Otázky a odpovědi Dějepis6 (4.ročník)

28. července 2016 v 9:56 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

Velkomoravská říše

 • Vypiš jednotlivé panovníky z období Velkomoravské říše seřazené v pořadí, v jakém vládli.
 • Kdo pozval Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu a proč?
 • Co všechno na Velké Moravě Konstantin s Metodějem dokázali?
 • Jaký byl další osud Konstantina a Metoděje?
 • Proč se na území našeho státu nakonec ustálilo latinské písmo zvané latinka?
 • Uveď řemesla, která se rozvíjela v období Velkomoravské říše.ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedle


 • Vypiš jednotlivé panovníky z období Velkomoravské říše seřazené v pořadí, v jakém vládli. Mojmír I., Rastislav a Svatopluk.
 • Kdo pozval Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu a proč? V 8.století přicházeli na Moravu kněží z Franské říše (dnešního Německa a Francie) šířit křesťanství. Protože mluvili německy nebo latinsky, lidé jim nerozuměli. Kníže Rastislav proto hledal kněze, kteří by u nás šířili křesťanství lidu srozumitelným jazykem.
 • Co všechno na Velké Moravě Konstantin s Metodějem dokázali? Roku 863 poslal byzantský císař na Moravu dva vzdělané bratry, kněze Konstantina a Metoděje. Ti pocházeli ze Soluně (území dnešního Řecka), kde tehdy žilo mnoho Slovanů. Oba bratři proto ovládali slovanský jazyk a začali ho na Moravě používat při bohoslužbách. Do té doby se totiž v kostele kázalo pouze latinsky. Konstantin sestavil první slovanské písmo - hlaholici a do slovanského jazyka přeložil hlavní části Bible a bohoslužebné texty. Dílo bratrů bylo úspěšné a za podpory Rastislava získali pro křesťanskou víru většinu národa.
 • Jaký byl další osud Konstantina a Metoděje? Franští kněží si stěžovali u papeže, že se na Moravě neužívá při bohoslužbách latina. Konstantin a Metoděj museli proto přijít k papeži do Říma obhajovat svoje učení. To se jim podařilo. Konstantin v Římě onemocněl, vstoupil do kláštera, kde přijal jméno Cyril, a brzy poté zemřel. Metoděj se vrátil zpět na Moravu. Na Moravě se zatím stal knížetem Svatopluk. Za jeho vlády Metoděj ještě několik let pokračoval ve svém díle. Po Metodějově smrti (885) byli však jeho žáci vyhnáni ze země.
 • Proč se na území našeho státu nakonec ustálilo latinské písmo zvané latinka? Když byli Metodějovi žáci vyhnání z Velkomoravské říše, opět se bohoslužby začaly konat latinsky. Proto se nakonec na našem území ustálilo latinské písmo zvané latinka.
 • Uveď řemesla, která se rozvíjela v období Velkomoravské říše. Konstantin a Metoděj si přivedli na Moravu pomocníky a ti předávali obyvatelům Velké Moravy své znalosti i dovednosti. S jejich pomocí se rozvíjela samostatná řemesla. Velké mistrovství dosahovalo šperkařství. Specializované dílny vyráběly sklo nebo se věnovaly řezbářství. Kováři vyráběli zemědělské nářadí a zbraně. Hrnčíři vytvářeli nádoby i dlaždice. V jiných dílnách vznikaly tkaniny, oděvy a obuv. Velký význam začal mít obchod. (V hrobech z té doby byly objeveny šperky, spony, hřebeny a knoflíky ze zlata a stříbra zv.gombíky, kterými se zapínaly pláště, pozlacené nákončí
ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleVelkomoravská říše z učebnice Dějepisu pro 4.ročník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama