Magdaléna

22. července 2016 v 11:23 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Magdaléna

Jméno Magdaléna je hebrejského původu a překládá se jako "žena z Magdaly". Aramejské slovo magdala původně znamelo "věž". Magdala bylo starověké město v Izraeli a leželo na břehu Genezaretského jezera.
Pro nás jsou zatím asi nejznámější dvě Magdalény: Sv.Marie Magdalská a Magdalena Dobromila Rettigová.

Svatá Marie Magdalská

Naše známá svatá - Máří Magdaléna se narodila někdy kolem roku Ježíšova narození. Byla to žena plná života a citu, proto je nám i dnes tolik blízká. Ježíš ji měl ve velké oblibě. Magdalena ho doprovázela na cestách, naslouchala jeho slovům, litovala svých hříchů a svými vlasy mu umývala nohy drahocenným olejem, což se jeho učedníkům asi moc nelíbilo. Ale Ježíšovi vždycky hlavně záleželo na postoji našeho srdce... Magdaléna doprovázela Ježíše na křížové cestě, stála pod křížem i u jeho hrobu. To je tak všechno, co se můžeme dočíst v Bibli. Proto dnes i v minulosti vznikalo tolik dohadů kolem její osoby. Oblíbili jsme si Magdaleninu písničku z muzikálu "Jesus Christ Superstar" - "Co na tom je tak zlého" (I don´t know how to love him).

Magdalena Dobromila Rettigová

Dnes je známá jako autorka slavných českých kuchařek, nejznámější je "Domácí kuchařka", ale do svých 18 let neuměla Magdalena vůbec česky. Magdalena se provdala za známého českého "buditele", a tak se i ona stala českou "buditelkou" a spisovetelkou. Psala básně, divadelní hry a věnovala se výchově a výuce dívek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama