Větrné elektrárny na Déčku ZZ- KSN

19. srpna 2017 v 10:12 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi na Déčku

Kam slunce nesvítí

Moudrý velitel Vítek.
Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
Jsou tady, aby se opět vydali na svoji misi a zachránili Zemi.
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Na sever odtud je horské městečko, které minulý rok vyhrálo cenu o nejekologičtější městečko na světě. Všichni obyvatelé tam jezdí v elektromobilech. Všechen odpad, který vyprodukují, vytřídí a dbají na spoustu parků a zeleně.
Extinovi se to nelíbilo a proto se rozhodl toto městečko zničit.
Extin nemůže vystát kohokoli, kdo se chová ekologicky. Odstřihl je od elektrické energie.
Město pomalu chátrá, protože nemá žádný zdroj energie.
Tak si musí postavit elektrárnu vlastní.
Napřed musíte analyzovat terén, musí projít terén, aby mohli určit, jaká elektrárna se k městečku nejlépe hodí.
Šlápnul vedle
Jaké máme možnosti?
Jeden z alternativních zdrojů energie je vodní elektrárna. Jedna z jejích výhod je, že se dá během chvilky zapnout a vypnout. Takže se používá když třeba vypadne proud?
Zapíná se během několika vteřin. Ale je hodně drahá na stavbu a odkázaná na velikost vodního
toku, na kterém je postavena.
Zároveň vodní elektrárna může vadit migraci ryb, ničí přirozené prostředí pro zvířata, co žijí okolo a přehrada zatopí velkou část krajiny.
Další alternativou jsou solární panely. Vyrábí energii ze slunečního svitu, ale k jejímu provozu je potřeba dostatek slunečních dní v roce. Samozřejmě, že fungují, když je zataženo. Solární panel vyrábí elektřinu ze světla a trocha světla je, i když není slunce vidět. Její provoz není ale tak efektivní.
Poslední je větrná elektrárna. Ta je jen určená na místech, která jsou vysoko a kde fouká. Stavba není tak nákladná jako u vodní elektrárny, ale může ničit ráz krajiny okolo, protože trčí vysoko do vzduchu.
Rozpačitý
Máme 3 možnosti: vodní, solární nebo větrnou.
Tak to vezmeme postupně.
Co víme o vodní elektrárně?
Že potřebuje pořádný proud vody.
Městečko je malé a je v horách. Kolem jsou jen 2 potoky a ty by turbínu vodní elektrárny neroztočily. Musíte to roztočit sami.
Solární energie.
Vítek říkal, že na mi potřebujeme hodně slunečních dní. Jinak nebude fungovat. Jak to vidím, tak tady nám taky solární energie taky nepomůže. Kolik je tady slunečních dnů za rok? Podle dlouhodobé statistiky 87. To je otřesně málo.
Tak to bude větrná elektrárna.
Mrkneme se na průměrnou rychlost vzduchu, stačí to, abychom tady mohli postavit větrnou elektrárnu. Větrná elektrárna by měla být postavená na místě, kde je minimální větrná síla větru
5 m za sekundu a minimální nadmořská výška 600 m nad mořem.
Zamračený
Větrná elektrárna se skládá jen z několika částí. Z rotoru, pár převodů a generátorů elektrické energie. Vítr roztočí rotor, který potom energii vedenou přes několik převodů roztáčí generátor. Ten vyrábí elektřinu.
Jak postavit takovou elektrárnu?
Nejdříve se vztyčí stožár, na něj se posadí kabina s generátorem a na konec se na kabinu napojí vrtule.
Víte, kam elektrárnu postavit?
Větru nebudou bránit žádné vysoké stromy ani nic jiného v okolí.
Nakreslete holografický návrh, aby ti lidé věděli, jak elektrárnu postavit.
Materiál na stavbu si obyvatelé městečka dokázali sehnat rychle.
Extin se rozhodl roztáhnout obrovskou plachtu, aby zabránil větru točit vrtulí elektrárny. Na chvíli se mu to na straně, ze které právě foukalo, povedlo.
Tak ji asi budeme muset roztočit ručně. To žádný člověk nedokáže. Elektrárna je navržená na to, aby ji roztočil jenom vítr. A my si ho vyrobíme.
Smějící se
Extinovi zase jeho plány nevyšly. Dokonce se stal jejich pravý opak. Město začalo znovu ožívat. Pomalu se všechno vrátilo do správných kolejí. Městečko se už víckrát nebude muset bát Extinových plánů, protože má odteď svůj vlastní zdroj energie.
A mise byla splněna.
Tak co po dnešku víte o větrných elektrárnách?
Že mají stát na místě, kde dostatečně fouká vítr. Abychom byli přesní, je to minimálně 600 m nad mořem, anebo v místě, kde se průměrná roční rychlost větru pohybuje mezi 5 až 6 m za sekundu.
Co dál? Že nejsou tak náročné na stavbu.
Není to tak těžké, jako postavit vodní elektrárnu.
Větrná energie pochází z obnovitelného zdroje. Vítr začal foukat sám od sebe.
Povrch Země je nepravidelný a některé části se zahřívají víc než jiné. Díky tomu zde vznikají rozdíly
tlaku ve vzduchu, které se pak vyrovnávají. Tohle se děje automaticky a bez zastavení. Proto nikdo nemůže ukrást vítr. Vznikl by nový. Je všechno jasný?
decko.ceskatelevize.cz/zachranme-zemi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roberthow Roberthow | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:52 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-tablets-20-mg/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-tablets-20-mg/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama