Tepelná čerpadla na Déčku

3. září 2017 v 9:52 | dvě TeReziA |  Příroda a Přírodní vědy

Zachraňme Zemi

Uvězněni v podzemí

Tepelná čerpadla

Moudrý velitel Vítek.
Odvážný posel Hero.
Bystrá Žofie.
Akční agent Max.
Extin přemýšlel jak si nahrabat ještě víc peněz, než má. Přišel se zvrhlým nápadem. Ani na chvilku nezaváhal, protože je to bezpáteřní zloduch a rovnou se dal do práce. Rozhodl se, že své ropné impérium rozšíří až za polární kruh. Jeho vyjednávání se mu ale nepodařilo. Lidé u severního pólu se stále drží tradičních zdrojů vytápění a nemají potřebu něco měnit. To ale Extina nezastavilo. Když mu jeho plán neprošel, rozhodl se pomstít se všem, kdo s ním nesouhlasili. Přišel podruhé a ukradlo všechna kamna, která tam lidé měli. Ukryl je v tajném podzemním skladu a zamkl. Všem začala být ohromná zima.
ÚžasnýÚžasnýÚžasný
Všechno teplo na planetě Zemi pochází ze Slunce. Když nemáme možnost čerpat teplo ze Slunce přímo, musíme si vystačit ze zdrojů, které jsou slunečním zářením ovlivněné.
-Vzduch a voda.
Oba zdroje se díky slunci ohřívají. Díky vzdušným a vodním proudům teplo dopravují k nám. To u Eskymáků taky neplatí. Tam je ledový vítr i voda. Pokud jsme na místech, kde se nemůžeme dostat
ke sluníčku ani k teplým proudům vzduchu a vody, musíme se uchýlit k jiné variantě.
-Země.
Nevěřili byste, kolik energie se skrývá pod zemským povrchem.
Teplota v podzemí není tak závislá na astronomických podmínkách, které jsou na povrchu. Proto se tolik nemění.
Rozpačitý
Čím hlouběji byli v podzemí, tím větší tam bylo teplo. Je to kvůli zemskému jádru?
Jistě, čím blíže budete k zemskému jádru, tím vám bude tepleji. Co je pro nás důležitější, je nezámrzná hloubka.
-Co to je
U každého terénu je to jiné. Jde přibližně o hloubku 1 metr pod zemí. Pod ním už je konzistentní teplota asi 4 stupně Celsia. A neklesá. To není tak hluboko. Proto se s ní dá skvěle pracovat.
Některá tepelná čerpadla mohou díky konstantní teplotě v zemi levně ohřívat vodu pro celý dům.
Skládají se ze dvou oběhů. V jednom je nemrznoucí kapalina zakopaná pod zemí a ve druhém je voda,
která koluje v domě. Kapalina v podzemí je v nemrznoucí hloubce. Proto má teplotu asi 4 stupně. Potom putuje do výměníku, kde svou teplotu předá speciálnímu plynu. Plyn putuje do kompresoru.
Tam se stlačí a tím se v něm vyvolá mnohem větší teplota. Takto zahřátým plynem se ohřívá voda v domě. Plyn se tím zchladí a musí se ještě znovu ohřát díky kapalině, které koluje v zemi. Tak to jde pořád dokola.
Nemyslete si, že jde o převratný vynález. Každý z nás má doma spotřebič, který funguje na stejném principu. Ledničku. Jak je možné, že je lednička zezadu horká, když je uvnitř zima?
Přesně kvůli stejnému principu, jako u tepelného čerpadla v domě. Jen to funguje naopak. Vnitřek ledničky musí zůstat studený. Ale jídlo uvnitř neustále ohřívá vzduch kolem sebe. Ohřátý vzduch ohřívá kapalinu, která koluje ven. Venku se hodně stlačí a tím se ještě víc zahřeje. Odsud putuje na zadní stranu lednice, kde se ochlazuje. Proto je zadní strana lednice tak horká. Když se lednice dostatečně ochladí, ještě se hodně sníží její tlak, ale aby se to mohlo stát, musí si odněkud kapalina vzít teplo. To si bere zevnitř, z lednice. Uvnitř se tím pádem ochlazuje. Teplo, které tam přichází, díky teplému jídlu se filtruje ven.
Překvapený
Co už po dnešku víme?
Že je Země skvělým zdrojem tepla. Už asi metr pod povrchem přestává zamrzat a udržuje si stálou teplotu 4 stupně Celsia.
Tahle teplota se potom využívá u tepelných čerpadel. Ohřívá se jím kapalina, která pak ohřívá plyn,
který pak ohřívá vodu v domě. Kapalina ohřívá plyn, který po stlačení vydává mnohem větší teplotu.
Tou se pak ohřeje voda. Ještě je dobrý vědět, že ne všechna tepelná čerpadla fungují na tomhle principu. Některá ohřívají plyn ve výměníku ze vzduchu a ne ze země.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama