Pálení čarodějnic, Den čarodějnic

30. dubna 2018 v 8:01 | dvě TeReziA... |  Tradice, Vánoce a Velikonoce

Pálení čarodějnic

V předvečer prvního máje se po staletí slavila, především v německých krajích, Valpuržina noc. Byl to den čarodějnic a jim podobných stvůr, které se této noci slétaly na čarodějné hoře Brocken. V našich zemích pro změnu této noci čarodějnice pálili a na mnoha místech hořívají tyto očistné ohně dodnes.

Filipojakubská noc,

která následuje po velikonocích, je totéž co pálení čarodějnic. Filipojakubská noc je český lidový svátek spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice. Během noci se duben loučí s vládou a předává ji květnu. Zlé a nečisté síly jsou údajně mocnější než jindy. Nebezpečí hrozilo především po odbití půlnoci, tehdy tyto síly měly moc lidem škodit.

V noci před dnem, kdy si církev v minulosti připomínala svatého Filipa a svatého Jakuba, bylo možné najít poklady, které byly v jiných dnech a nocích roku ukryté. Jenže ty poklady podle všeho střežily právě zlé síly, proto bylo nebezpečné pouštět se do hledání, pokud člověk neměl s sebou květ kapradí, svěcenou křídu a mnoho dalších nezbytných věcí.
Také veškeré byliny měly během této noci kouzelnou moc. Zejména jestli se natrhaly přesně o půlnoci a navíc k tomu svítil úplňkový měsíc. I obyčejný šeřík odháněl démony a zlé duchy. Prý stačila pouhá snítka šeříku, aby byl majetek i stavení v bezpečí před zlými čarodějnicemi.
Bezdětní manželé měli v tuto noc větší šanci, že se jim podaří počít vytoužené dítě. Dítě počaté v tuto noc by mělo po celý život provázet štěstí.

Pálení čarodějnic a Valpuržina noc

jsou často ztotožňovány se svátkem Beltain, který slavili 1.května Galové (Keltové), v Irsku svátek svaté Brigity.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama