Hubert

3. listopadu 2017 v 10:57 | dvě tereziA |  Jména a osobnosti

Hubert

jméno germánského původu a znamená duchaplný člověk, člověk skvělé mysli.

Svatý Hubert

Oblíbený světec, Hubert z Maastrichtu-Tongernu-Lutychu patří mezi řadu světců, jejichž skutečný život je zcela překryt legendou. Byl biskupem a vykonal pro jemu svěřené křesťany mnoho dobrého.

Hubert z akvitánského šlechtického rodu světlo světa spatřil kolem poloviny 7. století. Brzy se oženil, ale jeho žena zemřela při porodu. Zlomen bolestí se mladý vdovec uchyloval do lesů a zapomnění hledal v lovu. Při honbě prý jednou na Velký pátek spatřil jelena, který měl mezi parohy jasně zářící kříž. Tento zážitek jej přesvědčil, že je nutné, aby se věnoval službě Bohu.
Jak cítil, tak i učinil. Brzy nato přijal kněžské svěcení a jako šiřitel křesťanství působil v Brabantu. Brzy mu nikdo neřekl jinak než "apoštol Arden".
Byl vysvěcen na biskupa a své biskupské sídlo přeložil z Maastrichtu do Lutychu. Zde na místě, kde byl zavražděn jeho učitel sv. Lambert, nechal vystavět katedrálu.
Jinak věnoval celou svou pozornost christianizaci Arden.
Hubert zemřel 30. května roku 727 v Tervuerenu.
Již v roce 743 byly jeho ostatky vyzvednuty a kolem roku 825 se dostaly do Andagia v Ardenách, které se dnes jmenuje Sv. Hubert.
Jako u řady jiných francouzských světců, i Hubertovy ostatky zůstávají nezvěstné. Může za to francouzská revoluce, která se nezastavila ani před hroby.

Patron: myslivců a lesníků, řezníků, kožešníků, soustružníků, slévačů, optiků a matematiků
Atributy: biskup, kniha, jelen, kříž, lovec, roh, šípy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama