Marie Curie-Skłodowská

8. listopadu 2017 v 16:08 | dvě tereziA |  Příroda a Přírodní vědy

Marie Curie-Skłodowská

se narodila 7. listopadu 1867 ve Varšavě. Její otec byl profesorem matematiky a fyziky na gymnáziu. Základní vzdělání získala Sklodowská na místních školách. Další vědecké znalosti pak získala od svého otce. V roce 1891 odešla Sklodowská studovat do Paříže na Sorbonu. Roku 1894 se seznámila s profesorem fyziky Pierrem Curriem a o rok později se za něj provdala.
V roce 1906 byla jmenována první profesorkou na pařížské Sorbonně.
Jako první žena se stala Curie-Sklodowská hned dvakrát laureátem Nobelovy ceny:

1903 za FYZIKU zkoumání radiačních jevů
1911 za CHEMII objev radia a polonia.
Počátek společných výzkumů byl poznamenán obtížnými podmínkami (slabé vybavení laboratoře, málo prostředků na výzkumy a živobytí).
Objevy záření uranových solí (1896) inspirovaly Curiovy k výzkumům v oblasti radioaktivity
Polonium, radium
V roce 1898 spolu s manželem izolovala polonium a později radium. V roce 1903 Curie-Sklodowská teoreticky prokázala existenci prvku radium. V roce 1910 izolovala radium v kovovém stavu.
Vedle již zmíněných Nobelových cen za fyziku (1903) a chemii (1911) obdržela Marie Curie-Sklodovská mnoho vědeckých ocenění, čestných doktorátů apod.
Celý život se věnovala výzkumu radioaktivity. Práce s radioaktivními látkami ale také byla jednou z příčin její smrti. Marie Curie-Sklodowská umírá 4. července 1934 v Savoy ve Francii na chorobu vyvolanou účinky radioaktivního záření.
Její dcera Iréne Curiová s manželem Fréderikem Joliotem obdrželi rok po její smrti Nobelovu cenu za objev umělé radioaktivity.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama