Valentin z naší e-knížky

19. února 2018 v 17:08 | dvě TeReziA |  Naše E-knížky

Čas lásky, čas zamilovaných

Naší vesnicí zase bude chodit medvěd. A když chodí medvěd, prosím tatínka, aby nikomu neotvíral. Spolu s medvědem chodí také divně nastrojení hluční lidé. Zpívají břinkavé písničky a tancují po ulicích. Lidé tropí spoustu bláznivě veselých věcí. Tatínek říká, že masopust, je masopust. A tak si myslím, jestli ten medvěd nekrade lidem maso, a proto za ním potom ti lidé chodí a hlasitě volají, aby to maso zase pustil. Nevím… zatím se medvěda bojím. Taky začnou karnevaly pro děti i dospěláky. A to už je jiná písnička. My děti se převlékáme za různé pohádkové postavičky. Markétka a já, i další holky z naší třídy, chodíme rády převlečené za princezny. Maminky nám říkají, jestli to není nuda, když je v sále tolik princezen? Hraje tady muzika a tančí se. Ve městě o karnevalu vystupujeme v krojích a zpíváme lidové písně v kulturním domě. Potom probíhá dětský karneval v maskách. A to je už podobné jako u nás v Ptačicích. Hraje hudba, my princezny tančíme mezi kovboji, spidermany, zvířátky a kašpárky. Nakonec některá z masek dostane cenu. V dávných dobách tento den dokonce vládl na trůnu místo krále největší chuďas a král nosil šaty žebráka, ale jak odbila dvanáctá hodina, vše se vrátilo zpět a král byl opět králem a žebrák žebrákem, to vím z jedné chytré knížky.
Většinou v době masopustu nebo blízko něj slavíme Valentina. Zamilovaní lidé si na jeho svátek dávají květiny a posílají si různá milá přáníčka. Lidé mívají radost, když dostanou krásnou květinu nebo pěkné přáníčko. Valentin to dobře věděl. Rád rozdával mladým lidem květiny ze své zahrádky. Proto je i po mnoha staletích považován za ochránce zamilovaných.
Víte, že brzy na jaře se také vzájemně hledají samečkové a samičky našich ptáčků? A když se zamilují, prožívají krátké líbánky. Potom stavějí hnízda. V nich vychovají svá mláďátka. Jakpak asi vypadá taková ptačí rodinka? Sameček zpěváček láká ptačí slečny svým bohulibým zpěvem. Ptačí slečny si svého ptačího nápadníka pečlivě vybírají. Proto sledují, zda má jejich ptačí nápadník opravdu bohaté území. Chtějí mít jistotu, že při hnízdění budou mít dost potravy. A tak mají starší a zkušenější samečkové výhodu. Ti málo zkušení často zůstanou jako kůl v plotě. Mnohé druhy ptáčků žijí ve stálých párech. Jsou to ty druhy, které na zimu neodlétají. Jiné druhy zase tvoří skupinu. Ve skupině má jeden nebo více samečků jednu nebo více samiček. Někteří ptáčci žijí v pevných párech. Jiní se občas rozejdou nebo zůstanou sami. To se ale zjistí jenom tak, že jsou ptáčci označeni barevnými kroužky a dlouho je pozorujeme. Jak vypadá ptačí domov? Hnízdo staví často oba ptáčci - sameček i samička. Větší podíl práce připadá ale na samičku. Někteří samečci, jako třeba střízlík, postaví i několik hnízd. Z těch si potom samička vybere. Zpravidla to jsou hnízda na zkoušku. Někdy si střízlík staví jenom tak pro radost. Tvary hnízd jsou velmi různé. Hnízda jsou často dokonale ukryta. Někdy je chrání dutina stromu nebo zeď. Materiál na stavbu hnízda je také různý. Ptáčci, kteří hnízdí ve volném prostoru, mají často hnízda jako misku z rostlin, větviček nebo dokonce i z filtru od cigaret. Pěvci si rádi stavějí zvláštní velmi složitá hnízda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama