O rybáři a rybce

24. června 2017 v 23:19 | dvě TeReziA |  Filmové pohádky

O rybáři a rybce

Klasická ruská pohádka o splněných přáních, jednom chudém rybáří a kouzelné rybce.
Dobrácký rybář nemá v životě moc štěstí, jednou se mu přece jen podaří chytit zlatou rybku. Rybář ji pustí a rybka mu slíbí, že mu splní jeho přání.
Rybář pak opĕt přichází domů s prázdnou a navíc s dĕravou sítí. Jeho žena se mu vysmívá, že nikdy nic pořádného nechytí. Rybář se přizná, že chytil zlatou rybku, ale pustil ji zpĕt do moře. Žena rybářovi vyčiní a rybář musí poprvé za zlatou rybkou, aby ji poprosil o nové necky. Rybka splní první přání, rybářova žena má nové necky a muž přinese domů spoustu ryb.
Ale ženĕ to nestačí, chce knížecí dům. Rybář ale nechce za rybou jít a chamtivá žena mu vyhrožuje a naříká, Jeho dcera Marusja se přidává ke své matce. Rybář jde ještĕ jednou prosit zlatou rybku, že mu snad odpustí jeho troufalost. Rybka zase přání splní.
Ale ženĕ to pořád ještĕ není dost. Chce být carevnou a vyhrožuje svému muži, že ho dá zmrskat, když neposlechne a nepůjde prosit zlatou rybku. Rybář nakonec jde a rybce všechno řekne. Rybka zase přání splní a rybářova žena se stane carevnou.
Ale ani to nestačí. Rybáře jeho chamtivá žena už dávno nechala zavřít do temnice, proto musí za rybkou sama, aby ji zlatá rybka udĕlala mořskou carevnou...
Mezitím rybář uteče z vězení a vypráví o svém zklamání zlaté rybce. Konečnĕ vysloví vlastní přání. A rybka mu je vyplní. Rybářova žena se dostane k moři a volá na rybku. Ale mořský car její troufalost po zásluze ocení ...
Filmovou pohádku natočila paní režisérka Vlasta Janečková roku 1986 podle scénáře Jarmily Turnovské, která se inspirovala klasickou ruskou pohádkou O zlaté rybce, napsanou už v první polovinĕ 19.století ruským spisovatelem a básníkem A. S. Puškinem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama