Otázky a odpovědi Dějepis3 (4.ročník)

25. července 2016 v 15:18 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Slované


  • Jak žili Slované? Co uměli?
  • Co je hlavním znakem pohanského náboženství?
  • Proti komu se museli Slované bráni?
  • Kdo Slovany sjednotil? Co o něm víme?
  • Komu se sjednocení Slované ještě ubránili?ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedle


  • Jak žili Slované? Co uměli? Asi v 5. stol.n.l. přicházejí na naše území kmeny Slovanů. Jejich původní vlastí byla dnešní západní Ukrajina a východní Polsko. Slované postupně vytlačili Germány, kteří z našeho území buď odešli, nebo se Slovany postupně splynuli. Slovanské kmeny k nám přicházejí v době velkého přemísťování obyvatel, kterému říkáme "stěhování národů". Pravděpodobnou příčinou stěhování Slovanů byly útoky jezdeckých kmenů z oblasti Asie, které hledaly nové pastviny pro svůj dobytek, a vytlačovaly proto Slovany z jejich původního území. První Slované na našem území byli PASTEVCI a ZEMĚDĚLCI. Usadili se v okolí vodních toků. Pracovali na polích. Chovali vepře, kozy a ovce, lovili divoká zvířata a ryby. Dokázali tkát látky. Domy (chaty) stavěli ze dřeva, proutí a rákosu. Také nářadí měli převážně ze dřeva, železo bylo totiž drahé. Obyvatelé navíc provozovali výměnný obchod, tzn. že si navzájem vyměňovali jeden druh zboží za jiný. Slovanské kmeny pravděpodobně hovořily společným jazykem, kterému říkáme PRASLOVANŠTINA. Ta se nedochovala v písemné podobě. Jazykovědcům se však podařilo dotvořit přibližné znění tehdejších slov.
  • Co je hlavním znakem pohanského náboženství? První Slované nevyznávali křesťanské náboženství, ale náboženství pohanské. Pohané neměli jediného boha. Uctívali mnoho bohů. Nejznámější z nich byl Perun - bůh války a zároveň vládce hromu i blesku, a Vales, bůh úrody, Radegast - socha pohanského boha úrody a pohostinnosti.
  • Proti komu se museli Slované bránit? Slované byli v 7. století napadeni divokými, kočovnými Avary z Asie, kteří sídlili na území dnešního Maďarska. V té době se na slovanském území usadil Sámo.
  • Kdo Slovany sjednotil? Co o něm víme? Kupec Sámo z Franské říše (oblast dnešní Francie a Německa). Sámo se na slovanském území usadil hlavně kvůli obchodu. Podle některých historických zpráv měl Sámo údajně dvanáct manželek, s kterými měl celkem 37 dětí (22 synů a 15 dcer). Slované se pod Sámovým vedením dokázali vymanit z mocenského područí Avarů a odolávali jejich nájezdům. Po vítězství nad Avary se Sámo stal vládcem slovanských kmenů (kolem roku 623 n.l.). Vznikl tak první mocenský útvar na našem území, který se nazýval Sámův kmenový svaz.
  • Komu se sjednocení Slované ještě ubránili? Pod Sámovým vedením odrazili Slované útok vojsk franského krále Dagoberta. Po Sámově smrti (v r.658 nebo 659) se jeho svaz rozpadá. O Sámovi a jeho sjednocení slovanských kmenů se dozvídáme z písemných záznamů. Popisuje je tzv.Fredegarova kronika sepsaná na území dnešní Francie. O vývoji českých zemí v následujících asi 150 letech se nedochovaly žádné písemné zprávy. Další písemné památky hovoří o našem území až v době Velkomoravské říše.ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleSlované z učebnice Dějepisu pro 4.ročník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama