Zahraniční filmy

Hvězdný prach

28. října 2018 v 22:02 | dvě TeReziA...

Hvězdný prach

Příběh začíná pádem hvězdy a napsal ho Neil Gaiman, jeden z nejčtenějších spisovatelů současnosti.
Možná jste si mysleli, že hvězdy jsou docela nezajímavé kusy kamenů. To jste se mýlili, hvězdy jsou živé bytosti, které vypadají jako krásné ženy. Když jedna hvězda spadla z nebe, vydal se ji Tristan hledat. Doufá, že když ji přinese své milované, získá tak její srdce a ona začne také milovat jeho. Jenže není jediný, kdo je hvězdě v patách. Tři princové hledají rubín z náhrdelníku této hvězdy, protože kdo jej nalezne, stane se králem. Nejodpornější důvod mají tři sestry čarodějnice. Když snědí srdce hvězdy, získají věčný život a mládí. První najde hvězdu Tristan. Je překvapený, když zjistí, že hvězda není jen kus chladného kamene, ale půvabná žena, která se jmenuje Yvaine. Vydají se spolu na dlouhou pouť, aby ji ukázal své milé. Jenže čarodějnice nemají v úmyslu se hvězdy vzdát, a tak oba čelí velkému nebezpečí. Během jejich dobrodružství Tristan dospěje a najde pravou lásku. Takovou, která se nedá koupit třeba spadlou hvězdou.
Stardust. USA 2007

Pošetilost mocných

28. srpna 2018 v 22:24 | dvě TeReziA...

Pošetilost mocných

Francouzská komedie. Ó, jak malá postava a jak velké intriky!
Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španĕlského krále, je nenávidĕn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelnĕ vymáhá danĕ a bezohlednĕ je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze - Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Jeden za všechny - všichni za sebe!
Francie 1971

Jurský svět

27. srpna 2018 v 21:16 | dvě TeReziA...

Jurský svĕt

Je pokračováním úspĕšné série filmů Jurský park.
Podle původní vize Johna Hammonda je po 22 letech na ostrovĕ Isla Nublar za pomoci nových technologií znovu zmodernizován a obnoven Jurský svĕt. Nabízí skvĕlou dovolenou i výzkumné možnosti pro zoology, paleontology a další vĕdce. Park jede na plné obrátky, ročnĕ jím projdou miliony nadšených návštĕvníků, kteří překvapenĕ sledují v akci desítky "vyhynulých" živočichů. Tržby parku ale dlouhodobĕ klesají a vedení hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou podívanou ještĕ víc zatraktivnit. Chystají se představit veřejnosti zcela nový, modifikovaný druh dinosaura se jménem Indominus Rex, který se dokáže schovat před termálními senzory a také mĕnit barvu své kůže podle okolí. Díky tomu je z nĕho ten nejnebezpečnĕjší predátor v celém parku. Při kontrole jeho výbĕhu dinosaurus uteče a zabije prvního človĕka... Centrum parku s dvaceti tisíci návštĕvníky se od místa úniku nebezpečného tvora nachází pouhých 6 kilometrů. Začíná boj o holé přežití.

USA 2015, Jurassic World

King Kong

27. srpna 2018 v 20:41 | dvě TeReziA...

King Kong

King Kong je jméno fiktivní postavy, obrovského opa z Ostrova Lebek, a byl už mnohokrát zfilmován.
Režisér Carl Denham chce točit film na neznámém ostrově, k němuž získal tajnou mapu. Producenti ale chtějí natáčení zastavit, a tak se Carl rozhodne film dotočit sám. A protože hlavní herečka z filmu vycouvala, musí si najít náhradu. Náhodně se seznámí s Ann Darrowovou a přijme ji pro hlavní roli. Ann má pocit, že se jí splnil životní sen… Na lodi je i slavný scenárista Jack Driscoll. Nyní už musí odejít do divadla na zkoušku, ale Carl Jacka záměrně zdrží, a jemu nezbývá než plout s nimi. Další je hlavní hvězda filmu Bruce Baxter. Loď řídí kapitán Englehorn, který loví pro zoo a cirkusy zvířata. Po vyplutí pracují Jack s Carlem dál na scénáři. Carl navede kapitána na kurz, kde podle map vůbec nic není, ale podle tajné mapy tam má být Ostrov lebek. Posádka varuje Carla, že pokud na ostrov vstoupí, už se nikdy nevrátí zpět… Ann se zatím sblíží s Jackem. Když po dalších peripetiích nakonec k ostrovu doplují, Carl s Ann, Jackem a štábem se vydají na malém člunu k ostrovu. Ten vypadá zcela opuštěný, všude jsou obří stavby a lidské kostry. Pak se zde objeví domorodci, kteří se chovají jako zvířata. Zaútočí na výpravu, oštěpem zabijí zvukaře, další členy štábu začínají popravovat. Když chtějí zabít Carla, objeví se ozbrojený kapitán Englehorn s posádkou a zachrání je. Všichni se vrátí na loď, kterou mezitím posádka opravila a vyplouvají. V ten moment Jack zjistí, že domorodci pronikli na loď a unesli Ann… Muži se rozhodnou ji zachránit a vrátí se na ostrov, kde zatím domorodci Ann připravují k obětování. Přivážou ji a spustí na protější skálu, kde se náhle objeví obrovská gorila King Kong a Ann si odnese. Carl s Jackem, štábem a částí posádky se vydává Ann najít, kapitán se zbytkem zůstane na lodi a dá záchranné výpravě určitý čas na záchranu Ann. King Kong zatím odnáší Ann do hlouby ostrova. Carl cestou stále natáčí a v údolí objeví dinosaury, které napadne skupina predátorů. Dinosauři se řítí přes výpravu, několik jejich členů ušlapou, jiné zabijí predátoři. Bruce Baxter navrhne, aby výpravu odvolali a vrátili se na loď. Odejde a s ním i pár členů posádky, ostatní pokračují v cestě. Ann se mezitím probere ze mdlob a snaží se King Kongovi utéct…
USA/N/N. Zél., 2005

Tři mušketýři 1993

27. srpna 2018 v 20:39 | dvě TeReziA...

Tři mušketýři

Mladý D´Artagnan se chce stát mušketýrem, jako byl kdysi jeho otec.
Mladý gaskoňský šlechtic D'Artagnan prchne před pomstou jiného šlechtice, kterému údajně svedl sestru, do Paříže. Chce se stát mušketýrem, ale Richelieu mušketýrský pluk rozpustil, aby tak zbavil krále ochrany. Hned po příjezdu se mladík dostane do sporu s Athosem, Porthosem a Aramisem, takže jej brzy čeká řada soubojů. Když se však objeví kardinálovi gardisté, d'Artagnan bojuje po jejich boku. Je omráčen Rochefortem a dopraven do vězení. Podaří se mu uprchnout, ale vyslechne přitom rozhovor kardinála s Mylady. Žena je pověřena úkolem dopravit do Anglie smlouvu, podle níž by Richelieu s Buckinghamovou pomocí odstranil krále a sám usedl na trůn. Naslouchajícího mladíka chytí a je odsouzen k smrti. Před popravou jej zachrání mušketýři Athos, Porthos a Aramis. Když jim D'Artagnan prozradí, co vyslechl, rozjedou se bývalí mušketýři za Mylady. Kardinál mezitím usiluje o mladou královnu Annu, ta však jeho dvoření odmítá. Mylady padne do rukou mušketýrů a Athos v ní pozná svou bývalou ženu, o níž se domníval, že je mrtvá. Mylady, která páchala zlo jen z trpkosti, jim prozradí plán na zavraždění krále během narozeninové oslavy a pak se vrhne ze skály. Mušketýři spěchají zpět do Paříže, aby zabránili atentátu na krále.
Fr./USA/Rak./VB, 1993, The Three Musketeers

Stopařův průvodce po Galaxii

27. srpna 2018 v 12:48 | dvě TeReziA...

Stopařův průvodce po Galaxii

Americký film podle knihy Douglase Noëla Adamse.
Planeta Země byla zničena. Důvodem této nepředstavitelné tragédie byl úmysl vybudovat na jejím místě intergalaktickou dálnici. Zánik Země přežil pouze jediný muž, Arthur Dent. Tak začíná vesmírné dobrodružství posledního lidského tvora, který se se svým kamarádem, jenž nepochází ze Země a Arthurovi slouží jako průvodce po galaxii, vydává na cestu vesmírem. Arthur brzy zjistí, že nic není tak, jak se zdá být. Dozví se například, že ručník je nejužitečnější věc ve vesmíru, najde smysl života a objeví, že vše, co potřebuje vědět, najde v knize s názvem Stopařův průvodce po Galaxii.
USA/VB 2005, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Walt Disney - Od Popelky k televizi

26. srpna 2018 v 17:05 | dvě TeReziA...

Walt Disney - Od Popelky k televizi (3/4)

Na i-vysílání dávají čtyřdílný americký dokumentární cyklus "Walt Disney - od myšáka k Disneylandu".

1942-1954

V době II. světové války sloužilo Disneyho studio americké armádě. Vznikaly tu instruktážní snímky pro vojáky. Vedle toho ale pokračoval i v animované produkci. Dnes světoznámý film Bambi, kvůli němuž neváhal dopravit do ateliérů živého koloucha, ale nesplnil očekávání a přivedl společnost do dluhů. Po skončení války se Disney zaměřil na živou přírodu a začal natáčet stylizované přírodní snímky. Nešlo ovšem v pravém slova smyslu o dokumenty, neboť Disney, jako vždy, nejdříve vymyslel příběh a teprve poté natočil zvířata v odpovídající akci. Výlety do divočiny ovšem prostřídal slyšením u nechvalně známého Výboru pro neamerickou činnost, kde vystupoval v roli svědka. Stále víc ho totiž rozčilovaly aktivity odborářů, které považoval za komunisty. Roku 1950 spatřila světlo světa Popelka, a přestože šlo opět o úspěch, Disney se už na vlastní tvorbu tolik nesoustředil. Krom toho, že si postavil na vlastním pozemku modelovou železnici, měl v hlavě plán na velký zábavní park. Jako správný vizionář a zároveň stratég ale potřeboval mediální podporu a pozornost. K tomu využil televizi, která byla v té době na vzestupu. Podařilo se mu uzavřít se společností ABC smlouvu, která mu zaručovala jeden program týdně. Založil také další společnost, jejíž činnost byla zaměřena výhradně na projekt budoucího Disneylandu.

Krokodýl Dundee 2

26. srpna 2018 v 15:11 | dvě TeReziA...

Krokodýl Dundee 2

Australský dobrodružný film vypráví o tom, jak krokodýl Dundee žije se svou láskou Sue v New Yorku, ale stále více se mu stýská po buši.
Mik alias krokodýl Dundee žije se Sue v New Yorku. Vzájemně se milují, ale Mikovi se také stýská po domově a chce si najít práci. Bývalý manžel Sue se zanedlouho stane svědkem vraždy a film s fotkami z místa činu pošle Sue do New Yorku. Drogový boss Luis Rico ho nechá zabít, zjistí, kam fotky poslal, a nechá Sue unést a prohledat její byt. Pak zavolá Mikovi a přikáže mu film donést na jednu stanici metra, jinak Sue zabije. Mik se nejdříve zbaví policisty, který ho sleduje, a pak také gangstera, který si přišel pro film s fotkami... Díky své odvaze pak získá informaci, kde Rico Sue drží. S pomocí svého přítele a pankáčského gangu se dostane do Ricovy pevnosti. Do domu přijdou pankáči z gangu a také přijede policie. Mik Sue zachráním Ricovi se ale povede utéct - a je jasné, že chystá pomstu... Policie poskytne Sue a Mikovi ochranu. Když po nich však někdo začne střílet v hlídaném bytě, Mik se rozhodne vzít vše do vlastních rukou a spolu se Sue odjedou zpět do Austrálie. Brzy je však drogový gang vystopuje i tam a je jim v patách...
Austr./USA 1988

Titanic

26. srpna 2018 v 15:10 | dvě TeReziA...

Titanic

Americký romantický film vypráví tragický příběh lásky na pozadí největší lodní katastrofy.
Byl obrovský a luxusní. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelný. Když Titanic vyplouval na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou - až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila v děsivý a tragický boj o záchranu.
USA 1997

Děti mé sestry v Egyptě

22. srpna 2018 v 7:27 | dvě TeReziA...

Děti mé sestry v Egyptě

Dánská rodinná komedie vypráví o dobrodružství, která zažije pětice dětí v Egyptě.
Strýc Erik má vzít děti na dovolenou do Egypta, ale onemocní. Vypadá to, že z výletu, na který se děti tolik těšily, nebude nic. Nakonec je rozhodnuto, že s nimi pojede tatínek - a vše se vyvíjí dobře až do chvíle, kdy se dostanou na letiště. Táta zmešká letadlo - a děti se tak ocitnou samy v Káhiře. Tedy, skoro samy. Jejich sousedka a úhlavní nepřítel, paní Flinthová, se rovněž vypravila do Káhiry za svou sestrou, která je vdaná za dánského velvyslance. Po chvíli přesvědčování se paní Flinthová nakonec uvolí na děti dohlédnout během jejich pobytu v Egyptě - ale nebude to zadarmo. Hodlá je brát do muzeí a na nudné přednášky, zatímco ony mají plné hlavy bazénu a velbloudích závodů. Podaří se jim dosáhnout svého? A obměkčí se paní Flinthová?
Komedie Dánsko 2004, My Sisters Kids in Egypt

Syn Růžového pantera

21. srpna 2018 v 20:36 | dvě TeReziA...

Syn Růžového pantera

Osmý a poslední Panter z dílny režiséra Edwarda Blakea zodpovědného za celou "růžovou" sérii oživuje odkaz nešikovného inspektora Clousseau prostřednictvím jeho nemanželského syna, strážníka Jaquese.
Ve Francii dojde k únosu lugašské princezny Jasmíny. Únos má vyšetřovat sám Dreyfus, kterému má pomáhat policista z Nice, Jacques Gambrelli. Jacques se velmi podobá Clouseaoovi a nakonec vyjde najevo, že je to i jeho nemanželský syn. Dreyfus si padl do oka s jeho matkou, ale sám Jacques mu neustále způsobuje nějaká zranění. Jacques se navíc do Jasmíny zamiloval a udělá pro ni cokoliv. Jacques dokonce předstírá, že je doktor, protože únosci jednoho potřebují, neboť je jeden z nich zraněný. Únosci ale jeho maskování prokouknou a zajmou ho. Jacques tak stráví noc s Jasmínou. Únosci se obávají, že jim je policie na stopě, takže princeznu přemístí. Jacques je skoro zabit. V nemocnici se Jacques od své matky dozví, kdo je jeho skutečný otec. Poté se rozhodne spojit s přáteli svého otce, kteří by mu měli pomoct princeznu osvobodit. Policie také jedná, díky informacím od Jacquese vědí, kde je princezna držena. Společnými silami je princezna osvobozena. Únosci původně požadovali 100 milionů dolarů a odstoupení jejího otce z trůnu. Za celým únosem stála macecha princezny a její milenec. Když byla princezna zachráněna, byl Jacques oceněn. Dreyfus si navíc vzal jeho matku. Jacques a princezna jsou do sebe velmi zamilovaní.
USA/It., 1993, Son of the Pink Panther

Pan tělocvikář

21. srpna 2018 v 15:05 | dvě TeReziA...

Pan tělocvikář

Vtipná americká komedie o znovuožívající šikaně z dětství, kterou zapříčinil současný maminčin partner.
Jako žák základní školy měl John Farley nadváhu a byl pravidelným terčem posměchu a šikany svého tělocvikáře, pana Woodcocka. O třináct let později z něj je štíhlý muž, který právě s úspěchem vydal knihu o hubnutí. Proto ho pozve starosta jeho rodného města, aby mu předal symbolický klíč od města jako poctu. S hrůzou však zjišťuje, že jeho ovdovělá matka Beverly se hodlá znovu provdat - za toho sadistu Woodcocka! John se jí snaží vysvětlit , že ho tělocvikář v mládí šikanoval a že je to zlý člověk. Matka nad tím jen mávne rukou. To už je na něj moc a vymýšlí plán, jak se Woodcocka zbavit. Odmítá přijmout fakt, že s člověkem, který mu zničil celé dětství, by mohl trávit rodinné vánoce. Nezbývá mu než napnout všechny síly, aby ji od tak neuváženého kroku odradil a vyrovnal si s učitelem své vlastní účty...
USA 2007, Mr. Woodcock

Hlava rodiny

21. srpna 2018 v 15:04 | dvě TeReziA...

Hlava rodiny

Americká rodinná komedie o jednom tátovi a svatbě jeho dcery.
George Banks tvoří se svou ženou Ninou výjimečně šťastný pár a vášnivě miluje své děti, malého Mattyho a starší Annie. I v ní stále vidí malé děvčátko, takže nemůže věřit svým uším, když se Annie vrátí ze studií v Evropě a oznámí, že by se chtěla vdávat. George vůbec není nadšen vyhlídkou, že čas jeho otcovské péče je u konce. Věnuje budoucímu zeti mimořádnou pozornost a zpočátku se k němu samozřejmě staví naprosto odmítavě. Sabotuje dokonce i svatební přípravy. Nakonec se však přece jen rozhodne nestát dceři v cestě a jako hrdý otec ji přivede k oltáři. Než se tak ovšem stane, je třeba svatbu připravit a to se ukáže být doslova noční můrou.
USA 1991, Father of the Bride

Heidi, děvčátko z hor

21. srpna 2018 v 10:16 | dvě TeReziA...

Heidi, děvčátko z hor

Rodinný film vypráví dojemný příběh s dobrým koncem o osiřelém děvčátku Heidi, o které se nemá kdo starat, proto musí být u svého nerudného dědečka v horách.
Heidi je osiřelé děvčátko, které tráví nejšťastnější dny dětství společně s kamarádem Peterem při hlídání stáda koz, radostném hraní a užívání si svobody švýcarských Alp, kde bydlí v prostém srubu u svého dědečka. Naplno prožitým dnům je však náhle konec, když je Heidi převezena tetou Dete do německého Frankufurtu nad Mohanem, kde má dělat společnost nemocné dívce Kláře ze zámožné rodiny. Dívky se sice ihned skamarádí, ale Heidin stesk po dědečkovi, Peterovi a horách je příliš velký..
Německo/Švýc. 2015

Revoluce v Silicon Valley

20. srpna 2018 v 20:50 | dvě TeReziA...

Revoluce v Silicon Valley

Silicon Valley (česky Křemíkové údolí) je přezdívka nejjižnější části aglomerace San Francisco Bay Area v Severní Kalifornii.
Úžasný
V dnešním Silicon Valley sídlí mnoho multimiliardových vývojářských firem. Ale začátky byly jiné: amatérské, pestrobarevné, chaotické a revoluční. Hipíci, fandové fenoménu DIY a prohnaní byznysmeni tady rozjeli neuvěřitelně úspěšnou revoluci. Průkopníci osobních domácích počítačů neměli v úmyslu nic menšího než změnit celý svět a sesadit z trůnu "velkého bratra". Chtěli počítače dostupné pro všechny. Dva díly dokumentu zachycují úplné začátky osobních počítačů a přináší facinující rozhovory s prvními pionýry PC revoluce.
Úžasný
Německo 2017, Die Silicon Valley-Revolution - Wie ein paar Freaks die Welt veränderten

Anna a král

19. srpna 2018 v 21:34 | dvě TeReziA...

Anna a král

Americké historické melodrama, které je natočeno na základě skutečných událostí, ale samozřejmě romanticky přikrášlené, aby to bylo koukatelné i pro nenáročné diváky, kteří se chtějí dozvědět něco z dějin Thajska.
Ovdovělá učitelka Anna podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechá se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta. Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a e mancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného…
USA 1999, Anna and the King

Walt Disney - Sněhurka

19. srpna 2018 v 13:28 | dvě TeReziA...

Walt Disney - Od Sněhurky ke stávce (2/4)

Na i-vysílání dávají čtyřdílný americký dokumentární cyklus "Walt Disney - od myšáka k Disneylandu".

1935-1941

V polovině třicátých let byla v USA konkurence na poli animovaného filmu obrovská. Myšák Mickey musel čelit útoku jiných úspěšných postaviček, například Pepku Námořníkovi, ale Disney věděl, že musí v nejbližší době přijít s něčím opravdu nevídaným. Usmyslel si, že natočí první celovečerní animovaný film v historii. Šlo o obrovský umělecký i finanční risk, který se ovšem bohatě vyplatil. Dnes již legendární snímek Sněhurka a sedm trpaslíků vydělal v prvním roce svého uvedení osm milionů dolarů (dnes by to bylo asi sto milionů), což Disneymu umožnilo rozšířit firmu. Přestěhoval studio do nových prostor v Burbanku u Los Angeles, přijal nové zaměstnance a usilovně pracoval na dalších projektech. Následoval celovečerní film Pinocchio, který uspěl u kritiky, ale k diváckému úspěchu Sněhurky měl hodně daleko. Jeho vytoužený snímek Fantazie, v němž spojil vážnou hudbu a různé druhy animace, skončil totálním nepochopením u obou skupin, a tudíž i finančním propadem. Kromě toho na Disneyho začaly doléhat problémy se zaměstnanci. Jejich sdružování do odborů bral jako zradu, a když v květnu 1941 vstoupily stovky jeho lidí do stávky a on projížděl špalírem rozzlobených pracujících v autě, prožíval zřejmě největší ponížení svého života. A aby toho nebylo málo, blížila se k břehům USA II. světová válka…

Jurský park 3

19. srpna 2018 v 13:00 | dvě TeReziA...

Jurský park 3

Americký vědecko-fantastický film
Paleontolog Alan Grant vypráví kolegyni Ellie o svých nových objevech. Podle jeho poznatků se raptoři dorozumívali pomocí zvukových signálů a byli inteligentnější než primáti. Na vědce se obrátí manželé Amanda a Paul Kirbyovi s velkorysou nabídkou sponzorování. Výměnou chtějí, aby je Grant jako průvodce doprovázel při vyhlídkovém letu nad ostrovem Isla Sorna, kde žijí dinosauři uprchlí z Jurského parku. Vědec po krátkém váhání souhlasí. Netuší, že před několika dny na ostrově ztroskotal jejich syn, čtrnáctiletý Eric. Přes Alanovy protesty Kirbyovi v doprovodu několika lovců na ostrově přistanou. Brzy je napadne velký spinosaurus, jehož obětí se stane jeden z lovců. Naštvaný Alan se ujme velení. Když dorazí ke klonovací laboratoři, jsou napadeni velociraptorem. Skupina je při dalším útoku rozdělena. Zatímco Kirbyovi a Grantův kolega Billy se zachrání na stromech, Alan se dostane do obklíčení raptorů, kteří útočí překvapivě promyšleně. V posledních chvíli ho s pomocí dýmovnic zachrání malý Eric, který jej zavede do své skrýše. Další den ráno se všichni setkají v zátoce a objeví opuštěnou loď. Před dalším útokem ještěrů se ukryjí v troskách vědecké stanice. Tady objeví velkou voliéru pro létající ještěry. Jeden z nich unese Erica a shodí ho do hnízda ke svým mláďatům. Chlapce v poslední chvíli zachrání Billy, sám se přitom dostane létajícím ještěrům do spárů. Ostatním se podaří dostat k lodi a vyplout směrem k pobřeží, odkud volají Ellie. Stihne pomoc dorazit dřív, než se zbytek výpravy stane kořistí nebezpečných ještěrů?
USA 2001, sci-fi , Jurassic Park III

Krokodýl Dundee

19. srpna 2018 v 12:37 | dvě TeReziA...

Krokodýl Dundee

Nesmrtelná komedie z australské buše a newyorského velkoměsta o velmi pohodovém chlapíkovi, který se ničeho nebojí a v New Yorku se chová jako v džungli.
Sue Charltonová je ambiciózní reportérka pracující v New Yorku pro Newsday. Letí do Austrálie, aby mohla udělat reportáž o Mickovi Dundeem alias krokodýlu Dundeem, který přežil útok velkého krokodýla. Za poplatek ji Mick vezme na místo, kde se s predátorem střetl. Sue přiletí do Walkabout Creeku, kde ji přivítá Mickův partner Walter, s nímž Mick vlastní malou cestovní kancelář. S Mickem se Sue setká až v místní hospodě, kde zjistí, že to není žádný gentleman. Přesto ji dokáže uchvátit tím, jak umí uspat býka, zabít hada nebo zahnat opilé muže střílející v džungli klokany… Mick vezme Sue do džungle. Putují spolu přírodou a Mick si ze Sue neustále utahuje, proto se rozhodne jít dál sama. Když si Sue napouští vodu do lahve, napadne ji krokodýl. Mick ji naštěstí celou dobu sleduje a predátora zneškodní. Sue je Mickovi vděčná a sblíží se spolu. Po výpravě v džungli ho Sue vezme do New Yorku, aby mu ukázala jiný svět… Mickovi se New York velmi líbí - hlavně proto, že zde žije tolik přátelských lidí pohromadě. Zdraví všechny kolemjdoucí, ptá se, z jakého jsou kmene, spí pouze na zemi a neustále má za opaskem svůj velký nůž. Richard, přítel Sue, si z Micka u večeře utahuje tak, že se Mick neudrží a praští ho. Pak jede do baru, kde se báječně baví. Potká tu prostitutky, kterým lichotí, a poté řídí auto opilého taxikáře, avšak na druhé straně silnice, než je v New Yorku zvykem. Další den stráví ve společnosti Sue, která ho začíná víc než obdivovat. Fascinuje ji, že se ničeho nebojí a dokáže ji ochránit…
Austrálie 1986, Crocodile Dundee

Asterix a Obelix ve službách JV

17. srpna 2018 v 13:45 | dvě TeReziA...

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva

Asterix a Obelix pomáhají britské královně proti výbojnému Césarovi.
Římské vojsko v čele s Juliem Césarem se chystá podmanit si Británii. Už se mu podařilo rozdrtit ? armády a královna začíná mít obavy o osud země. Povolá si na poradu Jaxitaxe, jenž jí pověděl o Galech, kteří Césara porazili pomocí kouzelného lektvaru. Kouzelná moc lektvaru spočívá v tom, že kdo ho vypije, získá neuvěřitelnou sílu. Královna zpočátku nechce Galy požádat, ale situace se stále zhoršuje, proto nakonec souhlasí. Jaxitax se tedy vydá na cestu. Galové Asterix a Obelix jsou přátelé a od náčelníka dostali za úkol udělat z jeho synovce Zničehonixe pravého muže. Zdá se, že je to velmi nesnadný úkol. Do toho přichází Jaxitax se svou prosbou o pomoc. Galové připraví celý sud kouzelného nápoje a rozhodnou se jej osobně dopravit královně. Na cestu se vydávají ve čtyřech - Asterix, Obelix, Jaxitax a vezmou s sebou i Zničehonixe, aby získal zkušenosti. Na lodi pak ještě objeví Škrabopise, který se z Indie vypravil do Británie s malým keříkem čaje a doufá, že zbohatne… Mezitím mají Římané v Británii dost práce. Britanové, jak si říkají, se nehodlají jen tak vzdát, proto se Římané rozhodnou najmout si žoldáky Normany, aby za ně udělali špinavou práci. Normané souhlasí jedině pod podmínkou, že se dozvědí, co je to strach… Pětice se dostane do Británie a Jaxitax vezme nové přátele ke své snoubence Ofélii. Jako správný džentlmen se jí už roky dvoří, ale nedovolí si k ní žádnou důvěrnost. To Zničehonix žádné obavy z porušení bontonu nemá, a protože je Ofélie pěkná dívka, políbí ji - a Ofélii se to očividně líbí. Její společnice a vychovatelka slečna Macintoshová dbá na přísné dodržování společenských pravidel, a i když není zrovna kráska, Obelixovi padne do oka. Je však velmi neohrabaný a u slečny Macintoshové nemá šanci. Římané se dozvěděli o sudu plném kouzelného nápoje a hledají ho. Parta přátel se rozhodla ho ukrýt v hospodě, aby nebyl nápadný, ale Římany to napadne také. Rozhodnou se zabavit všechny sudy a ochutnávat do té doby, až najdou ten pravý…
Fr./Šp./It./Maď., 2012

Rok jedna

17. srpna 2018 v 13:45 | dvě TeReziA...

Rok jedna

Americká komedie v trochu jiném a dost ujetém pohledu na to, jak mohly být tvořeny naše dějiny.
Byly dějiny tvořeny… těmito chlapíky? Zed a Oh vyvrávorali ze svého jeskynního obydlí a vydali se na impozantní cestu biblických rozměrů. Jeden je nemotorný lovec, druhý mírumilovný sběrač a společně se stávají nezvyklými účastníky klíčových momentů historie. Při svém putování se setkávají s Kainem a Ábelem, odradí Abraháma od obětování syna Izáka, upadnou do otroctví, dostanou se až do města Sodoma a rozhodnou se, že zachrání milované ženy Mayu a Eemu...
USA 2009, Year One

Walt Disney - Zrození animátora

16. srpna 2018 v 9:48 | dvě TeReziA...

Walt Disney - Zrození animátora

Na i-vysílání dávají čtyřdílný americký cyklus "Walt Disney - od myšáka k Disneylandu".

1901 - 1935

Walt Disney se narodil v roce 1901 v Chicagu. Mĕl dost komplikovaný vztah s otcem. Jeho otec byl hrubý a nařizoval dĕtem, co mají dĕlat. Malý Walt žil nĕjakou dobu s rodiči na farmĕ, v tu dobu byl šťastný, potom otec farmu prodal. Waltův otec totiž zažil v životĕ spoustu neúspĕchů.
Od dĕtství se u Walta projevoval výtvarný talent. V 1.svĕtové válce nastoupil na francouzské frontĕ jako reklamní kreslíř a karikaturista. Roku 1920 založil první studio kreslených filmů. Studio navzdory úspĕchu zkrachovalo.
Na pomoc přišel bratr Walta Disneye. Společnost Disney Brothers začala vzkvétat. Bratr Roy obstarávat finance a Walt realizoval své vize.
Animované filmy (např. o Alence) kombinovaly animaci a živé postavy. Vznikl králík Oswald, který se pozdĕji zmĕnil na známého myšáka, ale původnĕ se mĕl jmenovat Mortimer. Disneyova žena Lillian však navrhla jméno Mickey.

Čarovná země

15. srpna 2018 v 21:24 | dvě TeReziA...

Čarovná země

Rodinný fantasy film. Teenager Ryan se při pádu z mostu dostane do fantazijního světa mezi nebem a zemí.
Ryan spadne z mostu a ocitne se v podivném světě, kde panuje stále stejná šťastná doba. Potká zde dívku Melanii, která se bez přestání raduje a bruslí na vodě, a svého dědečka, který v normálním světě trpí Alzheimerovou chorobou. Ve světě mezi životem a smrtí je snadné žít, ale každý by se měl rozhodnout, zda se vrátí zpátky do života, či odejde na odpočinek.
USA 2004, The Dust Factory

Herkules a Minotaurovo bludiště

15. srpna 2018 v 21:10 | dvě TeReziA...

Herkules a Minotaurovo bludiště

Poslední filmové Herculovo dobrodružství zavede našeho hrdinu do legendárního labirintu strašlivého netvora Minotaura.
Dva mladíci kráčejí lesem. Mapa, kterou jeden z nich pořídil za tři krávy, je zavede do jeskyně, kde by měl být ukrytý Diův poklad. Když se snaží sundat závory z obřích vrat, zevnitř do nich začne cosi narážet. Vrata puknou, zjeví se Minotaurus a žádá, aby přivedli Herkula. Herkules vypráví synům o boxeru Erixovi, který ve městě zabil spoustu lidí a chtěl bojovat i s ním. Zprvu to vypadalo, že bude Herkules poražen, ale nakonec se vzchopil a obra překonal. Klade chlapcům na srdce, že zápasit se má jen tehdy, když se musí. Ve stáji se setkává s otcem a svěřuje se mu, že už dlouho nikoho nezachraňoval. Chybí mu to. Druhý den navštíví Herkula přítel Iolaos. Vzpomínají na Hydru, kterou na ně kdysi poslala Héra. Boj byl obtížný, jelikož když se jí usekla hlava, na stejném místě vyrostly dvě nové. Herkules pochopil, že sekat je zbytečné, a poslal Iolaose pro pochodeň z nedalekého Héřina oltáře. Hydra se však do něj zakousla. Málem nevyvázl. Vtom do domu přibíhá jeden z mladíků, kteří vypustili Minotaura, a žádá Herkula o pomoc…
USA/N. Zél., 1994 Hercules in the Maze of the Minotaur

Podivné dědictví

15. srpna 2018 v 18:38 | dvě TeReziA...

Podivné dědictví

Italsko-francouzsko-jugoslávská filmová westernová komedie o jednom podivném dědictví.
Desperát Bull Schmidt si hraje na němého a prozatím pracuje v hospodě. Dozví se, že kamarád přezdívaný Anglán je na pravdě boží. Setká se s kumpánem Joem, jinak též Kazatelem, a společně se rozhodnou vysvobodit z vězení třetího do party - Opičáka Smithe. Tak budou zase pohromadě, aby se mohli volně prohánět divočinou a sem tam si vydělat nějakou loupeží. Ve vězení vytasí pistole a Opičákovo propuštění je pak už jen otázkou několika minut. Na své si přijde i dozorce, kterého všichni vězni nenávidí. Pak trojice přepadne dostavník. Jsou maskovaní a ani netuší, kdo je mezi cestujícími. Zmocní se nějakých peněz a malého psíka, kterého si Bull hned přivlastní. Mezitím přicestoval na Západ mladý anglický šlechtic, Sir Thomas Fitzpatrick Phillip Moore - Anglán, jehož otec mu po smrti zanechal srub uprostřed divočiny. Zatím v něm nikdo není, kouří se ale z komína. Zanedlouho se tu objeví trojice lupičů. Když Tom řekne své jméno, tři drsní kovbojové se málem rozpláčou: jsou šťastní, že mohou přivítat syna svého kamaráda Anglána. Ten se ovšem otci vůbec nepodobá, je příliš uhlazený, stále jen čte básně a romány, hovoří spisovně, podivně se obléká, je vybaven síťkou na motýly, houslemi a zcela nepochopitelnou věcí - bicyklem. Něco takového zálesáci ještě neviděli. Tom jim předá vzkaz od otce s jeho přáním, aby z něj udělali chlapa. Trojice si hned pomyslí, že to nebude snadné. Ale co je opravdu čeká, to si zatím nedovedou představit ani v nejdivočejších snech…
Itálie,1972, E poi lo chiamarono il magnifico

Falešná hra s králíkem Rogerem

15. srpna 2018 v 10:12 | dvě TeReziA...

Falešná hra s králíkem Rogerem

Ne zcela animovaný americký fantasy film vychází z myšlenky, že kreslení hrdinové animovaných grotesek vedou mimo kameru své soukromé životy a prožívají stejné starosti a radosti jako lidé z masa a kostí.
Kreslený králík Roger je populární hvězdou animovaných filmů. V poslední době se ale při natáčení nemůže soustředit a všechno kazí. Podezírá totiž svou krásnou ženu Jessicu z nevěry. Majitel filmového studia si proto najme soukromého detektiva Eddieho Valianta. Ten má tajně pořídit fotografie, na kterých Rogerova manželka koketuje s výstředním staříkem Marvinem Acmem. Jedině tak může šéf králíka přimět, aby se rozvedl a začal zase normálně pracovat. Jenže Jessica není králičí samička, nýbrž neobyčejně vnadná barová zpěvačka. Sama o sobě říká: ?Já nejsem zlá, jenom mě tak nakreslili.? Roger ji miluje, i když se prokáže její nevěra, nechce se jí vzdát. Krátce nato je Acme nalezen mrtev. Pro detektiva Valianta tak začíná největší případ jeho kariéry.
USA 1988, Who Framed Roger Rabbit

Král Škorpion

14. srpna 2018 v 22:09 | dvě TeReziA...

Král Škorpion

Film inspirovaný úspĕšnými snímky "Mumie" a "Mumie se vrací", je akčním dobrodružstvím plným neobyčejných výkonů a bojových scén.
Před dávnými časy plenily barbarské hordy starovĕké říše. Jejich králem se stal nejsilnĕjší bojovník - neporazitelný Memnon. Díky vĕštbám čarodĕjky znal výsledky bitev dopředu, a pobil tak všechny své odpůrce, dokud nezbyla jen hrstka statečných. Tyto svobodné kmeny se musejí Memnonovi postavit. Král Pheron nechá povolat tři nebojácné zabijáky z kmene Akáďanů, mezi nimi jsou i Matayus a jeho bratr. Dostanou dvacet rubínů za zabití čarodĕjky. Jeden z kmenových vůdců - Balthazar - má však s Akáďany spor. Nevĕří, že dokážou úkol splnit... Matayus s družinou se vydají do Memnonova tábora. Tam jsou ale přepadeni a všichni kromĕ Matayuse zabiti. Matayus se stihne včas ukrýt a najde stan, ve kterém se skrývá čarodĕjka. Od té se dozví, že byli vlákáni do pasti. Syn Pherona Takmet zradil svůj lid, zavraždil svého otce a zaprodal se Memnonovi. Ten před Matayusovýma očima podřízne jeho bratra a chystá se zabít i jeho. Čarodĕjka však vidĕla budoucnost a ví, že Matayus dnes nezemře rukou Memnona ani žádného jeho služebníka. Memnon ho tedy nechá zahrabat po hlavu do písku spolu se zlodĕjem koní Arpidem, kterého Matayus v táboře osvobodil. Zapálí okolní mraveništĕ, aby vypudil ohnivé mravence, a ti je zabili. Mrštný zlodĕjíček však ví, jak se z maléru dostat a v nestřežený okamžik zmizí. Pobije všechny stráže a nabídne Matayusovi pomoc. Pokud ho osvobodí, nechá ho Matayus naživu a rozdĕlí se s ním o kořist. Matayus souhlasí a je zachránĕn... Čarodĕjka mezitím vĕští Memnonovi další vítĕzství. Jeho muži dobudou západ a rozpráší vojska královny Isis. Memnon chce tĕmito vítĕzstvími zmĕnit svĕt - nastolit svůj řád. Prolité řeky krve zajistí poslušnost lidu. Poté, až se stane králem všeho lidu, udĕlá čarodĕjku svou královnou... Matayus s Arpidem míří do Gomory pomstít smrt svých druhů. Díky malé lsti se dostane dovnitř a hned je malými dĕtmi okraden o mĕšec rubínů. Když zlodĕjíčka chytí, najme si ho jako průvodce, aby se snadno dostal do paláce. Za odmĕnu mu dá jeden rubín. Cestou hradem prochází alchymistickou laboratoří, ve které se Philos pokouší vyrobit střelný prach. Memnon zatím bojuje na cvičišti a předvádí svou sílu. Matayus se ho chystá zastřelit šípem, když přivedou ke králi malého průvodce. Myslí si, že rubín nĕkde ukradl a chtĕjí mu useknout ruku. Matayus ho zachrání, ale při tom na sebe upozorní a musí utéct. V laboratoři použije Philosův vynález - katapult, který ho vymrští na druhý konec paláce do harému. Harémové dívky ho odzbrojí a zavolají stráž vedenou Thorakem. Matayusovi se podaří uniknout a skočí z hradeb přímo do lázní, kde se zrovna koupe čarodĕjka. Spolu s ní se nechá spláchnout do kanálu a unese ji z mĕsta. Jejich další pouť smĕřuje do Údolí mrtvých. Memnon za nimi ihned posílá své muže s Thorakem. Jeho vojsko se nesmí dozvĕdĕt o únosu čarodĕjky, protože je jejich morální oporou...
USA/Belg./N, 2002, The Scorpion King

Mimzy

14. srpna 2018 v 8:32 | dvě TeReziA...

Mimzy

Pěkná rodinná sci-fi pohádka o tom, jak dvě děti jednoho dne najdou na pláži podivné hračky. Netuší, že ty jsou jedinou záchranou lidské budoucnosti. To co považují jen za hračky, jsou totiž pečlivě vybrané relikvie, poslané z budoucnosti do různých časů, aby navrátily zpět lidstvu čistotu duše.
Emma Wilderová a její bratr Noah objeví na pláži záhadnou lesklou krabici. Uvnitř je spousta podivných věcí, mezi nimi i velký plyšový králík. Jmenuje se Mimzy, umí mluvit a dětem také radí, jak naložit s ostatními předměty, které mají zvláštní schopnosti. Díky podivné lastuře se například Noah dokáže domluvit s hmyzem, s pomocí krystalu zase přemisťovat předměty. Děti se snaží vše utajit před dospělými, samy se ale po intelektuální stránce začínají měnit, což neunikne jejich rodičům i učitelům. Zvláštní hračky nakonec způsobí výpadek proudu na celém severozápadním pobřeží. Rodina je zadržena FBI. Tehdy vyjde najevo, že zdrojem všech změn je Mimzy, pokročilá forma umělého života. Mimzy byl vyslán do minulosti jako poslední zoufalý pokus zachránit v budoucnu civilizaci ohroženou ekologickou katastrofou, jež trvale poškodila lidskou DNA. Podaří se dětem uprchnout FBI, najít čistou DNA a podle instrukcí hračky vybudovat časoprostorový most, který by ji dopravil zpět do budoucnosti?
USA 2007, The Last Mimzy

Old Firehand

6. srpna 2018 v 22:22 | dvě TeReziA...

Old Firehand

Lovec Old Firehand je jednou ze známých postav z románů Karla Maye.
Když jsou Vinnetou a jeho sestra Nšo-či na cestě pohraničím mezi Texasem a Novým Mexikem, přepadne je banda nelítostného pistolníka Silerse. Když už se zdá, že nedokáží padouchům uniknout, objeví se zálesák Old Firehand a jeho přátelé Tom, Caleb a Mojžíš, kteří jim v poslední chvíli přispěchají na pomoc a bandity zaženou. Společně pokračují v cestě, až dorazí do malého mexického městečka Miramonte, které se ocitlo uprostřed potíží poté, co tu byl po přestřelce zatčen Silersův bratr Billy Bob. Silers chce bratra osvobodit a každou cenu a městečko se rozdělí na dva tábory, jedni chtějí Billyho Boba propustit, aby měli od Silerse pokoj, druzí to odmítají, protože tuší, že se tím nic nevyřešilo. Stejného názoru je i seržant Mendozza, který má na starosti bezpečnost městečka a rezolutně odmítne banditu propustit. Silers se připravuje se svou bandou k útoku a Mendozza požádá Vinnetoua, Old Firehanda a jeho přátele o pomoc při obraně městečka. Situace se dramaticky zhorší, když se několik občanů pokusí Billyho Boba osvobodit a v následné přestřelce je bratr obávaného bandity zabit. Je jasné, že teď už se zuřící Silers nezastaví před ničím, odhodlán pomstíti smrt bratra je odhodlán městečko třeba srovnat se zemí. Statečné obránce čeká těžký boj.
Německo/Jug., 1966, Winnetou und sein Freund Old Firehand

Kletba rodu Pembertonů

5. srpna 2018 v 21:48 | dvě TeReziA...

Barbara Wood: Kletba rodu Pembertonů

Příběh situovaný na začátek dvacátého století má napínavou téměř detektivní zápletku.
Studentka medicíny Leila Baltonová, která se má za měsíc zasnoubit s přítelem Charlesem, se od notáře dozvídá, že oba její rodiče zemřeli v Indii při železničním neštěstí. Po matce zbyla mladé dívce hrstka dopisů, které si vyměňovala s důvěrnou přítelkyní Sweetwaterovou. Leila, která se až dosud domnívala, že už nemá na světě nikoho, podle nich zjišťuje, že ještě možná žije její babička Adéla Pembertonová. Leila se přes Charlesovy výhrady vydává na zámek, kde Adéla Pembertonová žije. Její dlouholetá společnice Kamila Leilu prakticky vyžene z domu a zdá se, že fakt, že je Adélinou vnučkou, starou dámu velice rozrušil - Rod Pembertonů je totiž stižen jakousi kletbou: v každé generaci ze zdánlivě malicherných důvodů umírají mužští potomci. Nora, Adélina dcera, údajně skočila z útesu a zabila se nedlouho potom, co zemřel i její bratr. Od té doby nešťastná Adéle jen přežívá. Zdá se, že Nora zemřela ještě před Leiliným narozením a mladá žena se pouze snaží podvodně získat dědictví. Na to si dělají zálusk nejen Kamila a její syn John, ale také Adélina chtivá neteř Rachel a její záletný manžel Henry.
Německo 2004, Barbara Wood: Lockruf der Vergangenheit

Tajemný poklad Tróje

5. srpna 2018 v 13:47 | dvě TeReziA...

Tajemný poklad Tróje

Film pravděpodobně inspirovaný knihou Řecký poklad od Irvinga Stonea.
Polovina 19. století: Heinrich Schliemann se věru nemůže pochlubit reputací uznávaného historika, spíše ho všichni berou jako úspěšného obchodníka. Ale už od mládí je Schliemann posedlý jedním snem - objevit bájnou Homérovu Tróju. Vůči oponentům má však jednu výhodu, jeho odhodlání je skálopevné a neotřesitelné. Za pomoci řecké manželky Sophie skutečně objeví legendární poklad krále Priamy. A najde toho ještě víc ...
Německo 2007, Der geheimnisvolle Schatz von Troja

Deník malého poseroutky

5. srpna 2018 v 13:40 | dvě TeReziA...

Deník malého poseroutky

Americký rodinný film o jednom nevšedním deníku jednoho obyčejného kluka.
Pro Grega Heffleyho je střední škola tím nejhloupĕjším nápadem, jaký kdy nĕkdo vymyslel. Je to místo plné stovek společenských nástrah v podobĕ zarostlých pihovatých blbečků, zákeřných surovců, plesnivého sýra a jaderných vší. Aby přežil neustálé utrpení a dosáhl uznání a postavení, které si dle svého mínĕní oprávnĕnĕ zaslouží, zosnuje nekonečnou řadu zaručených plánů, které se samozřejmĕ nakonec zvrtnou. A ještĕ si všechno zaznamená do svého deníku. "Není to deník, ale ZÁPISKY," trvá na svém Greg, který dává přednost ménĕ zženštilému označení - překypující jeho názory, myšlenkami, příbĕhy o rodinných strastech a útrapách, i o jeho (rádoby) triumfech na školním dvoře. "Až budu slavný," píše Greg, "budu mít lepší vĕci na práci, než celé dny odpovídat lidem na jejich přihlouplé otázky." A tak se zrodil Deník slabocha.
USA 2010

Crusoe

5. srpna 2018 v 7:04 | dvě TeReziA...

Crusoe

Americký film podle známého románu spisovatele Daniela Defoa o muži, který se ocitne po ztroskotání lodi, na malém, neobývaném ostrovu uprostřed oceánu.
Robinson Crusoe ztroskotá na pustém ostrově, kde se jeho jediným společníkem stane domorodý kanibal. Společně se snaží bojovat o přežití.
Dobrodružný film USA/VB 1989

Jurský park

4. srpna 2018 v 20:11 | dvě TeReziA...

Jurský park

Americký vĕdecko-fantastický film vypráví příbĕh, kdy se po fantastickém nálezu miliony let starých D.N.A. pokusí skupina ambiciózních vĕdců vytvořit přírodní park s žijícími dinosaury.
Milionář John Hammond financuje velkolepý vĕdecký projekt, který by mĕl na základĕ rekonstrukce genotypu druhohorních ještĕrů znovu oživit dinosaury. Ti by pak mĕli být předvádĕni jako velkolepá a ojedinĕlá atrakce ve speciálním zábavním parku na ostrovĕ Isla Nublar nedaleko Kostariky. Slibem financování skomírajícího paleontologického výzkumu získá Hammond vynikajícího experta na dinosaury, profesora Granta, který má před otevřením parku vyhotovit expertízu bezpečnostních opatření. Grant se na ostrov vydá se svou přítelkyní, paleobotaničkou Ellii Sattler, a cestou se setká s dalšími členy expertní komise, cynickým matematikem Ianem Malcolmem a pragmatickým Gennarem, kterého láká vidina zisku z ojedinĕlé atrakce. Pyšný Hammond vĕdce provede parkem, předvede jim, jak dokázal získat dinosauří DNA a pochlubí se samozřejmĕ také výsledkem své práce. Užaslí vĕdci doprovázení prvními návštĕvníky, Hammondovými vnoučaty Timem a Lex, se vydají na prohlídku parku a setkávají se s prvními exempláři živých dinosaurů. Projížďka se však zmĕní v drama, když počítačový expert Nedry vypne bezpečnostní okruhy, aby mohl z mrazícího boxu ukrást embrya dinosaurů, která slíbil za tučnou odmĕnu konkurenční firmĕ zabývající se genetikou. Aby toho nebylo málo, k ostrovu se rychle blíží prudká bouře. Přesnĕ jak předvídali skeptičtí vĕdci, zejména pak Malcolm, situace se lidem vymkne z rukou. Skupinku vĕdců s obĕma dĕtmi napadne Tyranosaurus Rex. A to je jen první z mnoha nebezpečných střetnutí, která skupinu prvních návštĕvníků v Jurském parku čekají.
USA1993, Režie:Steven Spielberg, Jurassic Park

Honba za diamantem

4. srpna 2018 v 20:10 | dvě TeReziA...

Honba za diamantem

Americký dobrodružný film vypráví příběh o tom, jak se spisovatelka Joan Wilder společně se světoběžníkem Jackem Coltonem vypravila na dobrodružnou cestu.
Spisovatelka nejprodávanějších románů Joan Wilderová žije jen svými romány. Její vydavatelkou a zároveň kamarádkou je Gloria, která se jí neustále snaží dohazovat muže. Joanina sestra Elaine odjela s manželem Eduardem do Kolumbie, ale jeho tam zabili. Elaine se chystá zpět. Joaně přijde mezitím od Eduarda domů balíček. Neotevře ho. Pak jí zavolá Elain, aby balíček přivezla do Columbie. Říká, že ji unesli, a když balíček nedostanou, tak ji zabijí. Joan najde v balíčku mapu, ale nemá ani ponětí, kde Kolumbie je. Přesto se vydá na cestu... V Kolumbii se snaží najít autobus do Cartageny. Pomůže jí jeden muž, ale schválně ji posadí na jiný autobus. Cestou havarují a všichni cestující jdou dál pěšky. Jen muž Zolo, který jí poradil, zůstává a tvrdí, že další autobus přijede, aby nikam nechodila. Když zůstanou sami, Zolo s namířenou zbraní vyžaduje od Joany kabelku, v níž má mapu. Naštěstí se objeví Jack Colton, který Joanu zachrání. Ona ho pak přemluví, aby jí za finanční odměnu pomohl dostat se k telefonu. Únosce Ira mezitím hlídá Elain. Ralph měl za úkol sledovat Joan z letiště, ale protože nasedla na jiný autobus, ztratil ji. Když za ní jede autem, zastaví ho policista Zolo a odveze do kasáren, kde má své muže. Zolo sebere vojáky a jdou po stopách Joany a Jacka. Když je dostihnou, střílejí po nich. Jack nic nechápe, ale je mu jasné, že je zbytečné na něco se ptát. Vojáky nakonec setřesou. V džungli najdou havarované letadlo, v němž chtějí přenocovat. Joan konečně objasní Jackovi situaci s mapou. Druhý den se dostanou do vesnice, kde pod vedením Juana žijí pašeráci drog. Usedlíci je nasměrují do jeho sídla. Juan je nejdřív chce rychle vypakovat, ale když pozná Joan, radostně ji uvítá. Je totiž nadšeným čtenářem jejích románů. Pomůže jim zbavit se vojáků a doveze je na bezpečnou louku k městu. Tam Jack pozná orientační bod z mapy. Ubytují se v hotelu, Jack si okopíruje mapu a domluví se, že už půjdou každý svou cestou. Jen spolu ještě stráví večer, ve městě je zrovna slavnost. Na ní se velmi sblíží... Nakonec se domluví, že nejprve vyzvednou poklad, který je znázorněn na mapě, aby měli k výměně sestry všechny trumfy. Ráno ukradnou auto, ale nevšimnou si, že v něm spí Ralph. Dojedou na místo, kde má být ukrytý velký diamant, a skutečně ho najdou. Ralph jim ho ale sebere. Navíc jsou jim v patách už zase vojáci a musejí rychle zmizet. Při útěku sice získají diamant zpět, ale skončí v řece, každý na jiném břehu. Jack má diamant, Joan mapu. Dohodnou se tedy, že se setkají v Cartageně...
USA 1984, Romancing the Stone

Asterix a Olympijské hry

4. srpna 2018 v 20:10 | dvě TeReziA...

Asterix a Olympijské hry

Asterix a Obelix jsou zpět! A tentokrát vás čeká příběh plný sportovního zápolení mezi Galy a jejich soupeři z celého světa.
To se odehraje mezi Galy a soupeři z celého světa. Odvážný mladý Gal Alafolix se při tom vášnivě zamiluje do řecké princezny Iriny. Spolu s Asterixem a Obelixem a za pomoci čarovného elixíru se vydá do Řecka s cílem vyhrát nejen olympijské hry, ale i srdce princezny Iriny. Střetne se tu však se zlomyslným Césarovým synem Brutem a jeho týmem, který je silným soupeřem. Jak je všeobecně známo, čarovné elixíry jsou na olympijských hrách zakázané. Ale Asterix už má plán jak opět zvítězit...
Francie/N/It./Šp. 2008, Astérix aux jeux olympiques

Akexandr Veliký

4. srpna 2018 v 20:09 | dvě TeReziA...

Alexander Veliký

Chtěl se vyrovnat bájným hrdinům, a nakonec je překonal. Velkolepý historický snímek režiséra Olivera Stonea vypráví životní příběh tohoto velkého válečníka od jeho dětství až po bolestnou smrt.
Největší vojevůdce v historii, který změnil svět a vybudoval nepředstavitelně veliké impérium, muž který se vyrovnal bájným hrdinům - to jsou přívlastky spojované s legendárním makedonským králem Alexandrem (356-323 př.n.l.). Otec, král Filip, považuje mladého Alexandra za slabocha, ovládaného matkou Olympiadou. Po Filipově násilné smrti se Alexandr dostane na trůn už jako devatenáctiletý mladíček. Krutě potlačí vzpoury v řeckých městech a vydá se na mnohaletou dobyvatelskou výpravu. Zvítězí nad perským králem Dáreiem III. a dobude hlavní perské město Babylón. Ani to mu však není málo a plánuje pokračovat dál na východ, až do Indie. Setkává se však s odporem u vlastních lidí, a není to jen kvůli jeho sňatku s kráskou z barbarského kmene. Cítí, že je schopen získat pro sebe stejnou nehynoucí slávu, jaké se těšili bájní hrdinové Achilleus nebo Héraklés. Zároveň však poznává, že jej čeká stejné osamění.
Alexandr Veliký se v interpretaci Olivera Stonea jeví jako kontroverzní osobnost, ovládaná snahou změnit svět k lepšímu, ale i touhou ovládat a "povznášet" ostatní národy a až fanatickou posedlostí po překonání lidských možností. Tvůrci též otevřeně zobrazují královu homosexualitu. Slovy Alexandrova současníka Ptolemaia byl však Alexandr hlavně mužem, který se ze všeho nejvíc snažil zbavit se vlastního strachu a získat vnitřní svobodu.
Francouzsko-britsko-nizozemský historický film 2004

Fantastická zvířata a kde je najít

3. srpna 2018 v 15:13 | dvě TeReziA...

Fantastická zvířata a kde je najít

Snímek je inspirovaný knižní předlohou J.K. Rowlingové a vypráví příběh, jak Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů .
Uznávaný magizoolog Mlok Scamander se v roce 1926 vrací z cesty kolem světa, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Nakrátko se zastaví v New Yorku a zase by z něj bez nehody odjel... nebýt nečara Jacoba, ztraceného záhadného kufříku a útěku několika Mlokových fantastických zvířat, která by mohla způsobit světu nečarů i čarodějů pořádné problémy.
USA/VB 2016, Fantastic Beasts and Where to Find Them

Malý indián ve městě

2. srpna 2018 v 20:49 | dvě TeReziA...

Malý indián ve městě

Paříž nebo prales, mobil nebo luk, každý má možnost volby!
Stéphane je úspěšný burzovní makléř. Do dneška nepochopil, proč od něj jednoho dne žena beze slova odešla. A teď se chce rozvést a musí za svou ženou do amazonských pralesů, kde nyní žije. O tom, že má třináctiletého syna, neměl ani potuchy. Chlapec se jmenuje Mimi Siku, což v překladu znamená něco jako "kočičí chcanky". Jména si totiž děti v indiánské vesnici Lipo Lipo vybírají samy, když jsou jim čtyři roky. Stéphane má s sebou sice mobilní telefon a notebook s anténou, ale ve vesnici Lipo Lipo plyne čas jinak než na burze v Paříži, elektrickou zástrčku tam jen sotva najde a o tom, co je skutečně důležité, mají indiáni zcela jasno.
Francouzská komedie 1994

Život Leonarda da Vinci

2. srpna 2018 v 20:48 | dvě TeReziA...

Život Leonarda da Vinci

Výpravný pětidílný italský seriál je pečlivou studií Leonardova života a doby, založenou na svědectvích současníků a dobových dokumentech. Postava průvodce, badatele ze současnosti ve zcizovacích vstupech vpadá do hraných scén a líčí souvislosti či uvádí děj na pravou míru.
Leonardo byl nemanželským synem venkovanky a notáře jménem Piero da Vinci. V raném dětství byl nemilovaným otloukánkem, což nejspíše vysvětluje jeho pozdější uzavřenou a netýkavou povahu. Malovat se učil u Verrocchia ve Florencii za vlády Lorenza I. Medicejského, který z města učinil kulturní centrum Evropy. Leonardova hvězda stoupala a brzy se již pohyboval v nejvyšších evropských kruzích. Jeho přáteli byly vedoucí osobnosti doby: Lodovico Sforza, Isabella d'Este, Niccolo Machiavelli, Piero Soderini, papež Lev X., Rafael, Perugino, Michelangelo…
Byl všeobecně vážen, všude jej chtěli hostit, obdivovali jeho práci: Leonardo se však od všech izoloval, uzavřen do svého nitra jako vězeň vlastního génia. Žádné dochované svědectví nenaznačuje, že by kdy měl blízkého přítele či lásku.
Z jeho širokého a rozmanitého díla zbývá dnes jen zlomek: poznámky a šifrované deníky, pár kreseb, maleb a žádný z jeho úžasných strojů. Leonardo da Vinci zemřel v roce 1519 ve Francii v náručí Františka II. - panovníka, který pravděpodobně nejvíce docenil jeho význam a talent.
Itálie 1971

Śifra mistra Leonarda

2. srpna 2018 v 16:34 | dvě TeReziA...

Šifra mistra Leonarda

Americký film podle knižní předlohy Dana Browna vypráví příběh, který odhaluje tajemství vepsané do obrazu světoznámého renesančního malíře Leonarda Da Vinci.
Symbololog Robert Langdon je zapleten do záhadné a bizarní vraždy. Po svém boku má vnučku oběti a kryptoložku Sophii Neveuovou, která společně s Robertem objeví stopy obsažené v Da Vinciho obrazech. Ve snaze rozklíčovat celou pravdu se Robert se Sophií vydají z Paříže do Londýna a cestou potkají nejen spojence, ale i darebáky jako jsou Sir Leigh Teabing a Silas. Ať už je kroky zavedou kamkoli, tajemství, které má vyplout na povrch, by mohlo otřást základy křesťanství.
USA 2006, The Da Vinci Code

Grace, kněžna monacká

2. srpna 2018 v 12:07 | dvě TeReziA...

Grace, kněžna monacká

Příběh hollywoodské hvězdy a držitelky Oscara Grace Kelly, která se vzdala své oslnivé kariéry a odešla do zcela neznámého světa.
Příběh krásné Grace Kelly,hollywoodské hvězdy a držitelky Oscara, která se na vrcholu slávy vzdala filmové kariéry a provdala se za monackého knížete Rainiera III. Knížecí dvůr se stane bojištěm, na němž i samotná Grace Kelly musí ve své nové roli zápasit o osud malé země. Film se soustředí na dramatické momenty, kdy na dveře paláce zaklepe slavný Alfred Hitchcock s nabídkou velké filmové role, no současne řeší monacký kníže s Charlesem de Gaulle politický spor a Monaku hrozí francouzská invaze. Kněžna Grace se zapojí do tvrdého boje za osud Monaka, země, která se přes všechny překážky stala jejím domovem.
Životopisný film Belg./Fr./It./USA 2014, Grace de Monaco

Tři mušketýři

1. srpna 2018 v 22:05 | dvě TeReziA...

Tři mušketýři

Adaptace slavného románu Alexandra Dumase natočená v rozsáhlé koprodukci. Jeden za všechny, všichni za jednoho!
Kdo by neznal čtyři věrné přátele na život a na smrt: Athose, Porthose, Aramise a d'Artagnana. Tři mušketýři vyprávějí příběh o odvaze, cti, přátelství, věrné lásce, ale zároveň o zradě, intrikách a podlosti.
Mladý gaskoňský šlechtic d'Artagnan, vybaven několika tolary, mečem, matčiným balzámem na rány a otcovým dopisem pro pana de Tréville, starého přítele rodiny, potká na jedné ze svých zastávek Rocheforta a v okénku zahlédne krásnou tvář Milady de Winter.
Španělsko / USA / Panama / Velká Británie 1973, The Three Musketeers

Drahoušek k zakousnutí

1. srpna 2018 v 20:18 | dvě TeReziA...

Drahoušek k zakousnutí

Americký film vypráví příběh chirurga Josepha a jeho ženy Beth, která najde opuštěného psa a vezme si ho domů.
Beth Winterová vyprovází svou dceru Ellie na letiště v doprovodu své druhé dcery Grace. Beth vždy těžce nese loučení, a proto je na zpáteční cestě ve špatné náladě. Cestou domů však zahlédne opuštěného psa. Společně s Grace ho odvezou k veterináři Samovi a ten jim doporučí, aby si ho odvezli domů. I přes počáteční protesty otce rodiny Josepha pes v rodině zůstává a získá jméno Strada. Mezi Grace a Samem přeskočí jiskra a po roce se koná svatba v Utahu. Po svatbě zůstávají Beth, Joseph, jeho sestra Penny, její syn Bryan a její přítel Russell ještě na místě v chatě mladé Romky Carmen. Russell se rodině svěří s plánem otevřít anglický pub v Utahu, což zbytek rodiny nepovažuje za příliš dobrý nápad. Jednoho rána se Joseph vydává Stradu vyvenčit, ale pes mu uteče, a protože Joseph nemá u sebe píšťalku, nemůže ho přivolat. Když se se zprávou o ztrátě psa vrátí do chaty, Beth o Stradu dostane hrozný strach a vyhlašuje pátrání, do kterého se zapojují i ostatní. Carmen dokonce požádá svého kamaráda moderátora, aby zprávu o Stradově zmizení vysílal v rádiu. Joseph však nevidí smysl v pátrání pokračovat a nejraději by se vrátil domů a k práci v nemocnici. Beth je však na něj kvůli tomu naštvaná a raději se snaží poslouchat rady Carmen, která se snaží věštit, kde všude Strada může být. Pátrání pokračuje a Beth s Josephem se na několik hodin ztratí v lese, přičemž si Joseph poraní ruku, ale zároveň znovu utuží svůj vztah. Místní šerif je však najde. Při pátrání se Bryan navíc sbližuje nejen s Russellem, kterého nejprve odmítal, ale i s Carmen, se kterou naváže vztah. Jelikož pátrání po několika dnech nikam nevede, rozhodnou se všichni odjet domů. Z okénka letadla však Beth vidí Stradu pobíhat na louce, a tak Joseph pod záminkou zranění nařídí pilotovi, aby letadlo otočil. Beth a ostatní se vydávají na louku zahlédnutou z letadla a shledávají se na ní se ztraceným psem.
USA 2012, Darling Companion

Kleopatra

1. srpna 2018 v 17:21 | dvě TeReziA...

Kleopatra

Skvĕle zpracovaný starý dobrý historický film s úžasnou výpravou a kostýmy vypráví dávný příbĕh, jak se slavná a krásná egyptská královna Kleopatra snaží prostřednictvím mocných mužů dosáhnout všeho, co chce.
Caesarovy legie - výkvĕt mocného Říma - vítĕzí v občanské válce. Další Caesarovy kroky smĕřují do Egypta, kde právĕ probíhají spory o trůn mezi králem Ptolemaiem a jeho sestrou Kleopatrou, které se chce král zbavit. Kleopatra zde není a je patrné, že mladého krále zcela ovládá eunuch Pothinus. Caesar ale přijíždí právĕ proto, aby sourozence smířil a dohlédl na jejich společné vládnutí. Večer se objeví Kleopatra. Do Caesarových komnat ji tajnĕ přinese její vĕrný sluha Apollodorus smotanou v koberci. Kleopatra se pokouší Caesara přemluvit, aby dosadil na trůn jen ji. Caesar skrývá tajemství - mívá nepříjemné záchvaty. Ale lstivá Kleopatra se o tom samozřejmĕ brzy dozví... Caesar si uvĕdomuje, jak je na cizím území zranitelný. Nechává proto spálit egyptské loďstvo. Při požáru bohužel shoří i velká knihovna. To rozlítí Kleopatru, ale Caesar jí dává najevo svoji převahu i jako muž. Za tento čin je nucen svést první bitvu, ve které vítĕzí. Mezitím se eunuch Pothinus pokusí Kleopatru zabít. Za tento čin je Caesarem odsouzen na smrt a jeho pán-král Ptolemaios je poslán do středu svých beztak obklíčených vojsk. Kleopatra je tak Caesarem jako jediná dosazena na trůn a mladý král témĕř odsouzen na smrt. Kleopatra a Caesar se velmi sbližují. Ona by chtĕla, aby zůstal v Egyptĕ a odsud společnĕ vládli. Caesar však pomýšlí na návrat do Říma. Nakonec zůstává, protože mu Kleopatra oznámí, že s ním čeká dítĕ. O tom, že se Caesar v Egyptĕ oženil a zplodil syna, se dozvídá nejen jeho římská manželka, ale i celý Řím. Ne všichni jsou jeho činem nadšeni. Caesar se loučí s Kleopatrou a odjíždí do Říma, kde chce vše připravit k tomu, aby i ona se synem mohli vyrazit za ním. Trvá ale dlouho, než senát Caesara stanoví diktátorem Říma. Poté se Kleopatra i se synem vydává do Říma, který zažívá její velkolepý příjezd. Caesar je již rozhořčen ze senátu, který musí každé jeho rozhodnutí schvalovat. Chce se stát imperátorem a králem. Senát se podrobí jeho vůli, ale chce ho prohlásit pouze králem imperia, ale ne Říma. Kleopatra a jeho přítel Marcus Antonius mu radí, aby přijal. Caesar jde do senátu a Kleopatra má divné tušení..
USA1963, Cleopatra

Co s láskou

1. srpna 2018 v 8:27 | dvě TeReziA...

Co s láskou

Americký srdcervoucí romantický film vypráví příběh jedné velké lásky, která končí happyendem ale ne svatbou.
Dawson Cole pracuje na ropné plošině. Při havárii zachrání dva kolegy a sám jakoby zázrakem přežije smrtelný pád z plošiny i několikahodinový pobyt v ledové vodě oceánu. Vzápětí dostává pozvání na dědické řízení v rodném městě, kde zemřel jeho dobrý přítel Tuck. Při této příležitosti se po více než dvaceti letech setká se svou první, a zdá se, že i jedinou, láskou Amandou. Každý z nich pocházel z odlišných sociálních poměrů. Měšťácká společnost jejich lásce nepřála. Zklamaná Amanda odjela studovat na vysokou školu. A Dawsona po přestřelce, při které zemřel jeho přítel, zavřeli do vězení. Setkání po letech je příležitostí pro konfrontaci. Dokáží si odpustit navzájem? Navíc je Amanda matkou a manželkou někoho jiného. Příležitost změnit dosavadní způsob života je ale na dosah ruky.
USA 2014, The Best of Me

Můj budoucí přítel

31. července 2018 v 14:59 | dvě TeReziA...

Můj budoucí přítel

Americká sci-fi komedie vypráví příběh o vědci z budoucnosti, který objeví knihu o lásce.
Archeolog P-A-X-497/341, vědec z daleké budoucnosti, objeví při vykopávkách v troskách lodi na dně vyschlého moře kufřík, v němž jsou peníze a kniha o lásce od spisovatelky Elisabeth Barretové. Ve 32. století nic takového jako láska a to, co s ní souvisí, neexistuje, jelikož všechny neracionální věci, které lidem působily utrpení, byly eliminovány. P-A-X se rozhodne vrátit do minulosti, aby zjistil, co láska, vášeň a sex byly. Setkává se s Elisabeth, kterou pozná podle fotografie v knize, a i když se chová poněkud podivně, Elisabeth k němu pojme sympatie. Má ovšem už přítele Richarda, který ji zrovna požádá o ruku, a navíc se P-A-X dostane do sporu se zákonem, protože bankovky, které našel v kufříku, použil, ale ty se FBI nějak nezdají. P-A-X se musí urychleně vrátit do své budoucnosti, ale na Elisabeth nemůže přestat myslet a ona si rovněž uvědomuje, že se zamilovala. A tak se P-A-X vrací do minulosti znovu, tentokrát o něco dřív...
USA 2011

Kapitán Ron

31. července 2018 v 12:28 | dvě TeReziA...

Kapitán Ron

Americká rodinná komedie o jedné rodince úředníka Martina Harveye, který marně touží po dobrodružství, než dostane od strýce pohádkovou jachtu.
Úředník Martin Harvey se dozvěděl, že jeho strýc zemřel a odkázal mu loď. Bez váhání hodí všechny trable za hlavu a s vidinou exotických přístavů a dobrodružství v ráji karibských ostrovů sebere svou rodinu a vyrazí za lepším životem. Jejich sen však tvrdě narazí na neradostnou realitu. Jejich loď je malá, je potřeba opravit úplně všechno, na co se zděšený Martin podívá. Protože nemá žádné zkušenosti s řízením lodi, najme dlouhovlasého, jednookého kapitána Rona, aby je dostal do Miami. Během plavby trochu nešikovný námořník občas ztratí směr, ale všechny členy rodiny si pomalu získává - kromě Martina. Nakonec se ale z výletu stane velké dobrodružství, jaké v životě nepoznali. Když se jim podaří dostat domů, návrat do všedních dnů je nemyslitelný.
USA 1992, Captain Ron

Katie Fforde: Stále při tobĕ

31. července 2018 v 9:25 | dvě TeReziA...

Katie Fforde: Stále při tobĕ

Nĕmecký romantický film vypráví příbĕh o jedné úspĕšné právničce Alicii, která zavinila autonehodu, na kterou si nevzpomíná.
Alicia Charlesová je úspĕšná právnička, která stojí před tĕžkým případem. Will Hillinger, svĕtobĕžník a hudebník, si chce adoptovat devítiletého Linuse, kterému umřeli rodiče. Jeho příbuzenství k Linusovi je však dosti vágní, nicménĕ Anna se stejnĕ rozhodnĕ tenhle případ převzít. Sama totiž zavinila nehodu, při které Linusovi rodiče přišli o život, ale kvůli ztrátĕ pamĕti si na ní nevzpomíná. O to víc chce, aby byl Linus šťastný. Nejprve musí provĕřit, zda je Will schopen se o chlapce postarat. V průbĕhu celého případu se jí vrátí pamĕť. Po náhlém objevu ještĕ dalšího příbuzného, který také jeví zájem o Linuse je nucena nasadit všechny své schopnosti, aby soudní spor vyhrála a Linusovi zabezpečila klidný život.
Nĕmecko 2014, Katie Fforde - An deiner Seite

Petrolejový princ

30. července 2018 v 20:26 | dvě TeReziA...

Petrolejový princ

Další pokračování úspěšné indiánské série, ve které se chrabrý náčelník Apačů pokouší společně se svými přáteli bránit právo a pořádek na Divokém západě.
Vinnetou, tentokrát bez svého věrného druha Old Shatterhanda, tentokrát cestuje arizonskou pahorkatinou v doprovodu jiného bílého bratra, statečného lovce Old Surehanda, který je také hlavní postavou příběhu. Setkají se s lovcem, který má vést výpravu přistěhovalců k Shelly-See. Jenže Old Surehand se pouhou náhodou dozví, že cizinec, nazývaný Petrolejový princ právě tam hodlá spáchat šikovně vymyšlený zločin. Lovce chce nechat zavraždit a prostřednictvím svého nastrčeného člověka zavést osadníky do léčky. Vinnetou i Old Surehand spěchají, aby zločinný záměr překazili, Petrolejový princ však má v záloze vskutku ďábelský plán, do kterého jsou pochopitelně vlákáni a zneužiti také Indiáni, tentokrát z kmene Navahů.
Německo 1965, Der Ölprinz
 
 

Reklama