Naše vlast

18. února 2017 v 11:23 | dvě TeReziA |  Vlastivěda a Občanská výchova

Naše vlast (z učebnice pro 4.ročník ZŠ, Augusta, Honzák)

ČR vznikla 1.1.1993. V ten den se rozdělila Česká a Slovenská Federativní republika na dva samostatné státy - ČR a SR. ČR se hlásí ke svému historickému odkazu a navazuje na demokratické a národní tradice a navazuje na demokratické a národní tradice Československé republiky, kt. se zrodila po 1.sv.v. 28.10.1918. Kdybychom se vydali ještě hlouběji do historie, nalezli bychom na území naší dnešní republiky slavné České království. Hlavním městem ČR je Praha, někdejší sídlo českých králů.
PRAHA je hlavním městem ČR, sídlem prezidenta, vlády i Parlamentu, jediné naše město s více než milionem obyvatel. Pražská kotlina byla osídlena už v pravěku, ale vznik pozdějšího města je kladen do druhé poloviny 9.st., kdy si na skále nad Vltavou vystavěl sídelní hradiště přemyslovský kníže Bořivoj I.
PRAŽSKÉ PAMÁTKY K nejznámějším místům Prahy patří Pražský hrad, sídlo českých králů a prezidentů republiky s katedrálou sv. Víta, ve kt. odpočívají ostatky patrona země sv. Václava a kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Prastarými pověstmi je opředen Vyšehrad. Dějiny kráčely po dlažbě Staroměstského náměstí. Tady na historické Staroměstské radnici sídlí primátor. Na věži radnice obdivují denně stovky návštěvníků středověký orloj, jeden z nejvzácnějších na světě.

Otázky:
  • Procházel ses po Praze? Co tě tam nejvíc zaujalo?
  • Znáš pověst o založení města Prahy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama