Vavřinec

11. srpna 2017 v 17:02 | dvě TeReziA |  Jména a osobnosti

Vavřinec

je jméno latinského původu odvozené od vavřínu. Latinské jméno Laurentius znamená "laurentský, pocházející z Laurenta" (zaniklé město v Římě) nebo laureatus "vavřínem ověnčený, vítězný".

Svatý Vavřinec

žil ve 3.století. Svatý Vavřinec pocházel ze Španělska. Byl přijat papežem Sixtem II. do počtu sedmi římských jáhnů. Po papežově smrti byl vyzván k vydání církevních pokladů, svatý Vavřinec je však místo toho rozdal chudým. Byl krutě mučen (upečen zaživa).
Patron: archivářů, jáhnů, chudých, správců majetku, kuchařů, sklenářů, hasičů, duší v očistci.
Atributy: almužna, bičování, jáhenská dalmatika, palma, rošt, sokol. Pranostiky praví, že "svatý Vavřinec, první podzimec".

Václav Vavřinec Reiner

narodil se na konci 17.století. Patří k nejvýznamnějším českým malířům vrcholného baroka. Krajiny, bitevní obrazy, portréty. Jeho raná tvorba se vyznačuje tajemným šerosvitem, později se jeho tvorba projasnila a získala na monumentálnosti. Reinerovy fresky ovlivnily celou další generaci freskařů.

Vavřinec z Březové

narodil se koncem 14.století. Byl to spisovatel doby husitské. Psal česky a latinsky. Napsal kroniku husitského hnutí. Jeho Husitská kronika, je latinsky psaná kronika o husitství. Pravděpodobně pracoval pro krále Václava IV. Napsal báseň "Píseň o vítězství u Domažlic".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama