Bioplyn na Déčku ZZ-PřímoZaNosem

31. srpna 2017 v 12:27 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi

Přímo za nosem

Bioplyn

Moudrý velitel Vítek.
Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
Stanice vyrábějící bioplyn nedaleko odsud se zavírá. Je to podezřelé, protože její ředitelem byl člověk, který by stanici jen tak z rukou nepustil. Teď už se jeho na nic nezeptáme, protože zmizel a nikdo o něm nic neví. Naposledy byl spatřen pár dní před zavřením, když ho navštívil nějaký tajemný muž. Oba vešli do kanceláře, kde byli asi dvacet minut. Z kanceláře odcházel tajemný muž sám. To byl poslední moment, kdy byl ředitel stanice spatřen. Neznámý muž zamkl bioplynovou stanici a zmizel.
Je jasné, že ten muž nebyl nikdo jiný než náš starý známý. Profesor Extin!
Do stanice vede ještě jedna tajná cesta, podzemní tunel.
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Bioplyn jak už název napovídá, je plyn, který se uvolňuje rozkladem biologických látek. Těmi jsou všechny tlející druhy rostlinného i živočišného odpadu.
Třeba hnůj, nebo kompost. Tyto látky při rozkladu uvolňují plyn skládající se především z metanu a kysličníku uhličitého. To je bioplyn.
Není to nepřirozený proces. V přírodě k tomu dochází běžně. Třeba v bažinách, na dně jezera a rybníků a v břiše býložravců.
Používá se k výrobě tepla a elektřiny a k pohonu aut.
Bioplyn je skvělý a šetrný zdroj energie.
Rozpačitý
Bioplyn má řadu výhod, ale také velkou nevýhodu. Při jeho zpracování to zapáchá.
Bioplyn se vyrábí v bioplynových stanicích. Suroviny, ze kterých chceme bioplyn získat, se načerpají do báně, které se říká fermentor. Tam jsou při teplotě 40 stupňů Celsia a bez přístupu vzduchu. Díky bakteriím a kvasinkám začne kvašení a suroviny se rozloží na dvě látky. Kapalný digestát a plynný bioplyn. Digestát se dá použít jako hnojivo. Bioplyn se odvádí k pročištění a skladuje se ve větších či menších plynojemech. Funguje jako palivo. Výborně hoří.
Další výhoda je v tom, že bioplyn je čistě přírodní a jde o obnovitelný zdroj energie. Vyrábí se z biologického odpadu a ten tu bude na naší planetě růst pořád. Je to mnohem stabilnější a jistější obnovitelný zdroj než voda, vzduch a Slunce, protože ho můžete vyrábět nezávisle na počasí a ročním období.
Zamračený
Výroba bioplynu může mít ještě jednu nevýhodu. Pokud se nevyrábí šetrně, nebo pokud se o stanici, jako v tomto případě, nestará, může dojít k poškození půdy.
Mise byla splněna.
Překvapený
Pamatujete si, co jsme si řekli o bioplynu?
Bioplyn je šetrná alternativa k zemnímu plynu. Využívá se pro výrobu tepla, elektřiny a pohonných hmot. A vyrábí se z bio odpadu. Třeba ze zvířecích odpadů. A ze zbytků rostlin. Častokrát se jedná o odpad ze zemědělství, který by se musel složitě kompostovat a ničit.
Jak bioplyn vzniká? Uvolňuje se, když ho uzavřeme bez přístupu vzduchu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama