Biomasa na Déčku ZZ-Hero zasahuje

29. srpna 2017 v 19:56 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi

Hero zasahuje

Biomasa

Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
Jsou tady, aby se opět vydali na svoji misi a zachránili Zemi.
Lidé přestávají topit uhlím a místo toho volí dřevo. To Extina štve. Rozhodl se proto vykácet všechny
lesy, na které narazí. Extin začal kácet lesy v horách. Chce lidi připravit o dřevo. Jestli se chceš zase zeptat proč, tak proto, že dřevo je ekologičtější palivo než jiný, třeba neobnovitelný zdroj. Když lidé nebudou mít dřevo, tak začnou topit uhlím, nebo jiným fosilním palivem a to by hrálo Extinovi do noty. Obyvatelé, kteří bydlí kolem, se rozhodli zasáhnout. Poslali na vykácené lokality lokomotivu s novými sazenicemi.
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Za biomasu se dá pokládat jakékoliv množství drobných organizmů, živočichů i rostlin. Když mluvíme o biomase, máme na mysli organickou hmotu, která obsahuje velké množství energie. Palivu, které se z ní vyrábí, se říká bio palivo.
Rozděluje se na tři skupiny:
tuhá, plynná a kapalná bio paliva.
Podle toho, v jakém skupenství se palivo dodává.
Nejčastější palivo, které se z bio masy vyrábí, je bioplyn. Nemusím snad ani zmiňovat, že je ve skupenství plynném. To z toho jasně plyne. Ten se využívá pro výrobu tepla, k výrobě elektřiny a pro pohon aut. Uvolňuje se, když kvasí živočišný odpad.
My se tu bavíme o tuhém palivu, konkrétně o dřevě. Dřevo je taky bio masa. To i kůra, šišky a dřevěné piliny. Brikety vylisované z pilin mohou být výhřevnější než dřevěné špalky.
Rozpačitý
Nedaleko odtud je briketárna, ve které vám z nich vyrobí brikety.
To je jedna z nevýhod bio masy. Je složitá na manipulaci.
Bio masa je nevýhodná kvůli své velikosti. Jak brikety, tak dřevěné pelety, se kterými se také topí, jsou objemné a musí je člověk skladovat v suchu. Když se s nimi topí, máte z nich spoustu prachu a kouře. Jestli máte doma kamna na peletky, tak počítejte s tím, že takové topivo dostat do domu
je náročnější, než třeba plyn nebo elektřinu.
Všichni se dali do nakládání rozházených briket. Strojvedoucí začal zatápět pod kotlem. Za chvíli bude páry dost a může se vyrazit.
Stejně se mi to nelíbí. -Co se ti zase nelíbí? Jsme agenti, co chrání životní prostředí a teď tady čoudíme. To jsme mohli rovnou vypálit igelitový pytlíky. Ale to je velký rozdíl.
Oxid uhličitý, který se uvolňuje z bio masy, je jiný, než ten, který se uvolňuje z uhlí nebo z igeliťáků.
Uhlí uvolňuje do atmosféry oxid uhličitý, který ležel v zemi miliony let a tím ji víc a víc zanáší.
Dřevo jen vrací do atmosféry oxid uhličitý, který tam před tím jako strom vzalo. Říká se tomu uzavřený cyklus. Ten je v pořádku.
Smějící se
Podařilo se nám dopravit lokomotivu k vagónům se sazeničkami. Nové stromky se dostaly z vagónů
tam, kam patří, do přírody. Jakmile jsme sazeničky dovezli na správné místo, nebyl už takový problém je zasadit. -Tam jim bylo nejlépe. Zapustily kořeny do úrodné půdy a za krátkou dobu se už zase
všechny kopce zelenaly jako dřív. Díky briketám z bio masy se dostaly sazenice na místo určení
čistějším způsobem, než kdybychom při tom pálili uhlí. Znovu jsme tak překazili Extinovi
jeho špinavé plány.
Pod pojmem bio masa můžeme představit spoustu věcí. Například rostlinný nebo živočišný odpad. Co je to živočišný odpad? Opad ze živočichů.
Z bio masy se dají vyrábět různé druhy pohonných hmot, třeba bioplyn. Nebo dřevěné brikety a peletky, protože dřevo je taky bio masa.
Výhoda je ale v tom, že oproti uhlí nebo ropy člověk nepouští do atmosféry oxid uhličitý, který je starý miliony let. Hlavně si budu pamatovat, že hřeje dvakrát. Vlastně třikrát. Když hoří, když ho neseš do kamen... A potřetí? Když z pilin vyrábíš brikety.
Tak já končím dnešní misi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama