Elektřina v přírodě na Déčku - ZZjsz

1. září 2017 v 14:05 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi

Jak skončil Záporák

Elektřina v přírodě

Moudrý velitel Vítek.
Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
Tentokrát to pěkně rozproudíme. Připravte se na nabitý program.
Nedaleko odsud se nachází bioplynová stanice, kde se vyrábí elektřina z biologického odpadu. Elektrárna napájí celý kraj a spousta lidí je na ní závislá. Musela padnout do oka profesorovi. Elektřina začala mizet neznámo kam. Nikdo si to nedovede vysvětlit a elektrárna má větší spotřebu. Čím větší má úbytek energie, tím méně toho zbývá pro lidi z kraje. Jestli to takhle půjde dál, budou muset vyrábět z levnějších, ale ze špinavějších zdrojů. Třeba z uhlí. Někdo škodí šetrnému zdroji elektřiny.
Budete muset vystopovat, kam elektřina mizí?
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Každý atom se skládá z malých částic zvaných elektrony a protony. O elektronech mluvíme jako o záporně nabitých a o protonech jako kladně nabitých částicích. Pokud je v atomu počet elektronů
a protonů vyrovnaný, nic se neděje. Pokud je o jednoho víc, dochází k elektrickému proudu. V ten moment začnou záporně nabité elektrony cestovat mezi atomy. Elektřina se vyrábí v elektrárnách
roztáčením elektrických generátorů. Jak se generátor rozpohybuje, záleží na typu elektrárny. Může se roztáčet vodou, větrem, nebo horkou párou, například při spalování uhlí.
Nevinný
Zahajuji dnešní misi.
Mezi atomy běhají elektrony a to je jako elektřina? Přesně tak.
Když je něco záporně, nebo kladně nabitý, znamená to, že to má buď spoustu protonů nebo elektronů.
Jasně, když mi zásuvka dá ránu,
tak to znamená..., že po tobě proběhla spousta elektronů.
Elektřina není jenom v drátech. Je všude kolem vás.
Elektřina neproudí jen ve spotřebičích. Stejně tak probíhá skrz rostliny a živočichy. Zkuste pokus s bramborou. Když do ní vpíchnete dva hřebíky a ty připojíte k žárovce, žárovka se rozsvítí. I v lidském mozku probíhají drobné elektrické impulzy. A nejen u lidí. Zvířata to mají stejně. Některá si dokáži vyrábět elektrické napětí, které pak používají při lovu.
Překvapený
Zápalná látka na konci sirky chytá třením o škrtátko. Křemen produkuje malý elektrický výboj, jiskru. To díky piezoelektrickému jevu.
K piezoelektrickému jevu dochází při deformování krystalu. Třeba když třeme 2 křemeny o sebe. V křemenu vzniká napětí, které vyprodukuje elektrický náboj. Ten přeskočí z jednoho křemene na druhý a vytvoří jiskru. To nám navazuje na druhý nezvyklý jev, kterým se elektřina občas projeví.
Statická elektřina.
Když si třete vlněnými ponožkami o koberec, nabijete se elektrickým nábojem. Když se potom dotknete vodivého materiálu, třeba kovu, elektrický náboj z vás přeskočí a vy ucítíte jiskru. Třením se uvolňují kladné a záporné částice mezi atomy.
Blesk funguje stejně, jako když přeskakuje jiskra vytvořená statickou elektřinou. Vznikne při vyrovnání nabitých částic v mraku a v zemi. Během toho se vzduch kolem elektrického výboje zahřeje až na 30 000 stupňů. Tím se vytvoří hlasitý zvuk, hrom. U elektřiny jde vždy o to vyrovnat dvě části, kladně nabitou a záporně nabitou. Proto že se protiklady přitahují.
Mise byla splněna.
Mrkající
Zjistili jsme, jak funguje elektrický proud. Že jde o výměnu kladně a záporně nabitých částic mezi atomy. A říkali jsme si, že se to děje i u rostlin a živočichů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama