Otázky a odpovědi Dějepis2 (4.ročník)

24. července 2016 v 21:03 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Keltové


  • Kdy žili na našem území Keltové?
  • Podle koho byla naše země latinsky pojmenována jako "Bohemia"?
  • Co zajímavého víme o Keltech?
  • Nakresli obrázky z keltského období a popiš je (mince, hrnčířské výrobky, oppida ...)
  • Kdo a kdy z našeho území Kelty vytlačil?
ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedle


  • Kdy žili na našem území Keltové? Kolem r. 400 př.n.l. (během doby železné) ovládli naše území Keltové. Jsou prvními obyvateli území našeho státu, které známe nejen z archeologických vykopávek, ale i z písemných pramenů.
  • Podle koho byla naše země latinsky pojmenována jako "Bohemia""? Jeden z keltských kmenů BÓJOVÉ dal název naší vlasti v mnoha cizích jazycích. Keltský výraz Boiohaemum (v překladu "země Bójů") totiž přešel do latiny a dalších jazyků jako BOHEMIA.
  • Co zajímavého víme o Keltech? Keltové milovali přírodu. Keltský horoskop je plný stromů. Keltové vynikali bojovností, tvrdostí, ale i vyspělou kulturou. Byli to zruční stavitelé a řemeslníci. Dokázali vyrobit předměty nejen z bronzu a železa, ale i ze skla. Znali hrnčířský kruh. Keltové byli také zdatní obchodníci. Při obchodování už používali MINCE. Do té doby byl na našem území běžný pouze VÝMĚNNÝ OBCHOD, při kterém se vyměňoval jeden výrobek za jiný. Centrem výroby i obchodu byla SÍDLIŠTĚ opevněná mohutnými hradbami, nazývaná OPPIDA. Dokladem velké zručnosti Keltů jsou nálezy sošek, šperků nebo nástrojů (např. pila, nůžky, hrábě). Významné postavení v keltské společnosti měli kněží, tzv. DRUIDOVÉ. Vedli náboženský život, zabývali se léčitelstvím i astronomií a působili také jako soudci.
  • Kdo a kdy z našeho území Kelty vytlačil? Období Keltů na našem území trvalo asi 400 let. V průběhu 1.st.n.l. keltské kmeny z česko-moravského území vytlačily kmeny Germánů. (Ani Germáni se však nestali hlavními obyvateli našeho území. Kolem r. 500 n.l. je začínají nahrazovat Slované.ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedle


Keltové z dějepisu pro 4.ročník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama