Rudolf II.

18. července 2016 v 19:54 | dvěTeReziA |  Dějepis a Historie
18. července 1552 se narodil ve Vídni Maxmiliánovi II. a Marii Španělské náš pozdější císař Rudolf II. Habsburský. Jeho rodiče byli bratranec a sestřenice (což nebylo zrovna moc dobré pro jeho duševní zdraví). Na přání matky dostal chlapec španělskou výchovu. Po návratu ze Španělska ho začal otec zasvěcovat do vladařských povinností. Rudolf byl na svou dobu velice vzdělaný. Mluvil několika jazyky, miloval umění a literaturu, zajímal se o přírodní vědy (o astrologii a alchymii), učil se jezdit na koni a tančit.
1576 byl nejem uherským a českým králem, ale i římským císařem. Nakonec přesídlil z Vídně do Prahy (1583), protože Vídeň byla tou dobou ohrožena Osmanskou říší. Praze se začalo říkat "zlatá". Rudolf pozval do Prahy mnoho umělců a vzdělanců (Johanes Kepler, Tycho de Brahe,...). Hvězdáři pozorovali hvězdy, alchymysté proměňovali kovy ve zlato a stříbro, hledali kámen mudrců a tajné elixíry. Město bohatlo. Sbírky uměleckých děl byly velice rozsáhlé (obrazy Leonarda da Vinchi, Raffaela, Tiziana ...). Rudolf II. obdivoval obrazy Hieronyma Boshe.
Císař Rudolf byl ale nemocný. Jeho babička byla Johana Šílená (Jana Kastilská), takže měl co dědit. Bratr Matyáš se postavil proti Rudolfovi. Rudolf se stal nedůvěřivým, bál se spiknutí a vyhnal své dvorní rádce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mtb mtb | Web | 18. července 2016 v 20:04 | Reagovat

hezký článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama