu budou mít dítě. Monet má strach, bojí se, že rodiče ho odmítnou, jede za nimi a je to přesně tak, jak si myslel. Ale jeho přítel Bazille ho nakonec přesvědčí a Monet se ke své přítelkyni vrací. Basille od něj kupuje obraz "Ženy v zahradě". A tak se Monet mohl zachovat jako čestný muž. Měli dítě-chlapečka, ale Monetovi rodiče ho skutečně přestali podporovat, a tak mladá rodina musí kočovat z místa na místo. Paříz byla pro Moneta hrozně vzdálená, ale všichni tam ještě byli a snažili se prodávat své obrazy. Paul Cézzane - cukřenka nemá žádnou tvář, žádnou duši. Impresionisté malovali skutečný život pod širým nebem a ovlivňovali jeden druhého. Monet byl zase v Paříži mezi svými .. kreslili všichni tři u řeky světlo tančící mezi vlnkami, život tady a teď, kreslíme život tak, jak ho vidíme, jako barevné skvrny, novýma očima se díváme do přírody. Manet - nejde v umění hlavně o pravdu? Ale začala válka. Ludvík Napoleon a Prusko. Paříž byla v obklíčení. Monet odjel s rodinou do Londýna. Fascinují ho stále měnící se odstíny šedé "Temže v Londýně". Renoire onemocněl úplavicí. Bazille v Burgunsku zemřel. Válka nakonec skončila. Impresionisté se vrátili ke světlu na vodě, k mrakům a obloze ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama