Pasivní dům na Déčku

30. srpna 2017 v 17:33 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi na Déčku

Dům 21. století

Moudrý velitel Vítek.
Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Narazil jsem na další problém s Extinem. Tentokrát jde o jeho dům. Extin se přestěhoval do moderního super robotického domu. Všechno v něm funguje automaticky. To by nebylo nic hrozného. Takové domy existují dost často. Nebyl by to Extin, aby všeho nevyužil pouze k svému pohodlí. Všichni sousedé jsou z toho zoufalí.
Plačící
Pokusíme se přesvědčit jeho chytrý dům.
Je to dům 21. století a řídí jej vysoko inteligentní počítač.
Je potřeba dostat se dovnitř a přesvědčit dům, aby se začal chovat ekologicky.
V poslední době se začínají stále víc stavět pasivní domy.
Takové domy získávají většinu tepla ze slunečního záření, které se opírá zvenku do oken a teplo, které uvnitř vyzařují lidé a domácí spotřebiče nepouštějí ven.
Rozpačitý
Pasivní domy spotřebují až devět krát méně tepla, než domy, které se staví.
Aby z pasivního domu neutíkalo přebytečné teplo. Klade se důraz na jeho izolaci. Díky tepelné izolaci zvenčí a vzduchotěsnému obalu zevnitř, se teplo v domě udrží jako v termosce.
Pasivní domy mají dobře vymyšlený větrací systém, který nepustí teplý vzduch ven, ale pustí čerstvý vzduch dovnitř. U většiny domů nejvíce tepla uniká z oken. Proto se pod okna dávají radiátory,
aby studený vzduch zvenčí zahřály. Pasivní dům má okna, která udrží studený vzduch venku a samy se zahřejí, když na ně zasvítí slunce. A potom můžou dům vytápět a šetřit vaše topení.
Smějící se
Moderní pasivní domy jsou perfektně izolované, nic nepropouštějí ven.
Izolace je u každého pasivního domu důležitá, ale není to všechno. Bez čerstvého vzduchu by takový dům nebyl dobré bydlo.
O výměnu starého vzduchu za nový se stará systém řízeného větrání. Srdcem každého pasivního domu je systém, který vyměňuje vzduch. Pasivní domy mají vymyšlený sytém na výměnu vzduchu. To by nebylo nic zvláštního. Co pasivní domy dělá zajímavými je proces, který se jmenuje rekuperace. Díky němu se čerstvý vzduch proudící dovnitř ohřívá vzduchem proudícím ven. V zimě se to hodí. Nemusíte čerstvý vzduch ohřívat topením a ušetříte. Rekuperace je srdcem domu budoucnosti, které v něm dokáže rozpumpovat život.
Další mise byla splněna.
Překvapený
Tak mi povězte, co víte o pasivních domech.
Jsou postaveny tak, aby co nejvíce šetřily náklady na bydlení. Kouzlo je v izolaci. Pasivní domy nevětrají vzduch, který by se dal ještě využít. Teplým odpadovým vzduchem se dá ohřát čerstvý vzduch zvenku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama