Jakub

25. července 2016 v 10:24 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Jakub

jméno je hebrejského původu. Vychází z bilického jména Jahagóbh (Jákob), slovo hagébh znamená "pata". Takže Jákob je "ten, který se drží za patu", druhorozený.

Jákob

Podle příběhu z Bible se Jákob narodil jako druhé z dvojčat mamince Rebece a držel se svého staršího dvojčete Ezaua za patu. Svého bratra Ezaua později připravil o prvorozenectví, když ošálil svého slepého otce Izáka. Ale nakonec se Jákob se svým bratrem usmířil. Před smrtí jej navštívil neznámý cizinec, který se ho ptal jak se jmenuje. Potom cizinec řekl Jákobovi, že dostal nové jméno: Izrael. Hned potom ten cizinec zmizel. A Jákob si uvědomil, že právě mluvil s Bohem.
Jákob má sen, ve kterém se mu zdá, jak andělé sestupují po žebříku z nebe ...

Jakub Starší

byl Kristův učedník. Narodil se v rybářské chatrči matce Salome a otci Zebedeovi. Měl bratra Jana. Oba byli výbušné povahy a Ježiš jim říkal "synové hromu". Byl popraven roku 44 v Jeruzalémě.
Je patronem válečníků, dělníků, lékárníků a kovářů.

Jakub Menší

nebo také Jakub Alfeův. Svatý Jakub je jedním z dvanácti apoštolů, které si Ježíš vyvolil. Někdy je ztotožňován s Jakubem Spravedlivým, zvaným bratr Páně. Jakub byl synem Marie Kleofášové, která byla blízkou příbuznou Panny Marie. A prý si byli s Ježíšem svým vzhledem podobní.
Je patronem kramářů, cukrářů, paštikářů.

Jakub Deml

byl kněz, básník a spisovatel. Narodil se na Vysočině roku 1878 v Tasově. Vystudoval gymnázium v Třebíči. Jako kněz začal působit v Kučerově u Vyškova, působil také v Babicích na Vysočině. Jeho přítelem byl Otokar Březina. Jakub Deml napsal román Zapomenuté světlo.

Jakub Arbes

byl český spisovatel a novinář, který žil na přelomu 19. a 20.století. Jeho otec byl švec. Jakub chodil do farní maltézské školy u Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Měl být obuvníkem, ale protože se dobře učil, rodiče ho poslali na studie. Seznámil se s Juliusem Zeyerem, poznal i Jana Nerudu. Psal romaneta: Svatý Xaverius, Zázračná madona, Newtonův mozek...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama