Kristýna

24. července 2016 v 13:37 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Kristýna

Jméno Kristýna je řeckého původu a překládá se jako "křesťanka", "pokřtěná", "zasvěcená Kristu", "Kristova".
Na žádnou historickou postavu jsme si nemohli vzpomenout. Z toho, co jsme si přečetli, nás zaujaly čtyři Kristýny: dvě svaté Kristýny, Kristýna I. Švédská a Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská.

Svatá Kristýna z Bolseny:

žila na přelomu 3. a 4. století v Itálii. Rodiče byli pohané. Víru jí předala jedna služebná. Ale když se to otec Kristýny dozvěděl, nechal svoji dceru Kristýnu zavřít do vězení. Ona však trpělivě snášela všechna příkoří a ze všeho zázračně vyvázla (např. ji topili v jezeře). Nakonec roku 304 byla popravena.
Patronka námořníků, lučištníků a mlynářů.

Kristina Belgická:

nebo také Mirabilis (Zázračná).
Začátkem 12. století vyrůstala v Brusthemu (Belgie). Jako sirotek si sama musela vydělávat na své živobytí. Vstoupila do kláštera, kde žila až do své smrti.
Stala se patronkou hřísníků a lidí, prosících o pomoc v zoufalých situacích, a lidé se k ní obracejí, aby měli pokojnou smrt.

Kristýna I. Švédská:

narodila se začátkem 17. století ve Stockholmu. Rodiče si přáli syna. Ale i tak se šestiletá Kristýna stala královnou Švédů, Gótů, Vandalů, velkoprinceznou Finska, velkovévodkyní Estonska a Karélie a paní Istrie.

Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská:

žila ve druhé polovině 18.století. Byla to oblíbená dcera Marie Terezie (maminčin mazánek). Jako jediná dcera Marie Terezie se mohla provdat z lásky. Její milovaný Albert byl velmi umělecky založený a společně shromáždili několik sbírek obrazů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama