Filmové pohádky

Jak Honza Kačenku dostal

2. července 2017 v 21:46 | dvě TeReziA

Jak Honza Kačenku dostal


Pohádka z cyklu pro pamětníky vypráví o chytrém Honzovi, který vyzrál na lakomého sedláka.
Starý pazderník ovdověl a staral se o své tři dospělé syny. Synové jdou postupně sloužit k sedlákovi. Dva starší bratři se vrátili, protože je lakomý sedlák vyhnal. Třetí syn, Honza, začne u sedláka sloužit. Lakomý sedlák v noci přepočítává zlaťáky. Honza spí ve stodole bez peřiny, ale to se brzy změní. Sedlákovi se zjeví duch a poručí sedlákovi, aby Honza dostal peřinu. Kačenka, dcera sedláka, donese Honzovi peřinu. V noci jde sedlák opět počítat zlaťáky a zjeví se mu Duch Duchna. Sedláče, sedláče, sedláče, je mi z tebe do pláče. Honzík dostává kafe a Kačenka mu přinese i koláče. Potřetí nestačí sedlák ani spočítat zlaťáky. "Co si přeješ koňský Duchu?" ptá se sedlák.
Filmovou pohádku režíroval v roce 1982 Bedřich Jansa podle scénáře Petra Kadlece.

Sestřičky růží

2. července 2017 v 20:56 | dvě TeReziA

Sestřičky růžíPohádka "pro pamětníky" je podle bratří Grimmů a vypráví o jednom lesním království, o vílách, zlobivých lesních bytostech a o dvou mladících, kteří pracují v lese.
V kouzelném lese plném květin, barev a tančících vil, lehčích než jarní vánek, vládne jeho paní Mechová víla. V lese pracují také dva mladíci - Martin a Petr. Martin jednou pomůže staré babičce, vezme ji do jejich chaloupky a Petr ji zve ke stolu. Babička je ale Mechová víla, která si oba mládence zamiluje a chce jim pomoci. Růženka a Sněženka k mládencům domů dochází, pracují tam, vaří jim a uklízejí, ale nesmí je tam mládenci vidět. Jenže Martinovi a Petrovi je to divné. Koupí své "dobré víle", která si jich tolik hledí, botičky. Botičky jsou dvoje, zrovna pro Sněženku a Růženku. Když mládenci odejdou, hned si ty dvě pracovité víly botičky zkouší a vtom je mládenci objeví. Martinovi se zalíbí Růženka a Petrovi zas Sněženka. Jenže v lese ještě napůl vládne Strašinoha a Mechová víla ho sama nezvládne.
Filmovou pohádku natočila paní režisérka Svatava Simonová v roce 1980 podle scénáře Evy Košlerové.

Princezna nevěsta - satirická pohádka

2. července 2017 v 18:47 | dvě TeReziA

Princezna nevěsta


Americká trochu jiná pohádka "s nadhledem" o lásce, kouzlech, pohádkových postavách, o zlu a dobru podle knihy spisovatele a scénáristy Williama Goldmana.

Dědeček vypráví svému vnukovi pohádku.
Na statku vyrůstala krásná dívka jménem Pomněnka. Pracoval tam také mladý čeledín Westley. Přísahali si věčnou lásku, ale Westley musel do světa. Zatímco se Westley protlouká světem, Pomněnku chce za ženu rozmarný princ Humperdinck.
Stáli na úzké horské stezce tváří v tvář.
"A co teď?" zeptal se muž v černém.
"Utkáme se tak, jak to měl Pán v úmyslu," stanovil Fezzik podmínky. "Žádné triky, žádné zbraně, jen dovednost proti dovednosti."
"Chcete tím říct, že vy odložíte kámen a já svůj meč a pokusíme se jeden druhého zabít jako civilizovaní lidé?"
"Ovšem, pokud by vám to snad bylo milejší, taky vás můžu zabít hned," nabídl Fezzik vlídně a kámen pozvedl.

The Princess Bridge byla natočena v roce 1987 a postupem doby se z ní stala postmoderní kultovní pohádka.

O líné Nitce a prstýnku s rubínem

2. července 2017 v 17:10 | dvě TeReziA

O líné Nitce a prstýnku s rubínem


Pohádka je podle klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena a vypráví o třech kouzelných přadlenách, jedné líné dívce a jednom mladém králi, který si hledá nevěstu.
V jednom království hledal mladý král nevěstu. Nevěsta by měla být podle jeho přání pilná a pracovitá. Žádná princezna jeho požadavky nesplnila, proto se rozhodl najít si nevěstu neurozenou. Jednou spatřil dívku, která se mu na první pohled zalíbila. Druhý den se král vypravil do prosté chaloupky, kde žila líná Nitka s matkou. Matka se právě s dcerkou zlobila, když vtom král vešel do chaloupky. Matka se za línou dcerku styděla a navykládala králi, že by Nitka od rána do večera jenom předla. Král se tomu velice potěšil a Nitku vzal s sebou na zámek. Jenže král netušil, že se Nitka do práce moc nehrne. K tomu, aby se naučila pracovitosti ji pomohou až tři kouzelné tetičky - Šlapalína, Mžouralína a Žvandolína.

Filmovou pohádku natočila v roce 1984 paní režisérka Věra Jordánová podle scénáře Heleny Sýkorové.

O rybáři a rybce

24. června 2017 v 23:19 | dvě TeReziA

O rybáři a rybce

Klasická ruská pohádka o splněných přáních, jednom chudém rybáří a kouzelné rybce.
Dobrácký rybář nemá v životě moc štěstí, jednou se mu přece jen podaří chytit zlatou rybku. Rybář ji pustí a rybka mu slíbí, že mu splní jeho přání.
Rybář pak opĕt přichází domů s prázdnou a navíc s dĕravou sítí. Jeho žena se mu vysmívá, že nikdy nic pořádného nechytí. Rybář se přizná, že chytil zlatou rybku, ale pustil ji zpĕt do moře. Žena rybářovi vyčiní a rybář musí poprvé za zlatou rybkou, aby ji poprosil o nové necky. Rybka splní první přání, rybářova žena má nové necky a muž přinese domů spoustu ryb.
Ale ženĕ to nestačí, chce knížecí dům. Rybář ale nechce za rybou jít a chamtivá žena mu vyhrožuje a naříká, Jeho dcera Marusja se přidává ke své matce. Rybář jde ještĕ jednou prosit zlatou rybku, že mu snad odpustí jeho troufalost. Rybka zase přání splní.
Ale ženĕ to pořád ještĕ není dost. Chce být carevnou a vyhrožuje svému muži, že ho dá zmrskat, když neposlechne a nepůjde prosit zlatou rybku. Rybář nakonec jde a rybce všechno řekne. Rybka zase přání splní a rybářova žena se stane carevnou.
Ale ani to nestačí. Rybáře jeho chamtivá žena už dávno nechala zavřít do temnice, proto musí za rybkou sama, aby ji zlatá rybka udĕlala mořskou carevnou...
Mezitím rybář uteče z vězení a vypráví o svém zklamání zlaté rybce. Konečnĕ vysloví vlastní přání. A rybka mu je vyplní. Rybářova žena se dostane k moři a volá na rybku. Ale mořský car její troufalost po zásluze ocení ...
Filmovou pohádku natočila paní režisérka Vlasta Janečková roku 1986 podle scénáře Jarmily Turnovské, která se inspirovala klasickou ruskou pohádkou O zlaté rybce, napsanou už v první polovinĕ 19.století ruským spisovatelem a básníkem A. S. Puškinem.

Paví král

24. června 2017 v 14:52 | dvě TeReziA

Paví král

Sobotní pohádka "pro pamětníky" vypráví o lásce a o zradě, a ještě o tom, jak "přeplout moře a překonat hoře".
Bylo jednou jedno království, v něm žil král a královna, kteří měli tři děti: Mojmíra, Dobroslava a Růžičku. Princezna Růžička je krásná, milá a romantická bytůstka -"cestičkou z oblázků zajdu si pro lásku", která si natolik zamiluje páva, až se rodiče začnou obávat o její zdraví a páva vyženou. Nebyl to však obyčejný páv, ale zakletý král. Růžička je moc nešťastná. Její bratři se rozhodnou Pavího krále najít a to se jim brzy podaří. Vypráví králi o jejich sestře a Paví král pro Růžičku pošle loď. Princezna se Pavího krále nemůže dočkat, ale na cestě ji doprovází zlá a závistivá Hněvka. Paví král je zklamaný, protože ve snu vídal jinou princeznu. Růžička se octla sama na moři, ale zachrání ji tři kouzelné ryby. Potom se setká se svými bratry a společně cestují k Pavímu králi. Nakonec všechno dobře dopadne...
Naši oblíbenou filmovou pohádku Paví král natočil v roce 1978 pan režisér Jiří Adamec podle scénáře Markéty Zinnerové, která zpracovala půvabnou pohádku básníka Františka Hrubína.

Český Honza

17. června 2017 v 14:27 | dvě TeReziA

Český Honza

Veselá filmová pohádka o Honzovi a jeho cestě za štěstím.
Honza je syn chudobné chalupnice. Jednoho dne musí uprchnout do světa před královskými verbíři. Na cestě potká kouzelnou babku kořenářku. Babka mu poví o strašidelném mlýně. Honza se tam vypraví a díky kouzelným housličkám osvobodí začarovaný mlýn od čertů. Potom vyzraje nad hrozitánským drakem a vysvobodí princeznu Krasomíru. Král s princeznou ošidí Honzu o housličky a Honza skončí ve vězení. Služebná Madlenka ale Honzu vysvobodí. Honza zase potká babku a dostane kouzelné třešně. Přestrojený Honza přijde do zámku a kouzelné třešně sní princezna a král, kterým po nich vyroste nos. Honza se princezně a králi přizná, že to on jim přinesl třešně a slíbí, že jim dlouhý nos zase zmizí, když mu vrátí kouzelné housle. Nakonec se Honza vrací domů i s nevěstou.

Pohádku napsal a natočil režisér a scénárista Zdeněk Kozák v roce 2007.

Dary hadího krále

17. června 2017 v 9:20 | dvě TeReziA

Dary hadího krále

Pohádka o kouzelných darech hadího krále, které pomohou Jeníkovi poznat pravou lásku a zažít ve světě zajímavé dobrodružství.
Jeník, syn potulného loutkáře, zachrání hada před jistou smrtí. Had to není obyčejný, ale je to hadí princ. Za záchranu prince dostane Jeník od hadího krále tři kouzelné dary - čepici, mošnu a zrcadlo. Dary však Jeník nesmí nikomu dát, jinak jejich kouzelná moc zmizí. Tatínek je ale nespokojený, protože Jeník utratil za hada peníze na jídlo. Jeníkovi ve zlosti řekne, že ho pošle do světa. Jeník se urazí a pomocí kouzelné čepice zmizí. Na cestě si prohlíží kouzelné zrcadlo, ve kterém se mu ukázala princezna Veronika. Jeník se do princezny na první pohled zamiluje. Vtom ho zatknou zámecké stráže a přivedou Jeníka před princeznu, která se právě nudí. Zrcadlo se jí zalíbí a přemluví Jeníka, aby jí zrcadlo daroval. Zrcadlo ale ztratí svou kouzelnou moc a princezna se rozzlobí. Chce dát Jeníka do vězení, ale Jeník pomocí kouzelné čepice zmizí. Jeník je zase doma. Tatínek zatím hodně zestárl. Baruška, která má Jeníka ráda, vidí, že Jeník má plnou hlavu princezny. Stráže Jeníka najdou a odvedou ho na zámek před krále. Králi a princezně se kouzelná čepice líbí. Jeník jim ji daruje a čepice ztratí svou kouzelnou moc. Jeník musí do vězení. Má ještě kouzelnou mošničku, ve které se každý den objeví jeden zlaťák. Za zlaťák si kupuje jídlo a pití. Ale zase je odhalen a odveden ke králi. Král a princezna chtějí kouzelnou mošničku. Ale Jeník jim tentokrát vysvětlí, že by mohla ztratit kouzelnou moc. Nakonec jim mošničku půjčí a může svobodně odejít domů.

Filmovou pohádku z cyklu ČT1 Pohádky pro pamětníky natočila paní režisérka Libuše Koutná v roce 1977.

Dešťová víla

16. června 2017 v 21:15 | dvě TeReziA

Dešťová víla

Romantická pohádka o lásce a odpuštění a o daleké pouti za Dešťovou vílou.
Nadpozemské bytosti, mocné živly, Vzduch, Oheň, Země a Voda, nejsou spokojeni, že si jich už lidé neváží. Chtějí lidi pro výstrahu potrestat. Dešťová víla navrhne trest a ostatní víceméně souhlasí.
Ondra, bohatý synek sedláka Lakoty, miluje chudou Květušku. Jejich lásku ale sedlák nerad vidí. Kraj sužuje sucho. Sedlák Lakota chce, aby si Ondra vzal bohatou Bětu z pivovaru. Nakonec vychytralý Lakota svolí, aby si Květuška mohla vzít Ondru, ale musela by přinést lidem déšť.
Květuška musí po cestě splnit tři těžké úkoly, ale odměna je přesto nejistá.
Českou filmovou pohádku na motivy pohádky Theodora Storma napsal Jan Mika a natočil ji v roce 2010 režisér Milan Cieslar.

Svĕtýlka z blat

28. května 2017 v 13:42 | dvě TeReziA

Svĕtýlka z blat


Chodská pohádka o odvážné Hančí, lásce a závisti.
Zlá a závistivá Markyta touží po životĕ v manželství hodné Marjánky, ale nejvíc touží po jejich hostinci. Zavede důvĕřivou Marjánku do bažin. Časem se provdá za Marjánčina manžela. Hostinec už má, ale dĕlá jí starosti malý Marjánčin syn Matýsek, který se po mamince ptá. Prý aby se mu nestýskalo, odvede ho k blatům taky. Ale bludičky všechno poví Hančí, která si zoufá pro svoji nebojácnost. Naštĕstí má Markyta dobrého a spravedlivého bratra Adama, kterému se Hančí a její statečnost líbí. Společnĕ donutí Markytu k přiznání.
Moc hezká česká filmová pohádka, kterou natočila podle scénáře Jany Pacnerové paní režisérka Vlasta Janečková v roce 1992.

Panenka z vltavské tůně

27. května 2017 v 15:39 | dvě TeReziA

Panenka z vltavské tůnĕ


Pohádka z pražského Podskalí o lásce a o vltavských vodnících.
Mladý hrnčíř Vítek žil na vltavském břehu, kde se jednou setkal s krásnou panenkou. Netušil, že je to dcera pražského vltavského vodníka. Vítek se do Bĕličky zamiloval a ona se do mladého hezkého hrnčíře také zamilovala. Jenže jejich lásce nepřeje ani Běliččin tatínek vodník, ani lidé na břehu Vltavy...
Moc hezká pohádka, kterou natočila paní režisérka Vĕra Jordánová podle scénáře Kvĕty Kuršové v roce 1976.

O ptáku Ohniváku

27. května 2017 v 15:30 | dvě TeReziA

O ptáku Ohniváku


Klasická pohádka na motivy K. J. Erbena o tom, jak chytrá liška pomáhala princi najít ptáka Ohniváka.
Bylo jednou jedno království, ve kterém mĕl král zahradu a v té zahradĕ rostla zlatá jablka, ale v noci na nĕ nĕkdo chodil. Král přikáže princi, aby poslední zlaté jablko hlídal. Ale princ usnul. Liška Ryška princi řekla, že pták Ohnivák už se zlatým jablkem odletěl. Princ šel hledat ptáka Ohniváka do světa. Liška prince provází a neustále mu radí. Princ se v noci vkrade na zámek, kde žije princezna Rusovláska. Protože princ zase neposlechl chytrou lišku, nepodařilo se mu získat Ohniváka, Ohnivák probudí celý zámek a princ se seznámí s princeznou, aniž tuší, že to princezna je. Princezna je chytrá, princ se jí celkem líbí, proto se přimluví u krále, aby se princ mohl o ptáka Ohniváka starat. Pric zůstává sloužit na zámku a postupně poznává, co je opravdu v životě důležité.
Filmovou pohádku natočila paní režisérka Libuše Koutná v roce 1980.

ZamračenýObrázky jsou sice černobílé, ale filmová pohádka je barevná.Usmívající se

Lesní ženka

27. května 2017 v 9:50 | dvě TeReziA

Lesní ženka

Černobílá pohádka pro pamĕtníky o tajemném svĕtĕ vil, kouzel a čar na motivy stejnojmenné pohádky Boženy Nĕmcové.
Hlavní hrdinkou je mladé zamilované dĕvče Bĕtuška, která žije v chudobné chaloupce s maminkou a šesti sourozenci. Každý den chodí pást kozy do březiny a ve volném čase přede. Nĕkdy se nechá unést krásou přírody. Bĕtuška také velmi ráda tančí. Má dva nápadníky: bohatého Jíru ze statku, kterému fandí maminka, a chudého Vítka. Nejen Vítek a Jíra chodí za Bĕtuškou do březiny, jednoho dne tam navštíví Bĕtušku víla. "Neplač, Bĕtuško. Pojď, zatančíme si spolu." - "Kdo jste?" Bĕtuška s vílou celé odpoledne protancovala a ani nic neupředla. Navštíví ji Vítek, který se na Bĕtušku zlobí, protože dostala kytku od Jíry. Maminka je s Bĕtuškou nespokojená, ta je celá nešťastná kvůli Vítkovi. Druhý den jde Bĕtuška opĕt na pastvu. Víla opĕt přijde a s Bĕtuškou tančí... "Než slunce zajde, pomoc se ti najde."
Pohádku natočil v roce 1974 režisér Josef Vondráček podle scénáře Evy Košlerové.

Vodník a Karolínka

30. dubna 2017 v 15:24 | dvě TeReziA

Vodník a Karolínka

Pohádka o lásce vodníka Jonáše a mlynářovi dcery Karolínky.
Mladý, nezkušený vodník Jonáš se vydá do svĕta mezi lidi a zamiluje se tam do mlynářovi dcery Karolínky. Karolínka nemá tušení, že její milý mládenec je vodník.
Mládek Libor je také tak trochu zamilovaný do hezké a hodné Karolínky. Nerad by ztratil ve mlýnĕ své postavení a s nelibostí sleduje, jak mu Jonáš "leze do zelí". Přemýšlí, která "kalná voda ho sem přinesla". Pomocí intrik se mu nakonec podaří Jonáše před Karolínkou očernit. Karolínka je zklamaná, že jí Jonáš neřekl pravdu.
Rozezlení vesničané uspořádají hon na vodníka. Všichni si myslí, že Jonáš může za utopení ponocného Konvičky. Jonáše chytí a svážou. Karolínka se na Jonáše rozzlobí a mladý vodník se promĕní v žábu.
Karolínka brzy pozná, jak se vĕci mají, ale už je pozdĕ. Karolínka má před sebou tĕžký úkol. Musí obmĕkčit starého vodníka Hastrbucha Aloise, Jonášova otce, a přesvĕdčit lidi z vesnice o Jonášovĕ nevinnĕ. Utopený ponocný Konvička poradí Karolínce, jak vyrobit kouzelný lektvar, který jí pomůže odhalit skutečného lháře. "Lež má krátké nohy." Ale kde má hledat ztraceného Jonáše a jak ho může vysvobodit ze zakletí?
Českou filmovou pohádku natočil režisér Jaroslav Hovorka podle scénáře Miroslava Oščatka v roce 2010.

Jak se stal švec Dratvička tchánem pana krále

30. dubna 2017 v 15:21 | dvě TeReziA

Jak se stal švec Dratvička tchánem pana krále

Pohádka o tom, že zamilovanost ještĕ nemusí být ta pravá láska a že není všechno zlato, co se třpytí.
Královna v jednom malém a ne moc bohatém království by ráda, aby se mladý král Emilián oženil. Její syn se zatím ženit nechce. Líbí se mu totiž docela chudá, ale chytrá a hodná Stázička, dcera místního ševce Dratvičky. Královnĕ se to ale moc nelíbí. Vybrala pro krále už jinou nevĕstu - vznešenou a bohatou princeznu Leonii.
Když krásná, zlatovlasá princezna Leonie přijede na zámek, krále Emiliána její krása tak okouzlí, že zapomene na Stázičku i na svoji hrdost. Dĕlá všechno, co princeznĕ Leonii na očích vidí. Královna je zklamaná z pyšné princezny, nelíbí se jí její povýšené chování, ani to jak se princezna Leonie ke králi chová. Král Emilián je ale velice zamilovaný a pravdu nechce vidĕt.
Princezna Leonie si přeje, aby sám král Emilián pro ni ušil střevíčky. Král musí tedy do učení k ševci Dratvičkovi a jeho Stázičce. Jak to všechno nakonec dopadne? Jako v pohádce a snad pravá láska zvítĕzí... "Láska není jen chvilkové poblouznĕní a jen se Stázičkou po boku budu dobrým králem..."
Českou filmovou pohádku natočila paní režisérka Vĕra Jordánová podle scénáře Jany Procházkové v roce 1994.

Tři princezny tanečnice

18. února 2017 v 15:18 | dvě TeReziA

Tři princezny tanečnice

Na Čt1 dnes dávali pohádku "Tři princezny tanečnice".

Michal pracuje u statkáře, který ho ale nemá rád. Proto se rozhodl odejít. Při jeho odchodu se mu zjevila babička, která mladíkovi poradila, aby se nedíval lhostejně na to, když někdo trpí. Chudý pasáček Michal se přihlásí na královském zámku do služby k vévodovi jako zahradnický učeň. Začal pracovat u zahradníka. A tam si jednoho dne přišla princezna Jana pro rozmarýn. Michalovi se princezna ihned zalíbila. Toho si všiml i starý zahradník. Michal se brzy dobře naučí své řemeslo, ale také pozná tajemství kletby vévody Rozmariána, která nutí tři královské dcery trávit - proti své vůli - noc co noc tancem a hýřením. Marnĕ se všichni z celého království snaží rozluštit tajemství prošlapaných střevíčků, které mají každé ráno princezny v pokojíku u svých postelí. A tak se Michal pustí do boje s tajemstvím. Rozmarián totiž slíbil, že se pomstí na královských dcerách. Michal nesl princeznám květy. Princezna Dana a Hana byly ale zlé a Michalovi se vysmívaly. Smály se také své sestře Janě, které navíc shodily rozmarýn na zem. Michal ho zvedl a znovu ho zasadil. Rozmarýn mu za to vykouzlil větvičku, která mu splní přání. Michal si přál, být neviditelný. Díky tomu zjistil, co princezny každý večer dělají. Každý večer se princezny probudí a jdou do podzemního království, kde tancují až do vyčerpání. Michal se rozhodl, že princezny pohlídá. Princezna Hana a Dana se ho však chtějí zbavit, chtějí mu dát napít vína a utancovat ho k smrti. Michal se tedy znovu dostává do podzemní říše, kde mu Rozmarián nabídl víno. Princezna Jana ho ale varovala a tím byla kletba zrušena. Všichni tanečníci se proměnili do svých podob a Rozmarián zmizel. Vévoda dodržel své slovo a dal Michalovi ruku své dcery Jany. Nabídl mu i vládu, což ale Michal odmítl. Každý se má držet toho, co umí nejlépe.
Filmovou pohádku režisér Miloš Bobek podle scénáře Milonĕ Čepelky v roce 1984.

O labuti

18. února 2017 v 11:07 | dvě TeReziA

O labuti

Pohádka "O labuti" vznikla na motivy klasické české pohádky Boženy Nĕmcové o princi, kterého zlá královna zaklela do podoby labutĕ.
V Mĕsíčním království promĕní zlá královna, mladá macecha, z touhy po moci prince v labuť. Vysvobodit ho může jen dívka, která by se do nĕho zamilovala i v takovéhle podobĕ. Když se osud naplnil a zakletý princ se setkal s princeznou ze Slunečního království, zdá se, že zanedlouho princovo prokletí skončí. Oba zamilované však čekají ještĕ tĕžké zkoušky. Obstát v nich mohou jen díky velké lásce a odvaze.
Pohádku "O labuti" natočil pan režisér Jaromil Jireš v roce 1982.

Jabloňová panna

17. února 2017 v 20:33 | dvě TeReziA

Jabloňová panna

Pohádka "Jabloňová panna" vznikla na motivy klasické české pohádky Karla Jaromíra Erbena o Jabloňové pannĕ.
Od dĕtství poslouchá mladý kníže - i se svou sestrou Bĕlou - od chůvy vyprávĕní o Jabloňové pannĕ. Slyší slova staré balady o tom, že hluboký les skrývá rozvaliny tvrze, kde kdysi přebýval šlechtic se synem a dcerou. Žili tam šťastnĕ až do chvíle než si otec přivedl novou ženu, čarodĕjnici, která vše zničila. Dĕti zaklela do podoby jablíček na usychající jabloni. Jen čistá láska a jen o svátku všech svatých může nešťastné sourozence vysvobodit a vrátit jim lidskou podobu. Kníže už jako dospĕlý muž při nekonečných toulkách lesem, hledá svůj sen.
Filmovou pohádku "Jabloňová panna" natočil režisér Milan Cieslar v roce 2000.

Ztracený princ

17. února 2017 v 19:48 | dvě TeReziA

Ztracený princ

Pohádka České televize "Ztracený princ" vypráví o vítĕzství lásky a dobra, ale i o zmoudření a zralých rozhodnutích, ke kterým následníci vlácnoucích dynastií v novém postavení dospĕjí.
Kde zmizel princ Rujan? Jel zabít draka? Ale kde je ten drak? Vojenský veterán Plavák s pomocí trpaslíka Trpaje a princezny Aurory vyluští ještĕ víc. Princ Rujan z království Arkádie zabije draka, kterému mĕla být obĕtována princezna z knížectví Akvitánského. Můžeme mít tedy radost z toho, že dobro opĕt zvitĕzilo, ale tak snadné to nebude. Jsme totiž na samém začátku příbĕhu, ve kterém zlo bude mít chvílemi navrch a křivdy z minula se v nové generaci přihlási o slovo. Stará známá pravda o tom, že každý zlý skutek se pozdĕji vymstí, se promítá do osudu všech pohádkových hrdinů.
Filmovou pohádku "Ztracený princ" natočil režisér Václav Křístek v roce 2008.

O zakletém hadovi

17. února 2017 v 17:16 | dvě TeReziA

O zakletém hadovi

Pohádka "O zakletém hadovi" vznikla na motivy klasické české pohádky Boženy Nĕmcové o zakletém hadovi.
Pohádka vypráví o vesnické dívce Bĕle, která se zamiluje do hlasu, který slýchá o polednách. Ten patří hadovi, do nĕhož je zaklet princ, který se jen jednou ročnĕ může promĕnit do lidské podoby. Bĕla nechtĕnĕ způsobí, že princ zmizí. Potom ji čeká strastiplná cesta k záchranĕ milého.
Filmovou pohádku natočila Vlasta Janečková podle scénáře Boženy Šimkové v roce 1983.

Princ a Večernice

17. února 2017 v 12:28 | dvě TeReziA

Princ a Večernice

Pohádka "Princ a Večernice" vznikla na motivy klasické české pohádky Boženy Nĕmcové o třech pohádkových bratřích -Mĕsíčníku, Slunečníku a Vĕtrníku, jejich kouzelné sestře a o třech princeznách, které jejich bratr za jedinou noc provdal.
Hrdinou je princ Velen, kterému starý král svĕří péči o své království. Velen bĕhem noci provdá své tři sestry- Helenku, Elenku a Lenku. Sám se zamiluje do krásné Večernice, sestry svých švagrů Vĕtrníka, Mĕsíčníka a Slunečníka. Král však nic nepochopí a princ musí jít své sestry hledat. Do cesty se mu však staví řada překážek. Zrádný hostinský, kupci a lapkové, zlý Mrakomor, krutý vládce všeho nečasu. Po zdolání všech úskalí najde Velen svou Večernici, ale nesplní daný slib a pustí čarodĕje Mrakomora. Čarodĕj unese Večernici na svůj hrad. Nakonec všechno dobře dopadne a princ Velen osvobodí Večernici a porazí zlého čarodĕje.
Pohádku "Princ a Večernice" natočil český režisér Václav Vorlíček roku 1987 podle scénáře Jiřího Brdečky.

Hospoda U bílé kočky

17. února 2017 v 12:03 | dvě TeReziA

Hospoda U bílé kočky

O víkendu dávali moc pĕknou a veselou českou pohádku "Hospoda U bílé kočky".
Osazenstvo zájezdního hostince U bílé kočky sleduje s obavami a nedůvĕrou časté návštĕvy poštovního úředníka Johana. Ten nastrojený uhlazený panák se vytrvale dvoří ovdovĕlé hospodské Kristýnĕ. I když jinak místními lidmi neskrývanĕ opovrhuje a nikdo ze služebnictva se mu nezavdĕčí. Kristýnin synek Vítek ho nemůže vystát. Zvlášť když se Johan pokouší z domu vystrnadit jeho mazlíčka a tradiční ochránkyni hospody bílou kočku Tlapku. Kristýna však jakoby nemĕla oči pro nikoho jiného ani pro dávného přítele Prokopa. Ve Vitkovi a Kristýniných sloužících roste odhodlání se protivného Johana nĕjak zbavit nebo mu přinejmenším pĕknĕ znepříjemnit život a podobné rozhodnutí klíčí i v podzemním kočičím království. Kočičí panovnice přece nemůže strpĕt, aby nĕkdo hrubĕ zacházel s příšlušnicí jejího rodu. A tak přichází spiklencům na pomoc nová služebná Míca a v hospodĕ se začnou dít vĕci.
Filmovou pohádku "Hospoda U bílé kočky" natočil režisér Kryštof Hanzlík podle scénáře Mileny Mathausové v roce 2009.

Princ Bajaja

17. února 2017 v 11:54 | dvě TeReziA
Pohádka "Princ Bajaja" vznikla na motivy klasické české pohádky Boženy Nĕmcové o statečném princi, který putuje jako nĕmý svĕtem spolu se svým kouzelným mluvícím konĕm.
Mladý princ se po smrti rodičů vydává do svĕta. Při svém putování se seznámí s kouzelným mluvícím konĕm a zamiluje se do krásné princezny Slavĕny. Na radu svého konĕ si zaváže jedno oko, předstírá nĕmotu a vstoupí do služeb zámeckého zahradníka. Podle zvuku, které vydává, mu začnou přezdívat Bajaja. Když se však objeví drak a žádá princeznu, jinak zničí celé království, oblékne Bajaja zbroj a na svém koni princeznu zachrání. Splní však slib, který koni dal, a odjíždí z místa boje nepoznán. Toho využije černý rytiř a pod hrozbou si vynutí princezninu přísahu, že to byl on, kdo ji zachránil.
Pohádku "Princ Bajaja" natočil režisér Antonín Kachlík podle scénaře Františka Pavlíčka a Evy Košlerové.

Třetí princ

16. února 2017 v 12:47 | dvě TeReziA

Třetí princ

Pohádka "Třetí princ" vznikla na motivy klasické české pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích.
Královna Zemĕ lva se jen tĕžce smiřuje se ztrátou jediného syna. Na radu dĕvčete od potulných kejklířů nechá uvařit jedinou rybu, kterou rybáři uloví v královském rybníce. Vodu nechá vypít kobyle, rybí hlavu dá sníst psici, sama sní rybí maso a kosti dá zakopat do zahrady. Po čase se královnĕ narodí dvojčata Jaroslav a Jaromír. V ten den se narodí i dvĕ stejná hříbata, dvĕ štĕňata a z kostí v zemi vyrostou dva meče. Malí princové vyrostou za rok jako jíní princové za sedm let. Když dospĕjí, zamiluje se Jaromír do tajemného obrazu krásné princezny. Přes zákaz rodičů se vydá princeznu hledat. Najde ji v podivném království démantových skal, ale aby ji získal musí splnit tři úkoly. Nedokáže to a zkamení. Na královském zámku Jaroslav pozná, že se bratrovi nĕco zlého stalo a vydá se mu na pomoc.
Pohádku "Třetí princ" natočil režisér Antonín Moskalyk podle scénáře Oty Hofmana roku 1982.

Zlatovláska a Slíbená princezna

1. ledna 2017 v 13:04 | dvě TeReziA

Slíbená princezna

konečně jsme se dočkali a na Čt1 byla o Vánocích další filmová pohádka o Zlatovlásce a Jiříkovi podle Karla Jaromíra Erbena "Slíbená princezna". Jenže tato pohádka byla poněkud "přeplácaná" - hodně dobrých vtipů, spousta úžasných nápadů, krásná příroda, ale v hlavě jsme měli po shlédnutí pohádky "Slíbená princezna" jenom zmatek.
Jiřík dostane kůži ryby-hada, uvaří ji pro svého zlého pána. Oba potom rozumí řeči zvířat. Jiřík jde pánovi pro nevěstu se zlatými vlasy. Zlatovlasá Radost je slíbená nedobrému pirátovi. Radost se zamiluje do Jiříka, ale neví, že ji Jiřík slíbil přivézt svému pánovi.
Pohádka natočena roku 2016, režie Ivan Pokorný podle scénáře Ivy Procházkové.

Zlatovláska

klasická česká filmová pohádka z roku 1973. Je to naše oblíbená pohádka, kterou milujeme, a rádi se na ni díváme. Babička s hadem, zlý král, Zlatovláska s Jiříkem jsou dobře čitelní, jak je známe ze stejnojmenné pohádky, kterou napsal Karel Jaromír Erben. Zlo neušlo trestu a dobro zvítězilo.
Král dostal od babičky hada. Jiřík, kuchař hada připraví a oba porozumí řeči zvířat. Zlý král pošle Jiříka pro Zlatovlásku. Jiřík splní úkoly a Zlatovlásku pro krále získá. Jiřík přiveze Zlatovlásku králi a ten ho dá popravit. Zlatovláska Jiříka oživí a král chce být mladší, ale zemře. Zlatovláska s Jiříkem jsou šťastni, že mohou být konečně spolu.
Pohádku natočila paní režisérka Vlasta Janečková a hudbu složil Angelo Michajlov.

O pokladech

1. ledna 2017 v 9:32 | dvě TeReziA

O pokladech

Včera jsme shlédli na Čt1 hezkou a velmi vtipnou českou filmovou pohádku "O pokladech". V městečku se chystají přípravy na představení hry O pokladu. Mnozí touží poklad najít, ale kdo se pro něj vypravil, nikdy se nevrátil. Téma hry přilákalo i zámeckého pána Bořivoje Hájka z Hájku, který miluje bohatství. Zámecký pán má bratra Ignáce, podivínského vynálezce a badatele. Ve hře o pokladu vystupujeveselá Barborka a její tak trochu slepá sestra Kačenka. O muziku se ve hře stará Barborčin milý Jakub, který Barborku prosil, aby s nikým netančila. S Barborkou tančí zámecký pán a Jakub na Barborku žárlí. Barborka, Jakub i zámecký pán Bořivoj se vydají na nebezpečnou cestu za pokladem. Nakonec jsou svatby dvě a berou se Jakub s Barborkou a Ignác s Kačenkou. Zlý zámecký pán je potrestán a tak to má být.
Pohádka je z roku 2012 a režíroval ji V. Karas.

Dobro a zlo

27. listopadu 2016 v 14:36 | dvě TeReziA

Dobro a zlo

"Dobro a zlo" z pohádkového "Stromu pohádek" je podobné jako klasická pohádka bratří Grimmů O Šípkové Růžence.
Vypravĕčka Dáda Patrasová vypráví o králi Dalimilovi a královnĕ Elišce.
Královna nemohla mít dítĕ, ale potom přišla hodná stařenka DOBRO a dala jí bylinky. Dále už je to stejné jako Šípková Růženka, jenom místo prince tam byl mladý lovec, který lovil srnku. ZLO je zlá teta Melánie, která vyřkla hroznou kletbu - až bude Růžence sedmnáct let, zraní se o trn, navždy usne a s ní usne i celé království.
Filmovou pohádku "Dobro a zlo" natočila Jiřina Pokorná-Makoszová v roce 1989.


Pohádka z větrného mlýna

26. listopadu 2016 v 21:23 | dvě TeReziA

Pohádka z větrného mlýna

Celkem pěkná pohádka z roku 1996. Režie: Svatava Simonová.

Dvě sestry Mariana a Adriana jsou dost odlišné, ale tvář mají stejnou, až na pihu, která se tolik líbí mladému králi Sebastiánovi.
Mladý král a jeho matka, královna, žijí v jednom větrném mlýně. Královna si přeje, aby se její syn oženil. Král Sebastián se k seznamování s urozenými dívkami zrovna moc nemá, ale jednou na trhu ho zaujme prostá dívka. Král si přeje, aby se stala jeho ženou. Jenže dívka z trhu má sestru, která je líná a závistivá. Vypočítavá sestřička všechny oklame a málem se stane královnou. Ještě, že král má ve své sbírce vzácnou lasturu. Krásná lasturová víla vše zachrání a tak pohádka dobře skončí. Nepoctivá sestřička taky nedopadne až tak špatně.

O zrzavé Andule

11. září 2016 v 14:24 | dvěTeReziA

O zrzavé Andule

Pěkná pohádka s dobrým humorem a vtipem paní režisérky Vlasty Janečkové z roku 1988. Scénář napsala Jarmila Turnovská.
Zrzavá Andula je služebná v jednom pražském domě u lékárníků, kde mají tak trochu rozmazlenou slečnu na vdávání. Andula má rezavé vlasy a je zamilovaná do Jozífka, zelináře, který miluje milostslečinku. Slečna Terezka je ale namyšlená a vybírá si mezi svými nápadníky. Zrzavá a pihatá holka to má těžké, ale má nadpřirozené přátele, pohádkové bytosti z Kampy, hastrmana Pentličku a bludičku Rózu. Ti se Aničce snaží pomoci, protože Andulka je sama na světě a nemá nikde zastání. Terezka je namyšlená a vyčítá rodičům, že ji nesehnali toho správného ženicha. K lékárníkům se dostaví vznešený pán, který si slečnu Terezku odvede. Rodiče mu ji s radostí dají. Hrabě Ohnivec slečnu oslní, ale přišel jenom proto, aby slečnu ve skutečnosti převychoval na přání pohádkových přátel dobrosrdečné Aničky. Andula vyhledá Ohnivce ve věži a osvobodí slečnu Terezku, která ještě není dostatečně převychovaná. Tak se stane, že Andula přijde o místo. Z nešťastné Anduly se stane rusalka. Ale všechno dobře dopadne, protože Jozífek tak zjistí koho opravdu miluje.

