Zuzana

11. srpna 2017 v 17:06 | dvě TeReziA |  Jména a osobnosti

Zuzana

jméno hebrejského původu a znamená "lilie" (hebrejské slovo šóšanná). Ve starověkém Egyptě výraz s-š-n znamenal "lotos". Řečtina přetvořila slovo na súson, odkud vzešla slovanská Zuzana.

Zuzana (Daniel 13)

byla krásná a bohabojná manželka Žida Jójakíma (Jáchym). Ve starověku byl židovský národ v babylónském zajetí (7.století před Kristem). Bible vypráví, že ve městě Babylonu žil spravedlivý muž jménem Jáchym. Měl velký dům, kde se scházeli vysoce postavení Židé (muži). Zuzanu si oblíbili dva židovští starci (soudci z lidu). Sledovali ji každý den, jak se prochází po zahradě. Jednoho dne se tajně vplížili do zahrady, a když se šla Zuzana vykoupat, přišli k ní a naléhali na ni, aby jim byla po vůli. Zuzana se bránila, ale starci jí vyhrožovali. Přesto se Zuzana nedala a začala křičet. Výhružky starci splnili a Zuzana byla odsouzena ke kamenování. Naštěstí šel právě okolo proslulý prorok Daniel, a ten vyslechl Zuzanu i její dva protivníky. Daniel zjistil, že každý z obou starců tvrdí něco jiného, a Zuzanu zachránil před krutou popravou ukamenováním.

Svatá Zuzana (Zuzana Římská)

žila ve 3.století. Její životopis je jen legendou, ve skutečnosti se toho o Zuzaně Římské mnoho neví. Zemřela mučednickou smrtí, protože se zdráhala si vzít za muže syna císaře Diokleciána (legenda).
Patronka: chrání lidi proti pomluvám, neštěstí a proti dešti.
Atributy: má u sebe knihu, palmu a meč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama