Baron Prášil

17. listopadu 2017 v 11:52 | dvě tereziA |  Filmové pohádky

Baron Prášil

Poetická komedie plná fantazie vypráví příbĕh o baronu Prášilovi a cestĕ kolem svĕta.
V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádnĕ vtipným vypravĕčem fantastických příbĕhů, které byly tak krásné a nevšední, že se pozdĕji tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtĕl, jejich hrdinou. Nejznámĕjší knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger.

A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu svĕtem - a to i svĕtem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v nĕm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá nĕkterá slavná dobrodružství.
Nejslavnĕjší dobrodružství ve svĕtĕ fantazie v poetické komedii režiséra Karla Zemana. Restaurovaná verze českého filmu vyznamenaného na XV. MFF v Locarnu (1961).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama