Otázky z vlastivědy pro 5.ročník ZŠ BNBH

8. listopadu 2017 v 15:46 | dvě TeReziA |  Vlastivěda a Občanská výchova

Otázky z Vlastivědy pro 5.ročník ZŠ

BITVA NA BÍLÉ HOŘE

  • Co si pamatuješ o bitvě na Bílé hoře?
  • Kdy přesně se bitva na Bílé hoře odehrála a jak dlouho trvala?
  • Kde byli popraveni čeští páni po prohrané bitvě na Bílé hoře? Kolik českých pánů bylo roku 1621 popraveno? Jaký zvláštní přírodní úkaz tuto tragickou událost provázel?
  • Jak se nazývá období po bitvě na Bílé hoře?
ÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedleZamračenýNevinnýLíbajícíSmějící seJe na prachyMlčícíUsmívající sePřekvapenýS vyplazeným jazykemNerozhodnýMrkajícíKřičícíÚžasnýPlačícíRozpačitýŠlápnul vedle

BITVA NA BÍLÉ HOŘE

S nástupem Habsburků na český trůn (1526) docházelo k stálým sporům mezi nimi a českou šlechtou. Habsburkové chtěli neomezeně vládnout a oslabovali pravomoci českých úřadů, které ovládali šlechtici. V českých zemích mohli dosud lidé vedle katolického náboženství vyznávat i jiné nekatolické víry. Tuto náboženskou svobodu začali Habsburkové jako vášniví katolíci omezovat. Začali podporovat pouze katolické kněze a kláštery. Rozpory mezi Habsburky a českou šlechtou vedli nakonec k vojenskému střetnutí. Císařská habsburská armáda se 8.listopadu 1620 střetla na Bílé hoře nedaleko Prahy s vojskem českých pánů. Habsburkové zvítězili. Bitva na dlouhá staletí rozhodla o osudu celého českého národa. Habsburkové dalších třista let vládli v našich zemích.Bitva na Bílé hoře bývá často označována za národní tragédii.

Kdy přesně se bitva na Bílé hoře odehrála a jak dlouho trvala?

Císařská habsburská armáda se 8.listopadu 1620 střetla na Bílé hoře nedaleko Prahy. Délkou trvání i počtem padlých se však spíše jednalo o větší šarvátku než o bitvu. Zhruba po dvou hodinách bylo po všem. Hned po prvním útoku císařských vojsk nastala v českém vojsku panika a jeho vojáci začali prchat. Na odpor se prý postavili jen Moravané, povětšinou cizí žodnéři najatí za peníze (žold) moravských šlechticů. Ti byli soustředěni u zdi obory a nic jiného jim nezbývalo, než se udatně bránit, protože s vysokou zdí za zády neměli kam prchnout. Jinak kdo mohl, od Bílé hory tenkrát utekl. Povstalci byli nemilosrdně potrestáni. Z Čech byli vypuzeni nekatoličtí kněží a katoliké náboženství se stalo jediným povoleným.

Kde byli popraveni čeští páni po prohrané bitvě na Bílé hoře? Kolik českých pánů bylo roku 1621 popraveno? Jaký zvláštní přírodní úkaz tuto tragickou událost provázel?

21.června 1621 bylo na Staroměstském náměstí v Praze popraveno 27 vůdců odboje. Za ranního úsvitu se nad rynkem Starého města pražského klenula duha. Nebe bylo čistě modré a už celé dva dny nepršelo. Na Staroměstském náměstí je dodnes vyznačeno datum a místo popravy.

Jak se nazývá období po bitvě na Bílé hoře?

Bitvou na Bílé hoře začalo třísetleté "období temna". Doba pobělohorská byla dobou útlaku českých zemí, násilné rakatolizace a germanizace země.

Dějiny udatného českého národa: Bílá hora, Poprava sedmadvaceti českých pánů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama