Pohádky krále Jiřího na Déčku

4. srpna 2017 v 7:28 | dvě TeReziA |  Pohádky

Pohádky krále Jiřího - Král ZemirájJak už to v pohádkách bývá, žil byl jeden král, jmenoval se Zemiráj.
Měl dceru a ta zase měla krásné dlouhé zlaté vlasy.
Jen královna jim chyběla, umřela už před lety a králi i princezně bylo časem velmi smutno.
Král si našel novou ženu, která však měla zvláštní podmínku. "Budu tvou, když mi v paláci poskytneš pokoj, do kterého nikdo kromě mne nebude moci vstoupit. Nikdo kromě mne..."
Byla svatba a po několika letech se jim narodila dcera.
Princezna se zlatými vlasy, jakožto prvorozená, měla jednoho dne zdědit celé království Zemiráje. A to v maceše zažehlo pálivý plamínek zloby a začala vymýšlet, jak se zlatovlasé princezny zbavit.
Jednou princezna zůstala v paláci sama. A po všem tom trápení ji napadlo, že klíč k té záhadě leží v tajné komnatě, kam nikdo nesměl vstoupit. Určitě stejně jako vy, čekala všechno možné, ale k jejímu překvapení byla komnata prázdná. Až na velké zrcadlo, které stálo uprostřed.
Jenže nevěděla, že v zrcadle bydlí čertík. Ten maceše posluhoval: "-Ó, královno, zdála ses mi krásná, překrásná, ale od chvíle, kdy jsem včera zlatovlasou princezničku spatřil, vidím, že ty jsi jako plevel a ona jako růže!"
Macecha vzteky málem zrcadlo i s čertíkem vyhodila z okna, ale potom svou zlobu upřela na nebohou princeznu. Počkala, až bude noc, a nechala princeznu odvléct do temného lesa.
Ta potom bloudila tři dny, až vstoupila do divokých hor. Tam našla podivný dům, který patřil čtyřiceti osmi loupežníkům. A čtyřicátý devátý byl jejich náčelník.
Když loupežníci princeznu našli, rozhodli se, že v jejich vousatém zbojnickém život bude hezké, mít tak roztomilou tvářičku mezi sebou.
A tak princeznu naučili vařit, prát a poklízet, a ona konečně našla nový domov.
Jenže macecha se od čertíka ze zrcadla dozvěděla, jak šťastně si princeznička žije. Mohla puknout vztekem a pak se ukázala její pravá tvář. Skrývala totiž nejen komnatu se zrcadlem, ale i to, že je sama čarodějnice! Zaklínadlem se přenesla do hor, kde princezna přebývala, a nenápadně v borůvčí pohodila otrávený prsten.
Když si ho princezna nasadila, padla jako mrtvá k zemi. Nešťastní zbojníci se ji už chystali pochovat, když v tom si prstenu všimli. Když jí ho sundali, princezna ožila.
Macecha tedy přichystala novou léčku. Proměněná v lišku položila otrávené střevíce na práh loupežnického domu. Princezna se do krásných střevíců obula a ihned padla do mdlob.
A znovu ji chtěli loupežníci do hrobu uložit, jenže se jim tam nevešla. Proto jí střevíce sundali a zaradovali se, když princezna ožila.
I do třetice se macecha-čarodějnice do hor vypravila. Tentokrát v noci jako mlžný oblak ke spící princezně přistoupila a malou jehlici jí do vlasů vetknula. A další den už si spokojeně od čertíka ze zrcadla vyposlechla: "-Princeznička zlatovlasá již oči neotevřela a zbojníci jí pohřeb do skleněné rakve chystají."
To byla pravda. Zbojníci zapálili na rakvi svíce, do údolí se rozešli a princeznu v samotě hor zanechali.
Ten samý večer našel spící princeznu princ Jan a nehodlal se smířit s tím, že dívku nechá v horách.
Vydal se s jejím tělem na strastiplnou cestu do paláce rodičů. Ti litovali nádherné dívky, ale nikdo z nich jí nedokázal pomoci.
Nakonec se rozhodli uložit neznámé děvče do krásné hrobky. Jan ji naposledy pohladil po zlatých vlasech a v tom ucítil chladný dotek kovové jehlice.
Když ji vytáhl, stalo se to, po čem tak neskonale toužil. Princezna otevřela oči. A protože princ Jan byl hezký a hodný mladík, jeho láska byla opětována a samozřejmě se konala svatba.
Ale ne hned. Nejdřív se totiž princezna i princ vypravili za králem Zemirájem, který stále marně hledal
svoji ztracenou dceru.
Když ji spatřil, plakal štěstím. Potom společně otevřeli tajnou komnatu, a i když se čertík vztekal, rozbili kouzelné zrcadlo a tím čarodějnická macecha ztratila svou moc a pak se někam sama ztratila.

Ale nikomu to nevadilo. A pak byla ta svatba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama