Průzkum umění

2. srpna 2016 v 14:32 | dvěTeReziA |  Literatura, Hudba a Výtvarné umění
Na i-vysílání jsme viděli zajímavý francouzský dokumentární cyklus "Průzkum umění".

Maurice Denis

Nejprve jsme viděli poslední díl, kde nás zaujal Maurice Denis a jeho osm obrazů Blahoslavenství.
Každý z těch osmi obrazů znázorňuje jeden verš z Ježíšova kázání na hoře. Roku 1914 byl Maurice Denis odveden a roku 1915 se z vojny vrátil, protože se mu narodilo šesté dítě. Svými osmi obrazy se snažil podpořit své kamarády.
Osm obrazů Blahoslavenství tvoří vzájemnou harmonii. Z obrazů je cítit prostota. "Obraz je především plocha, pokrytá barvami v určitém řádu," to byla jeho vlastní definice malířství.
Cyklus Blahoslavenství málem zmizel rozřezaný na kousky. Našel se i jeho malý skicák s původními kresbami Blahoslavenství. Jsou tam popisky v latině. Jsou to jen letmé náčrtky, fascinuje nás ta rychlost. Maloval členy své rodiny, včlenil je do obrazů. Blahoslavenství není něco minulého, jenom něco pro kněze ... Blahoslavenství byly náčrtky pro výzdobu kaple, ale konečný projekt který je v kapli, to je něco úplně jiného. Nemá s původní myšlenkou nic společného.

Diego Velázquez

dalším díl franc.dokumentárního cyklu o umění, asi čtvrtá část, byla o Velázquezovi, španělském malíři. který namaloval portrét, ze kterého má člověk pocit, že portrétovaného důvěrně zná. Démokritos, antický filozof, vyobrazovaný s glóbusem (v jedné popisce obrazu se vyskytlo "šašek s glóbusem"). Modelem stál královský šašek. Velázquez krále Karla IV. často portrétoval. Jen málokdy se stalo, že krále portrétoval někdo jiný. Král téměř denně navštěvoval jeho ateliér. Zřejmě se Velázquez k portrétu často vracel a obraz přemalovával. Zmínka, snad se jednalo o Newtonův portrét. Překvapivé kolik pozoruhodných objevů můžete udělat s jedním obrazem.

Marc Chagall

třetí část cyklu "Průzkum umění". Pro nás nejzajímavější malíř tohoto cyklu. Obraz "obchodník s dobytkem". Jsou dvě verze obrazu, dokonce ještě přípravný kvaš. Scéna z ruské vesničky začátku 20.století. Kobyla táhne vůz s obchodníkem a kozlem. Zvířata mají lidské oči. Obraz má dynamiku. Jako by se kolem pohybovala Země. Hluboká modř, jasná žlutá, intenzivní červeň. Druhá verze se vznáší v prostoru. Obě verze jsou mistrovská díla.
Chagall se vydal z Ruska do Paříže a objevil malířství. Vitebsko, bydlel na předměstí, kde žili převážně Židé. V Paříži pracoval Chagall v "Úlu", v srdci Paříže. Pracoval hlavně v noci, přes den procházel muzea, galerie. Během války se vrátil do Ruska. Oženil se se svojí životní láskou Belou.
Roku 1922 se vrací do Evropy. Ale svoje obrazy nenachází. Jeho díla jsou rozprodána. Chagall tvoří svoje díla znovu. Bela mu pomáhá, třídí jeho dílo. Roku 1941 se usazují v USA.

Peter Paul Rubens

Obraz, o kterém se ve druhé polovině třetí části "Průzkumu umění" mluvilo, měří 5m na výšku. Je na něm vyobrazený papež Řehoř obklopený mučedníky. Rubens předvádí svůj talent. Mistrné zpracování oděvů. Rubens obraz namaloval v Římě. (Několik verzí obrazu.) Obraz s sebou Rubens odvezl do Antverp a umístil ho do chrámu, kde byla pohřbena jeho matka. Skvost vlámského baroka. Za Napoleona se obraz ocitá v muzeu Grenoble.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama