Otázky a odpovědi z Dějepisu (4.ročník)

23. července 2016 v 20:28 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie

PRAVĚK


  • Jak nazýváme období, během něhož se vyvinul člověk dnešního typu? Člověk dnešního typu (Homo sapiens) se začal vyvíjet v předhistorickém období známém jako Starší doba kamenná.
  • Pravěk: dělíme na dobu kamennou, bronzovou a železnou. Doba kamenná se dělí na starší dobu kamennou a mladší dobu kamennou.
  • Čím se živil a jak žil člověk ve Starší době kamenné? U nás před 50.000 lety. Lidé se živili sběrem lesních plodů nebo semen a lovem zvěře. Pohybovali se v menších tlupách. Žili v jeskyních. Nástroj PĚSTNÍ KLÍN - opracovaný kámen. Převratný objev OHEŇ usnadnil přípravu potravy. V době LEDOVÉ žili na našem území MAMUTI. Byli to ohromní savci, 5m vysocí, tělo pokryté hustou srstí, chobot jako slon.
  • Jaká zvířata mohli pravěcí lovci lovit? Jak si lovili mamuty?
  • Jak dělíme období, které se nazývá DOBA KAMENNÁ? Na Starší dobu kamennou a Mladší dobu kamennou.
  • Čím se zabýval člověk v Mladší době kamenné? Mladší doba kamenná je doba prvních zemědělců. Podnebí podobné tomu dnešnímu. Před 10.000 lety (skončila doba ledová). POLE kácení a vypalování pralesů. NÁŘADÍ dřevo, kámen. PŮDA obdělávají, sejí, sklízí obilí, které je zdrojem potravy ZEMĚDĚLSTVÍ. Na našem území 5000 let př.n.l. první zemědělci. Zvířata nejprve lovili, ale i chovali. První zdomácnění zvířat. Domácí zvířata v ohradě pro MLÉKO, VLNU, MASO. Nádoby vyrobené z hlíny KERAMIKA.
  • Z čeho si člověk v době kamenné vyráběl svoje nástroje?
  • Z čeho si člověk vyráběl svoje nástroje v dalších dvou etapách pravěku? DOBA BRONZOVÁ - objev zpracování kovů KAOLIN a jejich slévání, první široce rozšířená slitina BRONZ - nástroje, zbraně, šperky (u nás 400 př.n.l.-Keltové). DOBA ŽELEZNÁ užívání železa, výroba zbraní, nářadí, šperky.ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedlePravěk z dějepisu učebnice pro čtvrtý ročník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama