V zámku a podzámčí

27. března 2016 v 23:40 | Dvě TeRezi A |  České a slovenské filmy
"V zámku a podzámčí" je známá povídka od Boženy Němcové. Nedávno na České televizi opakovali stejnojmenný film., který se nám moc líbil.
Bohatý pan Skočdopole si koupil zámek na venkově, kde žije se svou krásnou ženou Kateřinou.
Lékař pan Kilián léčí v podzámčí chudé lidi zadarmo, bohatým to často "spočítá" i za chudáky v podzámčí. Ale zámecký pán Skočdopole s ním velmi rád diskutuje. I paní Kateřina k němu časem získává důvěru a nechá si promlouvat do duše.
Mamzel Sára, služebná zámecké paní, se baví na úkor svých pánů, a tentokrát ani nehlídá pejska Joliho, kterého jí paní Kateřina v důvěře svěřila.
Klára, která měla maminku klíčnici, vzala zbytky jídla do ranečku a zanesla Vojtíškovi. kterému maminka a malý bratříček umřeli na choleru. Vojtíšek nesl raneček a psík Jolík za ním vesele cupital. Vojtěch vidí, že je v dáli vzteklý pes. Vylezl na strom, ale pod stromem naříká malý bílý Joli. Chlapec nemá to srdce ho nechat na pospas zuřící bestii.
Písař Kalina přiběhne k panstvu a oznamuje, že se v okolí pohybuje vzteklý pes. Zámecká paní Kateřina zjistí, že Joli utekl. Je histerická, a všichni Joliho hledají. Manzel Sára chce obvinit Klárku, ale ta se nedá, a pravdivě řekne, že Sára Joliho nehlídala.
Nakonec písař Kalina přiběhne včas ke stromu, kde je Vojtěch s Jolim a běsnícího psa zastřelí. Joli je zachráněn a Vojtěch dostane odměnu. Paní Kateřina mu nabídne, aby se staral o Joliho na zámku.
Krejčí Sýkora a jeho manželka, kteří se teď o malého Vojtěcha starají jako o vlastního, mu nakonec dají svolení, aby šel na zámek.
Vojtěch se stává opatrovníkem psíčka Žoliho a zámecká paní z něho udělá páže Alberta, což Vojtíškovi není zrovna dvakrát po chuti.
Mnanzel Sára se chce pomstít Kláře, ale cholera jí překazí plány. Sice sama neonemocní, ale musí opustit zámek, protože zámecká paní ke svému zděšení zjistí, jaká Sára ve skutečnosti je.
Cholera vesele řádí krajem a paní Kateřina na smrt onemocní ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama