Robert

29. dubna 2018 v 13:56 | dvě TeReziA... |  Jména a osobnosti

Robert

jméno germánského původu. Nejstarší známá podoba tohoto jména zní Hruodperaht, teprve z tohoto základu vznikl Robert, ale i Ruprecht. Základem je slovo hruod, které znamenalo "slávu"; bert se vykládá jako "skvělý/ jasný".

Robert Olomoucký

Žil v první polovině 13.století. Byl původem Angličan, člen nového reformního cisterciáckého řádu a převor kláštera v Nepomuku, muž značně teologicky vzdělaný a učený, vzorného života. Podařilo se mu vrátit olomoucké diecézi potřebný klid. Jeho snahám napomáhal přátelský vztah k moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi a králi Přemyslu Otakarovi I.
Šířil na Moravě nový cisterciácký řád, který usadil na Velehradě a v Oslavanech, a jeho ženskou větev v Tišnově. Obnovil v kapitule hodnost kapitulního probošta, jehož úřad spojil Přemysl Otakar I. s hodností moravského kancléře.
10. května 1204 zachvátil olomouckou katedrálu požár, který zničil mnohé listiny a další cennosti. Biskup Robert proto okamžitě zahájil obnovu katedrály.
Jeho kladný postoj vůči královskému dvoru v bojích reformně zaníceného pražského biskupa Ondřeje vynesl biskupství a kapitule potvrzení velkých imunit s důležitou výsadou volby biskupa kapitulou. V roce 1206 zaručil Přemysl Otakar I. olomoucké kapitule i právo svobodné volby biskupa. Tuto výsadu potvrdil papež Inocenc III. dne 8. ledna 1207.
Pro své stáří a nezhojitelnou nemoc 17. ledna 1240 na biskupství rezignoval. 17. října téhož roku pak zemřel. Byl pohřben na Velehradě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama