Alžběta

19. listopadu 2017 v 8:51 | dvě tereziA |  Jména a osobnosti

Alžběta

také Eliška či Elsa - je hebrejského původu a znamená Bůh je má přísaha, nositelka tohoto jména je zaslíbena Bohu.


Alžběta Bavorská

Manželka císaře a krále Františka Josefa I. Alžběta Bavorská zvaná Sisi, se narodila 24.12.1837, jako dcera bavorského vévody Maxmiliána Josefa a Marie Ludoviky Bavorské. Ta byla dcerou bavorského krále Maxmiliána l. a sestrou Žofie, matky Františka Josefa l.

Alžběta vyrůstala mimo bavorský dvůr. Stala se z ní nekonvenční a svobodomyslná dívka.
Zamiloval se do ní František Josef l., který si ji i přes nesouhlas své matky vzal za manželku.
Alžběta na vídeňském dvoře šťastná nebyla. Přísná etiketa a omezování jí byly cizí. Se svou autoritativní tchyní Žofií si příliš nerozuměla.

Alžběta Johana Vestonie

Je považována za první básnířku působící na území Koruny České. Narodila se sice v Anglii, ale krátce po narození se spolu s matkou a nevlastním otcem přestěhovala do Čech.
Dostalo se jí znamenitého vzdělání, na tehdejší dobu u žen nevídaného, ovládala několik jazyků a již od svých čtrnácti let psala latinské básně, jež u předních představitelů humanistické literatury a vědy vzbuzovaly obdiv a nadšení.

Alžběta Johana Vestonie ztratila otce, když jí byl pouhý rok. Její matka se pak znovu provdala. Jejím druhým vyvoleným nebyl nikdo jiný, než i dnes v Čechách známý alchymista irského původu - Edward Kelley. Kelley byl katolík, a tak se rodina nakonec z náboženských důvodů vystěhovala z Anglie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 21:05 | Reagovat

Co koukám musíš být strašně chytrá, jestliže píšeš o tomhle články mě sice historie baví a mám ráda se zajímat o nových a nových věcí co se něm stalo, ale....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama