Rovnost moudrého Siusira

23. srpna 2017 v 11:59 | dvě TeReziA |  Téma týdne

Moudrý Siusir nás zavede do západní říše mrtvých (STAROVĚKÝ EGYPT)

podle Eduarda Petišky

Viděli jsme mnoho zvláštních věcí.
Kdo to byl vedle Usírova trůnu? Byl to snad duch nějakého krále?
Siusir: "To byl ten chuďas, kterého vynášeli v rohoži z města. Usíre ho odměnil za jeho dobré skutky. Rozhodl, aby chuďas dostal boháčův oděv z královského plátna a aby ho uvedli mezi vznešené duchy."
U dveří páté síně jsme viděli ubožáka. Proč byl tak hrozně potrestán?
S: "Viděli jsme jeho krásný a bohatý pohřeb. Byl to velký boháč a každý si myslil, že ho čekají pocty a sláva. Jeho život byl plný zlých skutků a toto je jeho trest.
Proč se trápili ti lidé, kteří pletli provazy, zatímco za jejich zády se krmili líní oslové? A proč se nesmějí dotknout jiní lidé vody a jídla, proč je trápí věčný hlad a žízeň?
S: "Lidé, kteří pletou provazy, pracovali na zemi do úpadu. Dřeli se, ale plody jejich práce připadly jiným, a oni dovolili, aby se to dělo. Když přišli do západní říše, byla jejich srdce zvážena a ukázalo se, že rozmnožovali bezpráví. Proto byli odsouzeni. A lidé, kteří nemohou dosáhnout na džbán vody a chléb, ti se pachtili na zemi po něčem, co nestálo za námahu, a nikdy toho nedosáhli. Když přišli do západní říše, usvědčilo je jejich srdce ze zlých skutků. Byli proto po smrti odsouzeni, aby usilovali o to, co je nutné, a aby toho také nikdy nedosáhli."
Měli si dát po smrti vyjmout srdce a měli na jeho místo vložit srdce kamenného brouka skarabea. Tak to dělají boháči v našem kraji. Srdce, které člověk přenáší ve svém těle po celý život z místa na místo, od jednoho činu k druhému, ví příliš mnoho na svého pána. Kamenné srdce nemá svědomí a nezradí svého pána po smrti.
S: "Po smrti se už nikdo nemůže stát lepším ani horším. Jako nemůžeš vydávat špatný skutek za dobrý, nemůžeš vydávat kamenné srdce za srdce, které bilo v lidské hrudi."
Kdyby lidé už za života kladli své skutky na spravedlivou váhu a neklamali své srdce, nač by byly Anúpevovy váhy v západní říši?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 23. srpna 2017 v 15:22 | Reagovat

Moudré povídání :)

2 Xantila Xantila | Web | 23. srpna 2017 v 20:58 | Reagovat

Zdá se mi to, nebo moudrý Siusir nabádá k revoluci?
"Lidé, kteří pletou provazy, pracovali na zemi do úpadu. Dřeli se, ale plody jejich práce připadly jiným, a oni dovolili, aby se to dělo."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama