Silvestr

31. prosince 2017 v 9:04 | dvě TeReziA |  Jména a osobnosti

Silvestr (Sylvestr)

jméno latinskéno původu a znamená "lesní", "muž z lesa".


V předvečer Nového roku se lidé od pradávna veselili, oblékali se do zvířecích kůží a chodili s hořícími pochodněmi. Zažehnávali zlé duchy. Jedlo se vždy zvláštní pečivo. S příchodem Nového roku lidé otevírali okna a dveře, rámusili nádobím, aby vyhnali zlé duchy a přivítali modlitbou nový rok.

Silvestr I.

se narodil v Římě asi v polovině 3. století. Knězem se stal ještě před začátkem protikřesťanského teroru, který rozpoutal císař Diokletianus. Několik let žil v různých úkrytech. Papežem (římským biskupem) byl zvolen roku 314. Za jeho pontifikátu se uskutečnil první všeobecný koncil níkajský, který svolal v roce 325 císař Konstantin Veliký. Tohoto vladaře údajně pokřtil právě Silvestr I. Později se tato legenda ještě rozkošatila o tvrzení, že Silvestr císaře zázračně uzdravil, za což mu Konstantin věnoval celé město Řím.

O Silvestrovi se vypravuje ještě jedna legenda. Podle ní chtěla Konstantinova matka Helena převést svého syna k židovství. Nato došlo mezi Silvestrem a dvanácti rabíny k prudké hádce. Jedenáct jich Silvestr překonal. Poslední zabil býka, ale neuměl již zvíře přivést k životu. Silvestrovi se to prý podařilo. Dojati tímto činem, nechali se všichni včetně rabínů na místě pokřtít. Silvestrův kult se začal Evropou šířit od 5. století.

Silvestr II.

známý také jako Gerbert z Aurillacu či Gerbert z Remeše se stal kolem roku 1000 papežem. Přátelil se s císařem Otou III a osnoval s ním plány na obnovení římské říše, jež měla být řízena dvojí mocí: světskou - císařem a papežem. Byl významným a všestranně vzdělaným učencem, a to především v přírodních vědách a filozofii. Do Evropy přinesl arabské znalosti matematiky a astronomie (například arabské číslice).

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 German Music German Music | Web | 31. prosince 2017 v 9:50 | Reagovat

Je to vskutku zajímavé čtení. :) Dá se z toho lecos zajímavého zjistit. :) Přeji Vám, aby byl nový rok 2018 plný úspěchů, zdraví, lásky, pohody a štěstí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama