Zahraniční filmy

Zlatý kompas

1. září 2017 v 16:34 | dvě TeReziA

Zlatý kompas

Fantasy film podle předlohy Philipa Pullmana vypráví příbĕh jedné malé slečny, která dostala zlatý kompas, pomocí nĕhož může najít cestu k jiným svĕtům.
Existují i zcela odlišné svĕty od toho našeho. A nĕkteré svĕty se liší jen zčásti. Ve svĕtĕ, kde žije jedenáctiletá Lyra, duše nesídlí uvnitř človĕka, ale provází ho v podobĕ zvířete zvaného daemon. Mezi človĕkem a jeho daemonem je nesmírnĕ silné pouto. Sirotek Lyra se svým daemonem Pantem vyrůstá v Jordánské koleji u badatele a svého strýce, Lorda Asriela, který navzdory nelibosti nĕkterých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajnĕ od vĕků všechny svĕty. Lord Asriel se právĕ chystá na Sever, kde chce odhalit zdroj prachu. Jednou se Lyra Belacqua baví se svým kamarádem Rogerem o záhadných Vrahounech, kteří unášejí dĕti a slíbí mu, že ho osvobodí, kdyby ho také unesli. Brzy poté se její život od základu zmĕní. Na koleji se objeví elegantní paní Coulterová, která si Lyru vyžádá jako svou asistentku pro cestu do Londýna a na Sever, kde chce pomoci medvĕdímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Tĕsnĕ před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Lyra slíbí rektorovi, že o tom paní Coulterové nepoví, a brzy se sama přesvĕdčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. Brzy zjistí, že právĕ ona vede spolek Vrahounů. Lyra uteče a zachrání ji říční lidé Romuni. Jsou to přátelé jejího strýce a tak trochu ji hlídali. Nyní se chystají na Sever, hledat unesené dĕti. Lyra se k nim přidá a spolu vyrazí do Norvégie, kde jsou unesené dĕti ukryty.

The Golden Compass, USA+VB, 2007

Sissi, osudová léta císařovny

31. srpna 2016 v 12:06 | dvěTeReziA

Sissi

poslení závěrečná část klasiké rakousko-německé trilogie.
Císařovna Alžběta - Sissi žije nějaký čas mimo Vídeň, v Uhrách. Stýká se s uherskou šlechtou a zvlášť s hrabětem Andrássym. Během jedné slavnosti u hraběte na jeho zámku se jí podaří si získat i tu část uherské šlechty, která byla proti monarchii. Cisařově matkce se opět nelíbí, co Elizabeta dělá. Informuje svého syna, ale ten stojí na straně Sissi. Sissi odjíždí z Uher a na cestě se setkává s císařem Františkem Josefem, který se vypravil za Sissi do Uher. Sissi bývá stále více špatně a doktoři zjistí, že má nemocné plíce. Doktoři se obávají nejhoršího. Matka císaře už chce být připravena na to nejhorší, ale císař tento postoj odmítá. Sissi se odjíždí léčit, ale její stav se stále nelepší. Císařovna propadá depresi. Její matka ale nemá nikde stání a tak odjíždí za Sissi, aby jí dala novou sílu k životu. příjezd matky Sissi povzbudí a opravdu se vyléčí. Císař se dozví od své matky tu radostnou zprávu a chce hned odjet za Sissi. Nakonec je naplánováno jejich setkání v Miláně. V Itálii je nálada proti monarchii. Do opery v Miláně nepřijdou aristokraté, ale pošlou místo sebe svoje služebnictvo. Sissi tutu situaci zvládne a získá si srdce obyčejných milánských lidí. Císařský pár ještě navštívil Benátky, kde se situace tak trochu opakuje. Ale tentokrát má Sissi ještě jednu posilu, která ji přispěchá na pomoc před chrámem svatého Marka.

Sissi, film

26. srpna 2016 v 13:48 | dvěTeReziA

Sissi, film

na Čt dávali druhou část rakouského filmu Sissi. Je to náš oblíbený romanticko-historický film, přestože je už velmi starý.
Na začátku se císařova matka dostane k deníku, který si píše mladá císařovna Sissi. Sissi se trochu stýská po domově, císař se ji snaží uchlácholit, ale jeho matka ji moc ke klidu nepřidá. Časem se mladé císařovně Sissi narodí první dítě, princezna Sofie. Sissi má velkou radost, ale tu jí zase zhatí "mamá", která malou Sofii přemístí k sobě. Sissi odjíždí z císařského sídla a císař nechápe proč. Ale přesto přijede za Sissi a usmíří se. Císařovna Sissi se nakonec vrací do Vídně, ale nechce se účastnit audience maďarské delegace. Sestra císařovi matky se přimlouvá za vrácení dítěte, princezny Sofie, svojí dceři Sissi. Nakonec se Sissi audience zúčastní, dcera Sofie se k Sissi vrací ("mamá" naznala, že dítě patří k matce") a později je Sissi korunována uherskou královnou.

Fantomas kontra Scotland Yard

26. srpna 2016 v 10:26 | dvěTeReziA

Fantomas kontra Scotland Yard

na Čt dávali starý francouzsko-italský film Fantomas kontra Scotland Yard s Luisem Funesem a Jeanem Maraisem.
Je to pěkná komedie a stále nás baví se na ni dívat. Fantomas řádí tentokrát ve Skotsku, kde se sešli boháči, kteří se tam ukrývají před Fantomasem. Pozván je také komisař Juve. Přijede i novinář Fandor a jeho snoubenka Helena.

Sissi

18. srpna 2016 v 17:59 | dvěTeReziA

Sissi

romanticko-historický rakouský film o císařovně Alžbětě Bavorské. Hlavní roli hraje okouzlující Romy Schneiderová. Film je hodně starý, ale pořád se nám líbí.
První díl pojednává o tom, jak se měl císař František Josef oženit a jak se těsně před svými 23. narozeninami seznámil se svou sestřenicí Sissi. Matka ho chtěla oženit s Nené, sestrou Sissi, ale císař si tentokrát prosadil svou. Teta Sofie, matka Františka Josefa, není moc nadšená, ale hned se chopí příležitosti vychovat ze Sissi budoucí císařovnu.

Bella a Sebastián

21. března 2016 v 22:00 | Dvě TeRezi A
Na slovenké televizi jsme viděli film Bella a Sebastián. Moc se nám líbil. Je to francouzský rodinný dobrodružný film z roku 2013. Příběh vydal také Albatros jako knížku od Nicolase Vaniera podle Cecile Aubryové.
Nádherný, velice napínavý a dechberoucí příběh malého chlapce a divoké fenky Belly, kterou se všichni snaží připravit o život. Sebastián se ale rozhodne, že ji přede všemi uchrání.
Malý chlapec Sebastián žije ve vysokých krásných horách se svým adoptivním dědečkem Césarem. Ve vesničce v savojských Alpách jsou němečtí vojáci. Je druhá světová válka. Vojáci nedají obyvatelům jinak poklidné vesnice pokoj. Jeden z německých důstojníků se zamiloval do krásné vesničanky Angeliny, která vesničanům pekla chléb ve svém malém pekařství. Bella napadla německého vojáka, protože srazil malého Sebastiána na zem. Voják chtěl Bellu zastřelit. Ale Sebastián pomohl Belle, aby utekla. Vesničané zase Bellu obviňují, že jim zabíjí jejich ovce. Sebastian ale ví, že Bella ovcím neubližuje.

Bella a Sebastián z roku 1965, taky francouzský. Vím, že jsme si zpívaly jako děti kdysi pradávno tuto krásnou písničku:
Jednu krásnou zemi znám. Slunce tam září a louky kvetou tam. Život plyne v dětských hrách, dokud však nepřekročíš práh. Tu zem znáš jen dokavad jsi mlád. Umíš se smát a na písku si hrát.
Jednu krásnou zemi znám, v té zemi stále věří pohádkám. Prožiješ tisíc krásných dnů v té zemi kouzelných her a snů. Jedenkrát až dospějem, budeme marně hladat tu svou zem. Život neprobíhá v hrách, když už jsme překročili práh. V písku si hrát a být veselí, nemůžem víc, vždyť už jsme dospělí.
A pak víc už nemůžem, zpátky se vrátit, spatřit onu zem. Ta už je dávno, dávno pryč a my k ní nenajdem nikdy klíč. (text Jiří Šlitr)

Sebastián s Bellou podle filmu z roku 2013
 
 

Reklama