Není houba jako houba

11. září 2016 v 13:58 | dvěTeReziA

Není houba jako houba

Veselá, humorná a dívatelná pohádka od Vlasty Janečkové z roku 1996. Scénár napsala Helena Sýkorová.
V jednom hostinci slouží dvě mladé dívky. Jedna je trochu mlsná a druhá je trochu ulhaná a lstivá. Pan Jindřich, syn paní hostinské má rád dobrosrdečnou Lízu. To se ale nelíbí závistivé Bertě. Bertu má rád mládenec z chaloupky u lesa, kam za ním chodí Houbovous. Houbovous dá mládenci muchomůrku láskyplnou, kterou mu ale Berta ukradne, aby se do ní zamiloval pan Jindřich, a Berta se stala paní hostinskou. Líza, která všechno ochutnává, houbu ochutnala a pan Jinřich se do Lízy zamiloval. Berta to ale tak nenechala a Líze se pomstila. Ale Houbovous přinesl Václavovi další kouzelnou houbu, muchomůrku pravdomilku. Líza je obviněná z krádeže. Musí z hospody odejít. Ale pravda nakonec vyjde najevo a všechno dobře dopadne. Mládenec odpustí Bertě, která za svoji závist zaplatila krásou. Berta přišla k Houbovousovi a prosila ho o pomoc. "Nebreč, Muchomůrko, když budeš sekat dobrotu, tak ti ty bradavice zmizí samy."

Pravda a lež

11. září 2016 v 13:23 | dvěTeReziA

Pravda a lež

Minulý týden dávali na Čt pěknou pohádku "Pravda a lež" z roku 1992. Je to romantická pohádka od Vlasty Janečkové. Šimon, kterému všichni říkají Spravedlivý, jednou zahlédne krásnou tvář dívky. Stěžuje si na svůj úděl, že je na světě sám, a mimoděk vysloví jméno zakleté dívky. Dívka Hana se mu zjeví a prosí, aby ji vysvobodil. Šimon s Cyrilem se vydají na cestu. Po cestě dojdou k domku baby Jedové, která má hluchého syna. Pokračují do dvorce, kde žijí dvě sestry Pravda a Lež. Dostanou se do poleního dvorce, který patří pánovi z půlnočního dvorce. V poledním dvorci chybí veškerý nábytek a Šimon s Cyrilem přijdou na to, jak ho zase vrátit zpět. "Ať se propadnu, jestli tam nevisel obraz. Ať se propadnu jestli tady nehořel oheň. Tadyhle, ať se propadnu stál svícen. Ať se propadnu, jestli tady nebylo pěkně srovnané dříví. Ať se propadnu, támhle byla postel. Ať se propadnu, někde tady ještě byla jedna postel." Dům je očarovaný "jakoby na všem ležela nějaká Hana, nějaké prokletí". A zase se tady Šimonovi zjeví dívka Hana, kterou nevědomky oslovil. Ale Šimon stále nezná jméno dívky, proto ji nemůže osvobodit. Pán z půlnočního dvorce je dá zavřít do sklepa. Ale od služebné už Cyril se Šimonem vědí, že kdysi si vzal pán z půlnočního dvorce za ženu dívku z poledního dvorce, která ho nechtěla. Dívka všecko proklela a ztratila se ze světa. Potřetí se Šimonovi zjevila, ale už víc za Šimonem přijít nemůže. Spolu s Cyrilem se snaží přijít na jméno dívky a skutečně ho vyluští. Dojde jim, kde Hanu ("Hanička, rozvázaná tkanička ...) najdou. A pod postelí najdou klíč od Jedové báby. Utečou ze sklepa. A vydají se podruhé k dvorci, kde žijí Pravda a Lež. Trochu se to zašmodrchá, Cyril si Hanku odvede, ale daleko nedojde. Šimon Spravedlivý je připravený vydat se na další cestu a Hanku hledat. Nakonec všechno dobře dopadne, dívka Hana je vysvobozená a čeká na Šimona v domě u Cyrila a jeho ženy.

O hloupé havířce

28. srpna 2016 v 17:01 | dvěTeReziA

O hloupé havířce

filmová pohádka podle pana spisovatele Jana Drdy. Je to veselá a vtipná pohádka o jedné lidské vlastnosti, která je věčná. Hloupou havířku si zahrála Naďa Konvalinková a jejího muže Petr Štěpánek. Pohádku natočila v roce 1990 Vlasta Janečková.

Ty, ty, ty, Moneti!

28. srpna 2016 v 16:48 | dvěTeReziA

Ty, ty, ty, Moneti!

Humorná filmová pohádka z roku 1996. Pohádku natočila Vlasta Janečková.
Baron Moneti, je tak trochu "vlezlý" šlechtic, který před nějakou dobou navštívil království krále Karla a zatím se nemá k odchodu. Král s královnou mají dceru na vdávání a jedenáctiletého syna. Princezna Bety je ale trochu ufňukaná a hypochodrická. Malý princ Štěpán si se svou sestrou moc nerozumí. Ještě, že přijel princ Aurelián. Aureliánovi se Bety líbí a rozhodne se, že ji napraví. Její bratr Štěpán mu v tom pomáhá. Princezně a baronovi se v královské zahradě zjevi duch nevinně utracené šelmy a žádá si oběti. Obrací se na princeznu a žádá od ní polepšení. Princezna se skutečně polepší a princ Štěpán a Aurelián této nebezpečné hry zanechají. Jenže princezna náhle zmizí a duch si žádá za vrácení princezny výkupné.
Nakonec přece jenom všechno dobře dopadne, Aurelián a Betty jsou zamilovaní, princ Štěpán se se svou polepšenou sestrou usmíří a baron Moneti konečně odjíždí. Pohádka je veselá a zábavná, můžeme jenom doporučit.
 
 

Reklama