Cyril a Metoděj

5. července 2017 v 9:30 | dvě TeReziA |  Vlastivěda a Občanská výchova

Cyril a Metoděj

Jméno Cyril je řeckého původu a znamená "pánův". Metoděj je také řeckého původu a znamená "způsob zkoumání, bádání nebo poznání". Metoděj byl nejprve stáním úředníkem a potom mnichem v klášteře.
Cyril byl vlastním jménem Konstantin, zvaný také filosof. Řeholní jméno Cyril přijal až v klášteře v Římě, krátce před svou smrtí. Konstantin byl filozof a od malička byl velice nadaný a učenlivý, uměl mnoho jazyků. Sestavil první slovanské písmo HLAHOLICI a do slovanského jazyka přeložil hlavní části Bible a bohoslužebné texty. Do té doby se v kostele kázalo pouze latinsky.
V roce 862 vyslal kníže Rostislav poselstvo k byzantskému císaři Michaelu III.
Roku 863 poslal byzantský císař na Velkou Moravu bratry Konstantina a Metoděje, protože si to přál kníže Rostislav. Oba bratři byli kněží a pocházeli ze Soluně (dnešní Řecko), kde žilo mnoho Slovanů.
Konstantin a Metoděj získali pro křesťanskou víru většinu národa, ale protože si kněží z Francké říše u papeže stěžovali, že se na Moravě při bohoslužbách nepoužívá latina, museli bratři odcestovat do Říma.
Metoděj a Konstantin svoje učení obhájili, ale Konstantin byl hodně nemocný, vstoupil do kláštera kde přijal jméno Cyril. Metoděj se vrátil na Moravu sám, protože jeho bratr Cyril v Římě zemřel.
Na Moravě se zatím ujal vlády kníže Svatopluk, Metoděj na Moravě pokračoval ve svém díle, kde roku 885 umřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama